تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ ۱۰:۱۱:۱۳
کد مطلب:  830504
گفتگو با دانش‌آموزان راه‌یافته به دور نهایی مسابقات قرآن دانش آموزان جهان اسلام از کشورهای اندونزی، چاد، افغانستان، ایران، سوریه، ترکیه و الجزایر

دانش آموزان راه‌یافته به دور نهایی مسابقات قرآن دانش آموزان جهان اسلام از کشورهای اندونزی، چاد، افغانستان، ایران، سوریه، ترکیه، الجزایر از وضعیت آموزش قرآن و مدارس کشور خودشان گفتند.

به گزارش مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش، دانش آموزان راه‌یافته به دور نهایی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه از وضعیت تحصیل خود و نحوه آموزش قرآن در کشورشان و تأثیر قرآن مجید در زندگی‌شان صحبت کردند و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ دادند.

دانش‌آموز حافظ اندونزیایی: عنایت به قرآن،سبب خیر، روزی حلال و برخورداری از اخلاق نیکو در زندگی است.

محمد خیر الرزاق ۱۷ساله حافظ قرآن کریم شرکت‌کننده در ششمین دوره مسابقات دانش آموزان جهان اسلام از کشور اندونزی اظهار کرد: از شش‌سالگی زمینه فراگیری آیات قرآن را داشتم و به‌صورت رسمی از 9 سالگی حفظ آیات را شروع کردم و هشت سال در این راه با تشویق والدینم به‌ویژه پدرم که قاری قرآن کریم بود، تلاش کردم.

وی با اشاره به برخورد خوب مردم و دوستانش با وی به‌عنوان حافظ قرآن کریم، افزود: این برخوردهای خوب را نتیجه برکات آیات الهی می‌دانم و عنایت به قرآن، سبب خیر و روزی حلال و برخورداری از اخلاق نیکو در زندگی است.

حافظ قرآن کریم اندونزیایی در ادامه خاطرنشان کرد: مردم اندونزی درزمینه برگزاری جلسات و محافل قرآنی اهتمام خاص دارند و من در مؤسسات قرآنی که در اندونزی وجود دارد قرآن را یاد گرفتم و تمام‌وقت خود حتی تعطیلات را به حفظ قرآن اختصاص دادم.

دانش‌آموز اندونزیایی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران کشور بزرگ و زیبایی است و برخلاف تبلیغات موجود توانسته است، پیشرفت‌های بزرگی درزمینه برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در جهان اسلام کسب کند و همین موضوع باعث شده است که آن را نسبت به سایر کشورهای مسلمان متمایز کند.

شرکت‌کننده کشور چاد: امیدوارم باهمت و تلاش بتوانم به مراحل برتر در حفظ قرآن کریم برسم.

محمد آدم محمد ۱۲ساله حافظ قرآن کریم شرکت‌کننده در ششمین دوره مسابقات دانش آموزان جهان اسلام، بیان کرد: از ۵سالگی حفظ قرآن کریم را شروع کردم و در ۷سالگی حافظ قرآن شدم که در این مسیر با تشویق والدینم به یادگیری آیات قرآن کریم پرداختم.

وی افزود: در کشور چاد هرروز یک ساعت از برنامه آموزشی مدارس در قالب لوح و قلم به یادگیری و حفظ آیات قرآن اختصاص دارد.

حافظ قرآن کریم از کشور چاد خاطرنشان کرد: در چاد مدارس مختص حفظ قرآن کریم وجود دارد و با توجه به توانایی افراد شرکت‌کننده دوره‌های حفظ قرآن مجید آموزش داده می‌شود.

آدم محمد با ابراز خوشحالی از حضور در جمهوری اسلامی، گفت: برای شرکت در این مسابقات چون‌که ایران در کشور چاد سفارت ندارد از طریق یکی از دوستانم با مسابقات آشنا شدم و شرکت کردم و امیدوارم باهمت و تلاش بتوانم به مراحل برتر در حفظ قرآن کریم برسم.

حافظ افغانستانی تأکید کرد: حضور در دارالقرآن کشورم تأثیر زیادی بر پیشرفتم داشته است.

سید یاسین حسینی 17 ساله قاری قرآن کریم شرکت‌کننده در ششمین دوره مسابقات دانش آموزان جهان اسلام از کشور افغانستان اظهار کرد: به مدت پنج سال دریکی از دارالقرآن‌های کشورم به یادگیری فعالیت‌های قرآنی پرداختم و والدینم در این مسیر من را بسیار تشویق کردند و اکنون توانستم به‌عنوان قاری در مسابقات بین‌المللی شرکت کنم.

وی بابیان اینکه علاقه فراوانی درزمینه یادگیری آیات قرآن کریم داشتم، گفت: در افغانستان علاوه بر مراکز خصوصی یادگیری قرآن کریم، در مدارس هم یک ساعت کلاس قرآن برگزار می‌شود.

یاسین حسینی خاطرنشان کرد: اکنون به‌عنوان قاری قرآن در ششمین دوره مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان جهان اسلام در ردیف فینالیست‌ها قرار دارم و امیدوارم که بتوانم با عنایت خداوند متعال رتبه برتر را نیز به دست آورم.

گفتنی است قاری قرآن کریم از کشور افغانستان حضور در دارالقرآن کشور خود را در یادگیری آیات قرآن کریم بسیار موثر دانست.

دانش‌آموز حافظ سوری: والدین و معلمم مشوقین اصلی من برای یادگیری قرآن کریم بودند

محمود ابوالخیر ناصر ۱۶ساله حافظ کل قرآن کریم شرکت‌کننده در ششمین دوره مسابقات دانش آموزان جهان اسلام از کشور سوریه خاطرنشان کرد: از سن ۷سالگی حفظ قرآن را شروع کردم تا اینکه در سن ۱۱سالگی حافظ کل قرآن شدم و البته در مدرسه حفظ قرآن کریم مشغول به حفظ بودم.

وی افزود: از دوران بچگی باید به حفظ قرآن پرداخت و پیوستگی در آن باشد چراکه کتاب الهی قرآن مجید ما را دعوت به یادگیری آیات و رفتن به‌سوی اخلاق حسنه می‌نماید.

وی بابیان اینکه والدین و معلمم مشوقین اصلی من برای یادگیری قرآن کریم بودند، گفت: رسول خدا (ص) فرموده بهترین امت من کسانی هستند که قرآن را بیاموزند و به دیگران نیز یاد دهند.

ابوالخیر ناصر ضمن خوشحالی از حضور در جمهوری اسلامی و قدردانی از برگزارکنندگان، تصریح کرد: در سوریه وزارت اوقاف امور مربوط به تجوید، قرائت و حفظ آیات قرآن کریم را بر عهده دارد.

دانش‌آموز حافظ ترکیه‌ای: هنگامی‌که قرآن می‌خوانم به آرامش می‌رسم

فیضا نرگس ۱۴ساله حافظ قرآن کریم شرکت‌کننده در ششمین دوره مسابقات دانش آموزان جهان اسلام از کشور ترکیه بیان کرد: از ۹سالگی شروع به حفظ آیات قرآن کریم نموده‌ام و در مدت یک سال حافظ کل قرآن شدم و سه سال است که حافظ قرآن شده‌ام و آن را مرور می‌کنم.

وی در رابطه با جایگاه قرآن در کشور ترکیه، خاطرنشان کرد: در ترکیه در مدارس و مساجد درس‌های قرآن آموزش داده می‌شود و والدین علاقه دارند که فرزندان خود در این کلاس‌ها شرکت کنند.

حافظ قرآن کریم در ادامه گفت: از زمان دانش‌آموزی در مدارس دوره‌های مختلف آموزش و حفظ قرآن صورت می‌گیرد و جامعه دینی در ترکیه داریم که در سراسر کشور حفاظ را انتخاب می‌کنند و به مسابقات می‌فرستند.

فیضا نرگس بابیان اینکه از کودکی در محیطی قرآنی بزرگ‌شده‌ام، گفت: مادر من استاد قرآن بوده و مُشوق اصلی من هم برای حفظ قرآن ایشان بودند. هنگامی‌که قرآن می‌خوانم به آرامش می‌رسم و چون قرآن را کامل حفظ هستم احساس می‌کنم ذهنم بازشده و همچنین تأثیر مثبتی در درس خواندنم حس می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه این دوره از مسابقات و نحوه داوری خیلی خوب بوده، افزود: به نظر من این‌گونه مسابقات باعث می‌شود که حافظان قران کریم از اقصی نقاط جهان دورهم جمع شوند و با تبادل‌نظر با یکدیگر به انسجام بیشتر جوامع اسلامی کمک کنند.

حافظ قرآن کریم از الجزایر: در الجزایر مدارس تعلیم قرآن زیادی وجود دارد و دانش آموزان کاملاً با قرآن آشنا هستند

آلا زیتونی ۱۵ساله حافظ قرآن کریم شرکت‌کننده در ششمین دوره مسابقات دانش آموزان جهان اسلام از کشور الجزایر اظهار کرد: از ۵سالگی یادگیری حروف و هجای قرآنی را شروع کردم و ابتدا روزی ۲تا ۳خط حفظ می‌کردم و بعدها تا چندین صفحه در روز رسید و در سن ۹سالگی کل قرآن کریم را حفظ کردم.

وی در ادامه بابیان اینکه الجزایر به کارهای قرآنی مشهور است، گفت: در الجزایر مدارس تعلیم قرآن زیادی وجود دارد و دانش آموزان کاملاً با قرآن آشنا هستند و وقتی وارد مدرسه می‌شوند استقبال گرمی از آنان بابت حفظ و تفسیر قرآن می‌شود و همه‌جانبه از آن‌ها حمایت می‌شود.

حافظ قرآن از کشور الجزایر با اشاره به چگونگی برگزاری مسابقات در الجزایر، تصریح کرد: ابتدا مسابقات داخلی انجام می‌گیرد و بعد افراد برگزیده برای مراحل بعدی انتخاب می‌شوند.

زینب امین پور از کشور ایران: مسابقات دانش‌آموزی قرآن کریم به‌طور سالانه برگزار شود

زینب امین پور ساله ۱۵ساله حافظ قرآن کریم شرکت‌کننده در ششمین دوره مسابقات دانش آموزان جهان اسلام از کشور ایران اظهار کرد: از سن ۷سالگی حفظ قرآن کریم را شروع کردم و در ۱۲سالگی حافظ کل قرآن شدم.

وی افزود: در دوره پیش‌دبستانی حفظ برخی از سوره‌های کوتاه جز سی قرآن کریم انجام می‌شد که من علاقه‌مند به حفظ کل قرآن شدم.

امین پور بابیان اینکه مشوق اصلی من والدین و معلمم خانم جمالی بوده است، گفت: پس از شرکت در مسابقات منطقه‌ای، استانی و کشوری برای حضور در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم برگزیده شدم.

حافظ قرآن کریم از کشور ایران پیشنهاد داد: مسابقات دانش‌آموزی قرآن کریم به‌طور سالانه برگزار شود و در بخش دانش آموزان دختر هم رشته قرائت باشد.

به اشتراک بگذارید :