تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ ۱۵:۰۵:۰۰
کد مطلب:  768445
طی مراسمی بین معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش و دانشگاه فرهنگیان صورت گرفت؛
انعقاد تفاهم‌نامه آموزش و کارورزی دانشجو معلمان

طی مراسمی تفاهم‌نامه آموزش و کارورزی دانشجو معلمان بین معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش و دانشگاه فرهنگیان امضا شد.

به گزارش معاونت آموزش ابتدایی و به نقل از مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی وزارت آموزش‌وپرورش،  تفاهم‌نامه آموزش و کارورزی دانشجو معلمان بین معاونت آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش و دانشگاه فرهنگیان امضا شد.

در این مراسم که با حضور رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی و حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان  و کارشناسان و صاحب‌نظران علوم تربیتی برگزار شد، حکیم زاده با اشاره با امضای این تفاهم‌نامه اظهار کرد: امیدوارم این تفاهم‌نامه بتواند برای تعلیم وتر بیت دانش آموزان مؤثر واقع شود.

وی افزود:مأموریت اصلی دانشگاه فرهنگیان،  تأمین نیروی انسانی موردنیاز برای آموزش‌وپرورش  است و   بر اساس سند تحول بنیادین  ، اولویت در تخصیص منابع به دوره ابتدایی است، انتظار داریم این اولویت در دانشگاه فرهنگیان  هم مدنظر قرارگرفته شود.

حکیم زاده با اشاره به اینکه تعامل و همکاری بین معاونت آموزش ابتدایی و دانشگاه  فرهنگیان بسیار مطلوب است ، اظهار کرد:برنامه درسی دانشجو معلمان آموزش ابتدایی  بسیار مهم است چراکه معلم قبل از ورود به کلاس درس ضمن یادگیری دانش موردنیاز با برنامه‌ها و اولویت آموزش ابتدایی و مهارت لازم  نیز آشنا می‌شود.

وی در ادامه گفت: زیرساخت اصلی تغییر و تحول در   نگرش است و تا تغییر نگرش اتفاق نیفتاد تحول صورت نخواهد گرفت.

معاون آموزش ابتدایی  بیان کرد: در حال حاضر با کمبود  مربی پیش‌دبستانی  روبه‌رو هستیم و چون تخصص  مربی  در تربیت کودکان  دوره پیش‌دبستان بسیار مهم است ،  از مسئولان و برنامه ریزان  دانشگاه فرهنگیان  می‌خواهیم که با توجه به نیاز  نیروی انسانی  رشته‌ای جداگانه آموزش پیش‌دبستان در دانشگاه در نظر گرفته شود.

در ادامه این برنامه خنیفر با اشاره به تاریخچه تربیت‌معلم در ایران، اظهار کرد: نظام تعلیم و تربیت در ایران از قدمت طولانی برخورداراست و قبل از اسلام در کنار آتشکده‌ها مکتب‌خانه داشتیم و بعد از ظهور اسلام هم ایرانیان مکتب‌خانه‌های اسلامی را برپا کردند و در سال ۱۲۹۷هجری شمسی اولین دارالمعلمین تأسیس و ایران دارای مرکز تربیت معلم شد.

وی در ادامه افزود: آموزش‌وپرورش در سه سال آینده با کمبود معلم مواجه است و برای جبران این کسری در نیروی انسانی باید از مسیر مطمئنی اقدام کرد و تربیت حرفه‌ای معلم در دانشگاه و مراکز تربیت‌معلم انجام می‌گیرد. هنر معلمی در کارورزی شکل می‌گیرد و کارورزی فصل اصلی تربیت‌معلم است.

گفتنی است بر اساس این تفاهم‌نامه طرفین متعهد شدند تا زمینه آموزش و کارورزی دانشجو معلمان را فراهم نمایند.

به اشتراک بگذارید :