تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۱ ۱۸:۳۰:۰۰
کدمطلب: 550269
معاون پژوهش برنامه ریزی و توسعه نیروی انسانی در گفتگو با پانا
تفویض اختیار خلاقیت روانسازی و ساده سازی امور را فراهم می کند

کیانی افضلی: پژوهش ها در خدمت توسعه آموزش و پرورش/ کمبود ۱۲ هزار معلم مهم ترین چالش ماست/ رویکردمان در کتب دینی پرهیز از اختلافات است

به گزارش  اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان به نقل از خبرگزاری پانا سیستان و بلوچستان، منصورکیانی افضلی معاون پژوهش، برنامه ریزی و توسعه نیروی انسانی اداره کل در پاسخ به سوال خبرنگار پانا رویکرد معاونت پژوهش و برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی تا چه اندازه دانش آموزی است؟ گفت: در بحث دانش آموزی، برنامه ریزی از سطح وزارت تا ادارات کل و شهرستان، مناطق تا مدرسه همه برای دانش آموز است.

وی تاکید کرد: اگر ما سطح معلومات معلمین و توانمندی و تخصص شان را بالا ببریم، به آن جهت  است که معلمان ما بهتر مفاهیم را به دانش آموزان منتقل کنند و نفع نهایی به دانش آموزان برسد.

کیانی افضلی در پاسخ به سوال خبرنگار پانا در خصوص این که چقدر در واحد تحقیقات به معضلات اجتماعی حوزه دانش آموزی پرداخته شده است، و نتایج آن کجا ارائه و عملی می شود؟ اظهار داشت: حوزه معاونت پژوهش، برنامه ریزی و توسعه نیروی انسانی یکی از اداراتش گروه تحقیق و پژوهش است که چندین  سیاست را دنبال می کند.

وی در ادامه گفت: یکی از مباحث آن بحث تحقیقات کاربردی در آموزش و پرورش است، بدین صورت که از حوزه های مختلف و معاونت های اداره کل، مشکلات و مسائل مختلفی که مربوط به دانش آموزان و معلمین و مواردی که اثرگذار در امر تعلیم و تربیت هستند را جمع آوری و در کمیسیون های تخصصی پالایش و سپس در شورای تحقیقات مصوب و به تمام استان فراخوان داده می شوند که اولویت های پژوهشی را با پروپزال به ما ارائه دهند و منجر به عقد قرارداد نیز خواهند شد.

کیانی افضلی افزود: تمام بحث آموزش و پرورش بر روی کلاس درس و یادگیری است به همین جهت در سال گذشته پنج طرح تحقیقاتی در رابطه با سواد آموزی عملیاتی نموده ایم و نتایج این تحقیقات را معاونت سواد آموزی به عنوان کارفرما، محققین ما به عنوان مجری طرح و در نهایت مرکز پژوهش نیز هماهنگ کننده امر بود و نتایج این کار را نیز در اختیار کارفرفا"نهضت سواد آموزی" ارائه شد تا بکارگیری کنند .

معاونت پژوهش و برنامه ریزی اداره کل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان بیان کرد: ما توانستیم رتبه برتر پژوهشکده کشوری را از بین 32 استان کشور  به دست آوریم، که نتیجه همکاری همه همکاران در این حوزه بوده است. به عنوان مثال؛ در بحث نهضت سواد آموزی توانسته ایم افراد بیشتری را با راه کارهای پیشنهاد شده به کلاس های سواد آموزی دعوت کنیم.

کیانی افضلی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار پانا که آیا روابط در حوزه شما بر اساس مبانی نیروی انسانی است یا هنوز از اندیشه مذهبی و قومی رنج می برید؟ خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش کارش انسانی است و چون با تفکر و انسان سر و کار دارد، در تلاش است که حقوق شهروندی را بیان کند و در بحث روابط انسانی می باید اول بین خودمان تفاهم کنیم و یکرنگی بوجود آوریم.

وی با تاکید به این که کار در این سازمان، کار گروهی است و هدف خرد جمعی را می طلبد افزود: بافت و ترکیب استان ما مختلف است، از این روی دلسوزی سبب شده از هر دو فرقه در آموزش و پرورش دخیل باشند، و همه با هم تعامل داشته باشیم .

کیانی افضلی در پاسخ به سوال خبرنگار پانا که چقدر در حوزه شما کارها با حوزه فناوری در ارتباط است و نیاز به مراجعه مستقیم افراد به سازمان ها نیست؟ تصریح کرد: در مسائل حوزه فناوری، معاونت پژوهش و برنامه ریزی (واحدی) دارد به نام "فناوری" که بحث سامانه های مختلف را که در آموزش و پرورش کارایی دارد پشتیبانی می کند و بیشتر این سامانه هایی که کار فناوری را انجام می دهد در حوزه ی طرح و برنامه یا در حوزه فناوری قرار دارند.

معاونت پژوهش و برنامه ریزی اداره کل در پاسخ به سوال خبرنگار پانا که آیا معتقد به تفویض اختیار هستید؟ بیان داشت: بحث تفویض اختیار بحثی مهم و اساسی و تاکید وزارتخانه ای است. بدین معنا که اختیارات خود را به مقام پایین تر دهیم و به اعتقاد من باعث بروز خلاقیت ها و افکار و اندیشه ها می شود و این سبب راندمان کاری بالاتری خواهد شد.

وی ادامه داد: در مورد تفویض اختیار هر مدیری باید یکسری از وظایف را به سطوح پایین تر واگذار کند که باعث تقویت حس اعتماد به نفس میان همکارانش  و روان سازی کارها و ساده سازی آن ها نیز خواهد شد و مدیریت زمان را بهره مندتر خواهد کرد، اما مسئولیت این کار باید به عهده سرپرستی باشد تا جلوی انحرافات گرفته شود.

کیانی افضلی در پاسخ به سوال خبرنگار پانا که از نظر شما ناکامی ها ی حوزه معاونت پژوهش و برنامه ریزی چه چیزهایی است؟ گفت: ناکامی را می توان به دو صورت تعبیر کرد ابتدا فرصت ها و سپس تهدید ها به عبارت دیگر یعنی چه عواملی ما را به هدف ها نزدیک و چه عواملی ما را از هدف ها دور می کنند.

وی ادامه داد: با توجه به شاخص ها ی موجود در آموزش و پرورش دو تهدید را داریم یکی بحث نیروی انسانی است که در استان حدود 12 هزار نفر معلم کمبود داریم، که آن را از طریق سرباز معلم و  خرید خدمات آموزشی و پرداخت حق التدریس برطرف کرده ایم، اما اگر معلم رسمی داشته باشیم می توانیم کیفیت آموزش بالاتری را به دانش آموزان استان ارائه کنیم و خود را به شاخص های کشوری بیش از پیش نزدیک کنیم.

معاون پژوهش برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل در ادامه افزود: بحث دوم فضای آموزشی است که ما اختلاف معناداری با سایر استان ها در آن داریم یعنی حدود دو متر با بقیه استان ها اختلاف در این بخش هست، که این بحث مهمی است و باید از خیرین و... استفاده شود.

کیانی افضلی در پاسخ به سوال خبرنگار پانا که برای کتب دینی استان با توجه به اینکه دانش آموز شیعه و سنی داریم چه کارهایی انجام شده و چه کارهایی باید انجام شود؟ عنوان داشت: در کشور تسنن و تشیع و اقلیت های مختلف را داریم به همین سبب ما در کتاب های دینی آن چه وجه تمایز است را به صورت کتاب های دینی ویژه ای آورده ایم،

معاون پژوهش برنامه ریزی و نیروی انسانی اداره کل افزود: بحث ما در کتاب های دینی به گونه ای است که به اختلافات رغم نزند و همانند منویات مقام معظم رهبری بدنبال وحدت در کتب درسی هستیم.

کیانی افضلی در پاسخ به سوال خبرنگار پانا که چه کارهای بیهوده ای از نظرتان در حوزه شما انجام می شود؟ اظهار داشت: در واقع وزارتخانه نیز در حال جمع آوری پیشنهاداتی است که شناسایی می کند آن چه را که در مجموعه آموزش و پرورش اضافی و بیهوده است و می شود آن ها را حذف کرد.

معاون پژوهش برنامه ریزی و نیروی انسانی با اشاره به این که در حوزه خود به دنبال اهدافی هستیم که می شود بهتر از آن بهره گرفت افزود: مثلا پژوهش سرا ها زیر نظر معاونت پژوهشی نیست و بجای معاونت پژوهشی زیر نظر معاونت متوسطه است در صورتی که کار و عملکرد آن و توانمندی و اختراع آن می بایستی در مسیر پژوهش بیاید و پیشنهاد ما نیز آن است که زیر نظر این معاونت باشد.

وی در پایان از سازمان دانش آموزی و خبرگزاری پانا به سبب شفاف سازی، اطلاع رسانی و پوشش خبری برنامه های آموزش و پرورش و انتقال نظرات و پیشنهادات خانواده ها به حوزه های مختلف اداری قدردانی نمود.

 

به اشتراک بگذارید :