تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ ۱۳:۱۹:۰۰
کد مطلب:  794250
دستاوردهای وزارت آموزش‌وپرورش در چهل‌سالگی انقلاب؛
پوشش صددرصدی نوآموزان پیش‌دبستانی مناطق محروم و عشایری در استان یزد

دستاوردهای وزارت آموزش‌وپرورش در چهل‌سالگی انقلاب، در استان یزد، احداث 16 پژوهش سرای دانش‌آموزی و پوشش صددرصدی نوآموزان پیش‌دبستانی مناطق محروم و عشایری است.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، آموزش‌وپرورش استان یزد در حوزه‌های مختلف آموزشی و پرورشی دستاوردهایی داشته است که می‌توان به افزایش تعداد دانش آموزان مدارس فنی حرفه‌ای و کاردانش، افزایش تعداد مدارس روستایی در دوره‌های تحصیلی مختلف، تعداد مدارس استثنایی، جذب نوآموزان در مراکز پیش‌دبستانی و...اشاره کرد.

در ادامه بخشی از این دستاوردها خواهد آمد.

تحصیل در مدارس فنی حرفه‌ای و کاردانش

در سال ۱۳۵۷فقط ۲۸درصد دانش‌آموزان در مدارس فنی حرفه‌ای و کاردانش مشغول به تحصیل بوده‌اند که در سال ۱۳۹۷سهم دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای و کاردانش به 38.6 درصد رسیده است.

مدارس روستایی

درصد مدارس روستایی به‌کل مدارس استان در دوره ابتدایی در سال ۱۳۵۷برابر ۳۰درصد و در سال ۱۳۹۷برابر ۳۳درصد است.

در دوره متوسطه اول در سال ۱۳۵۷فقط ۵درصد مدارس در روستا بوده است که در سال ۱۳۹۷بیش از ۲۶درصد مدارس متوسطه دوره اول در روستا مستقر هستند.

در سال ۱۳۵۷هیچ‌کدام از دبیرستان‌ها در مناطق روستایی مستقر نبودند که در سال ۱۳۹۷بیش از ۱۷درصد مدارس متوسطه دوره دوم در روستا استقرار دارند.

 تراکم دانش‌آموزی

تراکم دانش‌آموز در کلاس درس در سال ۱۳۵۷برابر با ۲۸.۶و در سال ۱۳۹۷برابر با ۲۳.۵است.

مدارس استثنایی

تعداد مدارس استثنایی قبل از انقلاب 1 مدرسه در مرکز استان بوده که این رقم در سال 97 به تعداد 32 مدرسه در کل مناطق آموزشی استان رسیده است.

پژوهش سراهای دانش‌آموزی

درحالی‌که تا سال 1357 استان یزد فاقد پژوهش سرای دانش‌آموزی بوده است، بعد از انقلاب تا سال 1397 تعداد 16 پژوهش سرای دانش‌آموزی در راستای کیفیت‌بخشی و تنوع یادگیری احداث گردیده است.

 جذب نوآموزان در مراکز پیش‌دبستانی

در سال 1357 تنها 21.2 درصد از نوآموزان تحت پوشش آموزشی بوده‌اند که این آمار در سال 1397 به بیش از 86.6 درصد رسیده است و استان یزد در مناطق محروم و عشایری با حمایت دولت در سال 1397 پوشش صددرصدی نوآموزان پیش‌دبستانی را داشته است.

به اشتراک بگذارید :