تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۱/۳۰ ۱۷:۲۴:۱۲
کدمطلب: u0JrpFxq
وزير آموزش و پرورش در بازديد سرزده پرديس شهيد باهنر :
اجراي سند 2030 در قالب سند تحول بنيادين آموزش وپرورش است

وزير آموزش و پرورش اجراي سند 2030 را در قالب سند تحول بنيادين آموزش و پرورش قلمداد كرد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، دكترفخرالدين دانش آشتياني در بازديد سرزده  از پرديس دخترانه شهيد باهنر گفت: سند 2030 توصيه‌اي است كه توسط سازمان يونسكو با هدف توسعه پايدار در كشورها تدوين شده است و در آن 2 مقوله،  سلامت و آموزش مورد تأكيد قرار گرفته است.

وي افزود: در اين سند، آموزش همه افراد جامعه موردتأكيد قرار گرفته است و كشورها در جلسات سالانه، گزارشي از روند آموزشي خود به يونسكو ارائه مي دهند.

وزيرآموزش و پرورش گفت: اجراي سند2030 ، توصيه‌اي است و هيچ كشوري متعهد به اجراي مفاد آن نيست چنانکه در قسمتي از اين سندآمده است، ‌مواردي كه با عرف و اعتقادات يك كشور مغايرت داشته باشد، اجرايي كردن آن توصيه نمي شود.

دانش آشتياني تصريح كرد: اجراي سند 2030 در كشور ما در قالب سند تحول است و چيزي خارج از سند اجرا نمي شود.

وي افزود: ممكن است، اين سؤال در ذهن افراد متبادر شود،‌ اگر مفاد سند2030 همان مواردي است كه درسند تحول وجود دارد، ‌پس چه لزومي براجراي مفادآن مي باشدكه پاسخ بايدگفت: براي ارائه گزارش به جهانيان درخصوص وضعيت آموزشي درايران و دستاوردهايي كه جمهوري اسلامي در زمينه آموزش به دست آورده است و هم چنين تعامل با سايركشورها، اجراي اين سند 2030 مؤثر است.

وزيرآموزش وپرورش خاطرنشان كرد: سند2030 هيچ تعهدي براي جمهوري اسلامي ايجاد نمي كند، زيرا اگر سندي تعهدآور باشد، قبل از اجرا بايد در مجلس شوراي اسلامي تصويب شود، بنابراين سند2030 تفاهم نامه اي است كه اغلب مفاد آن در سند تحول بنيادين وجود دارد.

وي مطالبي كه برخي افراد در باره سند 2030 مطرح كرده اند را ناقص توصيف كرد و افزود: اينكه مي گويند،‌ وزراي آموزش وپرورش اين سند را امضا كرده اند،كذب محض است، زيرا اين تنها يك تفاهم نامه است كه كشورها به بهانه آن، در يونسكو گردهم مي آيند و عملكرد همديگر را مورد بررسي قرار مي دهند، بنابراين از آنجا كه ايران در بحث آموزش و سلامت، شاخص هاي خوبي دارد، اين مسئله براي كشور ما بسيار با اهميت است و از تصورات غلط و برداشت هاي سوء جلوگيري مي كند.

به اشتراک بگذارید :