تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ ۲۰:۴۵:۰۰
کدمطلب: 550317
مسئول نمایندگی صندوق ذخیره فرهنگیان استان خراسان رضوی گفت :
90درصد فرهنگیان خراسان رضوی عضو صندوق ذخیره فرهنگیان هستند

مسئول نمایندگی صندوق ذخیره فرهنگیان در استان گفت:دریافت سهم الشرکه حدود ۲۴۰۰ نفر از فرهنگیان عضو صندوق ذخیره در استان که ازدوم شهریور تا اول مهر۱۳۹۶ به افتخار بازنشستگی نائل شده اند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش وپرورش خراسان رضوی  ، پیش از ظهر امروز ، سید نعمت عبدی مسئول نمایندگی صندوق ذخیره فرهنگیان خراسان رضوی در جمع صنفی نمایندگان بیمه معلم این استان که بمناسبت گرامیداشت 23 سال تاسیس بیمه معلم در مرکز آموزشی رفاهی سازمان نوسازی و تجهیز مدارس استان برگزار شده بود گفت : 88 درصد از فرهنگیان کشور عضو صندوق ذخیره  می باشند که این رقم در استان خراسان رضوی به 90 درصد رسیده است . 

عبدی حمایت از بیمه معلم توسط نمایندگی صندوق ذخیره فرهنگیان را ، بدلیل اینکه بیمه معلم خدمات خود را غالبا به  فرهنگیان معزز ارائه می دهد و همچنین به جهت اینکه یکی از شرکت های وابسته صندوق ذخیره  است،  مورد تاکید قرار داد. وبعلاوه استفاده فرهنگیان را از انواع خدمات بیمه معلم در جهت سود رسانی به صندوق عنوان نمود. 

مسئول نمایندگی صندوق ذخیره فرهنگیان خراسان رضوی ادامه داد: هر یک از فرهنگیان عضو موسسه بر اساس قانون، حداکثر پنج در صد حقوق و مزایای خود را به صندوق واریز می کنند و دولت نیز موظف است همه ساله معادل مبلغ فوق را به حساب موسسه پرداخت نماید که این به مفهوم سود صددر صدی برای اعضا می باشد.  

وی با اشاره به این که دارایی ها و سرمایه های صندوق ذخیره فرهنگیان در قالب شرکت های تابعه موسسه دربخش های تولیدی و سرمایه گذاری محفوظ هستند، بیان کرد: بیش از ۲۴ شرکت تابعه و وابسته به صندوق در ۶ حوزه اعم از ملک وساختمان، انرژی و پتروشیمی، خدمات رفاهی، صنایع آموزشی، صنعتی و مالی فعالیت می کنند که سود ناشی از فعالیت های این شرکت ها نیز به عنوان بخشی از سهم الشرکه اعضا پس از بازنشسگی فرهنگیان عزیز به حساب آنها واریز می شود.

عبدی افزود: در هفته گذشته بیش از ۲۱۲۱ میلیارد ریال سهم الشرکه اعضا به حساب فرهنگیانی که از دوم شهریور تا اول مهر ۱۳۹۶ به افتخار بازنشستگی نائل آمدند واریز شد که در صورت تقاضای استمرار عضویت فرهنگبان ، مبلغ سهم الشرکه دریافتی به عنوان تسهیلات بدون بهره با کارمزد ۲ درصد و باز پرداخت ۳۶ ماهه در نظر گرفته می شود. 

به گفتنه وی حدود  ۲۴۰۰ نفر از فرهنگیان خراسان رضوی نیز در بین این بازنشسنگان بودند که سهم الشرکه خود شامل سهم عضو، سهم دولت و سود ناشی از فعالیت های اقتصادی شرکت های تابعه ووابسته را دریافت کردند. 

عبدی تصریح کرد : در همین حال میزان دریافتی فرهنگیان بازنشسته نسبت به مبلغ واریزی آنها به بیش از هفت برابر رسیده است؛ به طور نمونه یک فرهنگی که در تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۷۴ به عضویت در موسسه اقدام کرده و در طول ۲۲ سال عضو یت مبلغ ۳۷ میلیون ریال به حساب موسسه واریز کرده، در زمان بازنشستگی در مهرماه ۱۳۹۶ بیش از ۲۵۰ میلیون ریال دریافت کرده و سود سال مالی منتهی به ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ را نیز دریافت خواهد کرد . 

بنابراین نقش صندوق ذخیره فرهنگیان درارتقای رفاه و معیشت فرهنگیان به ویژه در دوران بازنشستگی کاملا آشکار است. 

عبدی اظهار داشت : از سال ۷۴ ناکنون بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از فرهنگیان به عضویت صندوق اقدام کرده اند که البنه ۶۷۸ هزار نفر از آنها بازنشسته شده و سهم الشرکه خود را دریافت کرده اند و در حال حاضر بیش از ۸۵۰ هزار نفر ار فرهنگيان، معادل حدود ۹۰ درصد عضو موسسه هستند. 

وی گفت: میزان واریزی اعضا از ابتدای تاسیس تا ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ مبلغٔ ۱۷۰۷ میلیارد تومان و میزان برداخنی دولت نیز فقط ۶۴۷ میلیارد تومان بوده که ار این مبلغ نیز ۳۹۹ میلیارد تومان در قالب سهام و اوراق صکوک واگذار گردیده است. مسئول نمایندگی صندوق ذخیره فرهنگیان خراسان رضوی در ادامه تاکید کرد: همانگونه که مستحضرید اختلاف در پرداخت سهم دولت به ابن دلیل است که واریز سهم دولت در برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، جمهوری اسلامی ایران تنفیذ نشده بود و از سال ۱۳۹۰ به بعد، هر ساله موضوع سهم واریزی دولت به موسسه صندوق ذخبره فرهنگیان یکی از چالش ها و موضوعات جدی بوده است که در نهایت در ۱۸ دیماه ۱۳۹۵ با همت وزیر آموزش و پروش، مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش و موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان، اعضای هیات دولت ونمایندگان مجلس شورای اسلامی واریز سهم دولت به حساب اعضای صندوق در برنامه ششم توسعه تصویب شد.

سید نعمتعبدی گفت : این در حالی است که سود ناشی از فعالیت های موسسه از ابتدای تاسیس تا پایان شهریور ۱۳۹۵ مبلغ ۴۰۷۴ میلیارد تومان بوده است. همچنین از ابندای تاسیس موسسه تا مهر1396 بیشتر از 2135 میلیارد تومان به حساب فرهنگبان بازنشسته واریز شده که بیش از ۶۲۰ میلیارد تومان آن مربرط به بازنشستگان مهر ماه ۱۳۹۵ تا مهر ماه ۱۳۹۶ بوده است. 

به گفته وی ،  فرهنگیان عضو موسسه علاوه بر سودآوری ناشی از فعالیت های اقتصادی، از خدمات  رفاهی در دوران بازنشستگی و حین خدمت نیز برخوردار می شوند، بر این اساس فرهنگیان عضو از ابتدای تاسیس موسسه تا پایان اسفند ۱۳۹۵ ببش از ۳۴هزار مبليارد ریال در فالب خدمات رفاهی و درحوزه های خودرو لیزینگی، خدمات بیمه ای ، خدمات گردشگری ، تامين مسکن و تسهیلات مالی و اعتباری دریافت کرده اند. در سال ۱۳۹۶ نیز روند  ارائه خدمات همچنان ادامه داشته است .  

نماینده صندوق ذخیره فرهنگیان در استان خراسان رضوی تصریح کرد: در این میان فقط شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان از ابتدای فعالیت تاکنون  بالغ بر ۱۲۲ هزار دستگاه خودرو با تسهیلات مناسب و شرایط ویژه در بین فرهنگیان عضو موسسه توزیع کرده است که در نوع خود کم نظیر است. همچنین الواع خدمات بیمه ای ارائه شده به فرهنگیان در قالب اقساط با تخفیف های ویژه از دیگر خدمات ارائه شده موسسه به فرهنگیان بوده که توسط شرکت بیمه معلم و شرکت خدمات بیمه ای شرف اطمینان ارائه شده است . شرکت تامین مسکن فرهنگیان  تاکنون بالغ بر 6 هزار واحد مسکونی به اعضاء واگذار کرده و شرکت های خدمات مسافرتی  طرف قرداد نیز توانسته تورهای ارزان قیمت با تسهیلات مناسب را به فرهنگیان عرضه نمایند .

به اشتراک بگذارید :