تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۹/۰۴ ۱۴:۳۸:۵۷
کدمطلب: 516664
معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش
روند چاقی در دانش آموزان کشور سه دهم درصد کاهش یافته است

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در اراک گفت: روند چاقی در دانش آموزان کشور سه دهم درصد کاهش یافته است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان مرکزی، مهرزاد حمیدی در هفتمین همایش تربیت بدنی و سلامت استان مرکزی در اراک گفت: بر اساس آمارهای سال 95حدود 22 و 21 صدم درصد از دانش آموزان کشور افزایش وزن داشتند که با انجام اقدام های پیشگیرانه، فعالیت های بدنی و افزایش ساعت های درس تربیت بدنی در مدارس، روند چاقی در دانش آموزان دختر و پسر متوقف و رو به کاهش است.

وی ادامه داد: بر اساس ارزیابی های انجام شده در سنین بین 15 تا 65 سال نیز کم تحرکی، افزایش وزن، فشار خون، دیابت و کلسترول روبه افزایش است که این امر نشان از توجه هرچه بیشتر به فعالیت های ورزشی و تحرک در بین افراد دارد.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با یادآوری کاهش سواد حرکتی در کشور خاطر نشان کرد: کاهش سواد حرکتی در مدارس و سنین کم، ورزش قهرمانی و همگانی را تحت تاثیر قرار داده و آینده این ورزش ها در کشور را با مشکل مواجه می کند.

حمیدی گفت: توجه هرچه بیشتر به سواد حرکتی در سنین کودکی و در مدارس کاهش اعتیاد، آسیب های اجتماعی و توانمندی نسل جوان را به همراه دارد و در 15 سال آینده به 20 میلیون نفر جوان با تحرک و پویای ایرانی نیاز است که این مهم با توجه هرچه بیشتر به سواد حرکتی و ورزش فراهم می شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش توجه به درس تربیت بدنی و تحرک هرچه بیشتر جوانان و نوجوانان را از اولویت های این معاونت عنوان کرد و گفت: بر این اساس در چهار سال اخیر ساعت کلاس های تربیت بدنی در پایه یازدهم به 2 ساعت افزایش یافته است و سال آینده در پایه دوازدهم که جایگزین پیش دانشگاهی می شود، 2 ساعت کلاس تربیت بدنی قرارداده شده است.

حمیدی افزود: برای ایجاد کلاس تربیت بدنی در این 2 پایه حدود سه هزار و 700 معلم جدید در سطح کشور نیاز است.

وی خاطر نشان کرد: بر این اساس دانش آموزان در طول 12 سال تحصیل حدود 206 ساعت کلاس تربیت بدنی می گذرانند که با افزایش ساعت های این کلاس ها در طول چهار سال گذشته، به 302 ساعت افزایش یافته است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: با توجه زندگی ماشینی و کم تحرکی دانش آموزان برای پیشگیری از بروز چاقی و افزایش وزن نیاز است ساعت های حضور جوانان و نوجوانان در این کلاس ها به 2 تا سه برابر افزایش یابد.

حمیدی یاد آور شد: برای افزایش سلامت هرچه بیشتر جوانان و نوجوان با بازنگری برنامه های پایه متوسط دوم 11 برنامه در زمینه تربیت بدنی و سلامت به این حوزه افزوده شده است.

وی ادامه داد: بر این اساس ساعت درس تربیت بدنی در متوسطه دوم از سه ساعت به 6 ساعت افزایش یافته و برای چهار میلیون و 500 هزار دانش آموز کلاس های فوق برنامه برگزار شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: 480 میلیارد ریال برای از محل ارزش افزوده و 20 درصد حوزه مالیات فروش سیگار به تجهیز مدارس کشور اختصاص یافته است که در صورت تحقق 50 درصدی این اعتبارات، 2 هزار میلیارد ریال و تحقق کامل حدود چهار هزار میلیارد ریال به بخش تربیت بدنی، سلامت و پیشگیری اختصاص می یابد.

حمیدی خاطر نشان کرد: امسال 19 هزار نفر در مسابقات مدرسه قهرمان حضور یافتند که این تعداد نسبت به گذشته حدود 35 درصد افزایش یافت.

به اشتراک بگذارید :