تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ ۱۱:۲۷:۱۷
کدمطلب: 550263
9کانون حرکات اصلاح قامتی دانش‌آموزان در لرستان راه اندازی شد

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش لرستان از راه اندازی 9کانون حرکات حرکات اصلاحی برای جلوگیری از مشکلات قامتی دانش‌آموزان استان لرستان خبر داد

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش لرستان ؛ فرید بهرامی در گفتگو با خبرنگار شبکه افلاک لرستان با اعلام این خبر هدف از راه اندازی این کانون ها را پيشگيري از شيوع ناهنجاري­هاي اكتسابي دستگاه عصبي- عضلاني- اسكلتي، آموزش به دانش­ آموزان در رابطه با عادات و الگوهاي حركتي صحيح و ارجاع و معرفي دانش ­آموزان داراي ناهنجاري­هاي اسكلتي به مراکز تخصصی عنوان کرد و گفت : در سال تحصیلی جاری 20درصد از دانش آموزان پایه های دوم تا دوازدهم تحت پوشش این طرح قرار می گیرند .

وی خاطر نشان کرد : در جامعه ماشيني امروز فقر حركتي به همراه عادات حركتي نادرست در كودكان و نوجوانان، تهديدي اساسي براي تندرستي حال و آيندۀ آنها به شمار می رود و دانش آموزان را  مستعد ضعف­هاي عضلاني و ناهنجاري­هاي اسكلتي طي دهه­ هاي آينده مي­كند. بهرامی تاکید کرد :  از آنجا كه عادت به كم تحركي و اتخاذ شيوه­ هاي نادرست حركت اعم از نشستن، ايستادن، حمل اشياء وکوله پشتی مدرسه در سنين پايين شكل مي­گيرند و در طول سال­هاي بعدي عمر پايدار مي­مانند، ضروري است قبل از تثبيت و شكل­ گيري اين عادات اقدامات لازم جهت شيوه ­هاي صحيح حركت به مورد اجرا درآيد،زیرا  تلاش­هاي بعدي در جهت تغيير عادت­هاي تثبيت شده بسيار مشكل و چه بسا پرهزينه خواهد بود.

وی تصریح کرد : عدم پيشگيري مناسب و به­ موقع از تثبيت اين عادات حركتي نامناسب از يك سو و فقر حركتي از سوي ديگر باعث بروز ضعف و ناهنجاري­هايي در دستگاه استخواني، عضلاني و مفصلي افراد جامعه مي­شود، كه شناسايي زمينه ­هاي بروز اين تغييرات نامطلوب قامتي در افراد و ارائه حركات جبراني و اصلاحي براي پيشگيري و رفع آنها، كانون توجه فعاليت ­كانون­هاي حركات اصلاحي ساختار قامتی است .

بهرامی به ارائه آموزش های لازم به دانش آموزان و خانواده ها هم اشاره کردو افزود :

برنامه اصلاح  ساختار قامتی  دانش آموزان قصد دارد با آموزش و فرهنگ­ سازي عادات حركتي صحيح شامل: نشستن، ايستادن، راه رفتن، حمل اشياء و .... به دانش آموزان، از بروز تغييرات نامطلوب قامتي آنان جلوگيري كند و از اين طريق در راه تحقق حيات طيبه و زندگي سالم براي آينده ­سازان جامعه قدم بردارد.

 

به اشتراک بگذارید :