تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۴ ۱۹:۱۱:۰۹
کد مطلب:  818363
معاون ابتدایی آموزش و پرورش مازندران:
اجرای مطالعات جهانی تیمز در کشور به انحراف نرود

معاون ابتدایی آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه مطالعات تیمز به انحراف نرود، گفت: نباید اجرای مطالعات تیمز در ایران به انحراف رفته و وارد حوزه آزمون و تست‌زنی و کلاس‌های خصوصی شود.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران؛ «سید عیسی میرشفیعی» در نشست هماهنگی آزمون تیمز که در سالن کنفرانس اداره کل آموزش و پرورش استان برگزار شد، اظهار کرد: در حقیقت نباید نام آزمون را برای این اتفاق به کار ببریم. تیمز نوعی مطالعه است نه آزمون. مطالعات تیمز برای یافتن راهکارهای جدید در نظام تعلیم و تربیت است.

وی با اشاره به اهمیت مطالعات تیمز در آموزش و پرورش افزود: مطالعات جهانی تیمز برای یافتن موقعیت هر کشور در جایگاه علمی جهانی و پیدا کردن راهکارهای مورد نیاز توسط همان کشورها است. درواقع قرار است در این اتفاق، ما ببینیم در چه بخش‌هایی دچار ضعف هستیم تا بتوانیم براساس بوم و نیازهای خود برای آن بخش‌ها راهکار مورد نیاز پیدا کنیم.

این مقام مسئول آموزش و پرورش مازندران با بیان اینکه خروجی مطالعات تیمز نشان می‌دهد که در بخش‌هایی دارای رشد یا ضعف هستیم، تصریح کرد: این مطالعه صرفاً برای ارتقا است نه رتبه‌بندی نسبت به دیگر کشورها. وقتی موسسه تیمز نتایج را اعلام می‌کند خود براساس بوم و فرهنگ و ویژگی‌های آن کشور با کمک اندیشمندان همان کشور راهکار مورد نیاز را ارائه می دهد.

میرشفیعی یکی از مهم‌ترین پیامدهای مطالعات تیمز را توانمندسازی نیروی انسانی دانسته و ابراز کرد: جامعه باید بداند که «تیمز» یک مطالعه است نه آزمون. از این رو باید به شدت از اینکه این مطالعات وارد فضای تست‌زنی و کلاس‌های خصوصی شود جلوگیری کنیم. متأسفانه برخی موسسات خصوصی در حال تجاری‌کردن این مطالعات هستند و برگزاری آزمون‌های شبیه آنرا تبلیغ می‌کنند.

معاون ابتدایی آموزش و پرورش مازندران با تأکید بر ضرورت جلوگیری از ورود دانش‌آموزان و خانواده‌ها به چنین فضاهایی، خاطرنشان کرد: مطالعات تیمز چیزی شبیه کنکور نیست که دانش‌آموزان بخواهند آنرا در آموزشگاه‌های خصوصی تمرین کنند و به هیچ عنوان قرار نیست موسسه‌ای از این آزمون برای خودنمایی و تبلیغ خود استفاده کند.

وی با بیان اینکه نباید بگذاریم اجرای این آزمون در کشور و استان‌ها به ویژه استان مازندران به انحراف کشیده شود، عنوان کرد: آزمون‌های شبیه تیمز که برخی موسسات خصوصی برگزاری آنرا تبلیغ می‌کنند اساساً نادرست بوده و مورد تأیید نیستند و اگر از رسانه‌ها مورد تبلیغ قرار می‌گیرند دلیل بر تأیید آنها نیست.

میرشفیعی در بخش دیگری از سخنان خود با آسیب‌شناسی روند تعلیم و تربیت دانش‌آموزان در کشور گفت: امروزه یکی از مهم‌ترین آسیب‌های فرزندان ما این است که دچار ایستادگی شده و تحول ندارند و قدرت ریسک‌پذیری از آنها گرفته شده است. نمونه بارز آن نیز نمره منفی در کنکور است که به فرد القا می‌کند «اگر نمی‌توانی حل کنی، پس همانجا توقف کن و ریسک نکن و ادامه نده!»  

معاون ابتدایی آموزش و پرورش مازندران افزود: این اتفاق موجب می‌شود افراد نتوانند در موقعیت‌های حساس زندگی ریسک کرده و در دوراهی‌های زندگی قدرت انتخاب از آنها سلب می‌شود. این پدیده اصلاً اتفاق درستی نیست چون فرد باید در هر صورت در زندگی دست به انتخاب‌های حساس زده و در موقعیت‌های مهم راه درست را انتخاب کند.

این مسئول آزمون یکی از مهم‌ترین پیامدهای مطالعات تیمز را در همین زمینه دانسته و ابراز کرد: آزمون تیمز به گونه‌ای طراحی شده که به دانش‌آموزان القا می‌کند در هر موقعیتی باید دست به انتخاب زده و ریسک کرد. از این رو اجرای چنین آزمون‌هایی در مدارس ما می‌تواند به حل بخشی از مشکلات تعلیم و تربیت کمک کند.

نمی‌خواهیم دانش‌آموزان را دوپینگ کنیم

در بخش دیگری از این نشست، رئیس گروه تحقیق و پژوهش استان مازندران گفت: مطالعه تیمز برای سنجش نظام تعلیم و تربیت هر کشور است. درواقع این مطالعات نوعی فرایند ارزشیابی 360 درجه‌ای است که تمام ارکان تعلیم و تربیت را سنجیده و نمای کلی از پیشرفت تحصیلی در تمامی بخش ها ارائه می‌دهد.

«محمد حسین قرایی» با بیان اینکه این آزمون در جهان از سال 1959 میلادی آغاز شد، افزود: ما از سال 1995 به آن پیوستیم و اهمیت اجرای این آزمون در حال حاضر این است که ببینیم در طول این 24 سال روند تلاش‌های ما چگونه بوده است. از این رو قرار نیست دانش‌آموزان را برای این آزمون دوپینگ کنیم و چیزی که نیستیم را ارائه دهیم بلکه باید آنچه هستیم را به درستی نشان دهیم.

وی با بیان اینکه باید برای اجرای این آزمون شرایط انگیزشی دانش آموزان، معلمان و خانواده ها را ارتقا بخشیم، عنوان کرد: این افزایش انگیزه برای انتقال دانسته‌ها در درجه اول اولویت ها قرار دارد. امروز نظام تعلیم و تربیت ما استقرار پیدا کرده و بهانه‌ای برای ضعف و کمکاری در اجرای این آزمون نداریم و باید آنچه معلمان ما تلاش می کنند را جهان از آن مطلع شود.

متولی تحقیق و پژوهش استان، شنیده شدن زمزمه‌هایی مبنی بر مطالعات بین‌استانی را از نکات مهم آزمون امسال دانسته و تصریح کرد: از این رو از مدیران مدارس مجری آزمون تیمز تقاضا داریم در مدت زمان باقیمانده در محیطی آرام نسبت به انگیزه بخشی دانش‌آموزان اقدام کنند و تمرکز آنها را برای اجرای آزمون افزایش دهند.

شایان ذکر است آزمون تیمز از 20 فروردین الی 10 اردیبهشت 98 در 17 مدرسه استان مازندران برگزار می شود.

به اشتراک بگذارید :