تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۰ ۱۴:۰۳:۰۲
کد مطلب:  785614
دستاوردهای وزارت آموزش‌وپرورش در چهل‌سالگی انقلاب ، در معاونت تربیت بدنی  و سلامت ؛
ارتقای سلامت دانش آموزان دختر از طریق راهبری آموزش تغذیه

ارتقای سلامت دانش آموزان دختر از طریق راهبری آموزش تغذیه  و  ارتقای سطح آگاهی دانش آموزان در خصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر از جمله دستاوردهای معاونت تربیت بدنی  و سلامت است.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، آموزش‌وپرورش ایران در سال‌های پس از انقلاب با دگرگونی‌های اساسی در مقایسه با سال‌های پیش از آن روبرو شده است؛ تحولاتی که در حوزه‌های مختلف علمی، رفتاری، اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی اثرات چشمگیری برجای گذاشته است. در این میان اقدامات برجسته‌ای نیز در بخش تربیت‌بدنی و سلامت صورت گرفته است.

ارتقاء سلامت دانش آموزان دختر از طریق راهبری آموزش تغذیه، آهن یاری و مکمل یاری با ویتامین D

بنا بر این گزارش، برنامه ارتقاء سطح سلامت دانش‌آموزان دختر از طریق آموزش تغذیه و آهن یاری هفتگی و مکمل یاری ویتامین "د" در مدارس متوسطه اول و دوم دختر از راهکارهای عمده پیشگیری و کنترل کم‌خونی فقر آهن و ویتامین "د"  است. وجود ریزمغذی‌ها در برنامه غذایی برای حفظ سلامت، رشد مطلوب و فراهم ساختن زمینه مناسب برای یادگیری در دوران تحصیلی ضروری است. از ریزمغذی‌های مهم آهن و ویتامین "د"  است. کمبود آهن موجب خستگی و ضعف‌، بی‌حوصلگی و بی‌تفاوتی و عدم تمرکز و افت تحصیلی و کمبود ویتامین "د"  موجب عملکرد نامناسب سیستم ایمنی و کاهش استحکام استخوان‌ها و عضلات می‌گردد .

این طرح در چند سال اخیر به اجرا گذاشته‌شده که با هماهنگی و مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با رشد 5 درصد سالانه در سال تحصیلی 98- 1397 100 درصد متوسطه دوم و 40 درصد متوسطه اول دختر را تحت پوشش قرار داده است.

ارتقای سطح آگاهی دانش آموزان در خصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر

این آموزش‌ها از طریق مراقبین سلامت، به ورزان و دعوت از پزشکان و کارشناسان وزارت بهداشت در مدارس انجام می‌گردد. پیشگیری و کنترل آلودگی به « پدیکلوزیس سر» در مدارس شهری و روستایی کشور، معاینات پزشکی و غربالگری در پایه‌های 1، 4، 7 و 10 علاوه بر کنترل‌های مراقب سلامت راهبردی برای بیماری یابی است که با ارجاع و پیگیری درمان باعث ارتقای سلامت دانش آموزان می‌گردد.

ارتقای سطح آگاهی‌های دانش آموزان و والدین آن‌ها در زمینه پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر، غربالگری، بیماری یابی و ارجاع موارد مشکوک به بیماری به مراکز بهداشتی درمانی ازجمله دستاوردهای طرح ارتقای سطح آگاهی دانش آموزان در خصوص پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر است.

فعالیت‌های مرتبط با آموزش پیشگیری از بیماری‌ها، از ابتدای برنامه بهداشت مدارس با رشد سالانه انجام‌گرفته شده که در سال تحصیلی 98- 1397 بیش از 65 درصد دانش آموزان را تحت پوشش قرار داده است.

به اشتراک بگذارید :