تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ ۱۳:۱۸:۳۱
کد مطلب:  817242
به مناسبت روز بزرگداشت شهدا؛
ملکوت؛میعادگاه ملاقات شهیدان شاهد

ملکوت؛میعادگاه ملاقات شهیدان شاهد

پایگاه اطلاع رسانی دبیر خانه ستاد همکاریها ضمن گرامی داشت یادو خاطره شهدای گل گون کفن انقلاب اسلامی نوشته فقیه، فیلسوف و مفسر عالیقدر حضرت آیت الله جوادی آملی را در وصف شهدا  منتشر می کند.  

شهدا که برای احیای حق و ازهاق باطل اقدام کرده‌اند، ره یافتگان صراط قسط و عدل بودند و چون هر چه طبق میزان وحی و امامت باشد، قبول می‌شود و هر مقبولی طیّب است و هر طیّبی به سمت بی‌جهتی خداوند صعود می‌نماید و به استناد آیه ﴿إلیه یصعد الکلم الطیّب والعمل الصالح یرفعه﴾، به طرف خداوند منزّه از سمت، صعود می‌کند. لذا شهیدان شاهد را می‌توان در ملکوت جهان مشاهده کرد.

شهیدان شاهد از محبّت دنیا آزاداند، زیرا اولین شرط کامیابی مجاهد نستوه، رهایی از دنیا و حریّت از هرگونه تعلّق به آن است. 

قرآن حکیم وصف اصلی رزم آوران دینی را چنین بیان کرد: فَلْیُقَاتِلْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ الَّذِینَ یَشْرُونَ الْحَیَاةَ الدُّنْیَا بِالْآخِرَةِ  وَمَن یُقَاتِلْ فِی سَبِیلِ اللَّهِ فَیُقْتَلْ أَوْ یَغْلِبْ فَسَوْفَ نُؤْتِیهِ أَجْرًا عَظِیمًا/ نساء 74 .کسانی در راه خداوند مبارزه می‌کنند که دنیا را به آخرت فروخته باشند و در این سوداگری معقول و مقبول آزمون شده و از بذل نفس و نفیس دریغ نکرده باشند.

مجاهدانِ در راه خدا همان‌طوری که دوست خداوند بوده و از دوستی دنیا منزّه‌اند، از ولایت اهل بیت عصمت(علیهم‌السلام) برخوردار و از ولایت بیگانگان مبرّایند.

شهیدان که سالکان واصل‌اند و هدفی جز تقویت قِسط و عدل و تضعیف قَسط و جور نداشتند، با قیام خالصانه خویش ثابت نمودند که از غیر خداوند هراسی ندارند، زیرا یقین به توحید، یعنی مبدأمستقل الهی زمینه هرگونه خوف از غیر خدا را برطرف کرده است. چنین موحّدان نابی درخور وعده اند .أَلا إِنَّ أَوْلِیَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ یونس/ 62

منبع ؛سروش هدایت، ج2، ص227 اثر آیت الله جوادی آملی

آخرین اخبار

 
به اشتراک بگذارید :