تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ ۱۵:۳۵:۴۶
کدمطلب: 550957
در آموزش و پرورش ناحیه 4 اتفاق افتاد :
گفتگو با استاد هوشنگ حریرچیان بازیگر طنز اصفهان

هوشنگ حریرچیان متولد 1311 در اصفهان و از بازیگران تئاتر ،سینما ، رادیو و تلویزیون است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان مهران سلطانیان مسئول روابط عمومی آموزش و پرورش ناحیه 4 گفتگویی با هوشنگ حریرچیان پیرامون دوران تحصیل این بازیگر شایسته اصفهانی انجام داده است که در ادامه آمده است . 

هوشنگ حریرچیان را می شناسید ، هنرمند طناز اصفهانی که در هر جمله اش دنیایی از طنز نهفته است . بازی درخشان او در فیلمهاو سریالهای تلویزیونی همچون ساختمان پزشکان را به خاطر دارید. گفتگوی زیر تلخیصی ست از دوساعت گفتگوی شیرین و جذاب در کنار استاد هوشنگ حریر چیان

شما متولد چه سالی هستید و در زمان کودکی در کدام یک از محلات اصفهان زندگی می کردید؟

بنده در سال 1311در خانواده یی نیمه متمکن در اصفهان متولد شدم و در سن کودکی در محله یی بین محله بیدآباد و بازارچه علی قلی آقا ساکن بودیم .

دوران تحصیلاتتون در اصفهان در کدام مدارس بود؟

دوران ابتدایی را در دبستان ایران در محله بید آباد و نزدیک مسجد سید اصفهان با مدیریت زنده یاد مجلسی و معاونت زنده یاد پرچمی درس خواندم و دوران متوسطه  را در دبیرستان اقدسیه کوچه باغ کلانتر به مدیریت آقای مشکات تحصیل کردم .

تاثیرگذارترین معلم در دوران تحصیل شما کدام معلم بود؟

بنده از خانم مظاهری معلم کلاس چهارم ابتدایی ام در دبستان ایران خیلی تاثیر گرفتم و البته آقای مجلسی مدیر همان مدرسه هم شخصیتی داشت که همه بچه ها به او احترام می گذاشتند و دوستش داشتند.البته این را بگویم که در آن زمان خیلی از معلمها رفتار محبت آمیزی نداشتند و همیشه یک چوب برای تنبیه دستشان بود که این نوع برخورد باعث می شد ، دانش آموزان از درس فرار کنند.

شما هم تنبیه شده بودید؟

بله یادم هست یکبار من مسئله یی را حل نکرده بودم ، دبیرمان زنده یاد عریب آقای ناظمی معاون دبیرستان اقدسیه را صدا زد و چندتا چوب به دست من زد .البته این را هم بگویم که بنده استعدادم خوب بود و درس را خوب گوش می دادم و یاد می گرفتم .

جرقه فعالیت هنری و بازیگری از چه زمانی در شما زده شد و شما به این حرفه و هنر علاقه مند شدید؟

در دوره ابتدایی ما کلاس موسیقی داشتیم که استاد زنده یاد عبدالحسین برازنده استاد موسیقی ما بود .و چون پدر من صدای خوشی داشت و اشعار مولانا و سعدی و..را می خواند ابتدا من آواز می خواندم و در این هنر هم پیشرفتهایی داشتم .و یادم هست استاد برازنده به من تمرین آواز می داد و من در کلاس  می خواندم ولی چون با مادر و خواهرم بعضی مواقع برای دیدن تئاتر اصفهان می رفتیم من به بازیگری علاقه مند شدم و اولین درخواست بازیگری را به مرحوم ناصر فرهمند مسئول تئاتر اصفهان در دی ماه 1327 دادم .که پس از چندبار که درخواست دادم و رد شد بالاخره پذیرفتند و بعد از دوسال نقش یک نگهبان زندان را در نمایش به بنده دادند و جالب اینکه هیچ دیالوگی نداشتم و فقط راه می رفتم .که دقیقا آن زمان 19 سال داشتم .و کم کم پیشرفت کردم بعد به تئاتر سپاهان رفتم و درکنار استاد رضا ارحام صدر بازی کردم و سال 1346به اتفاق زنده یاد رجایی و امین خندان به تئاتر مرحوم ارحام صدر پیوستیم که این تا سال 1356 ادامه داشت .و سال 1356برای اجرای برنامه رادیویی صبح جمعه با شما با گویندگی خانم فروزنده اربابی و کمال الدین مستجاب الدعوه از اصفهان به تهران میرفتم که این برنامه تا بهمن 57 پخش می شد. بعد از انقلاب هم بیشتر به کارهای سینمایی و تلویزیونی روی آوردم تا الان که در سن 85 سالگی در خدمت مردم ایران هستم .

اولین کار تلویزیونی و سینمایی که به عنوان بازیگر فعالیت داشتید چه نام داشت؟

من در سال 1348اولین کار تلویزیونی ام را با نام عکاس باشی بازی کردم و اولین کار سینمایی من مربوط به فیلم های فرش باد به کارگردانی کمال تبریزی و جعفرخان از فرنگ برگشته ساخته زنده یاد علی حاتمی ست. که البته مربوط به بعد از انقلاب است .
 
 

به اشتراک بگذارید :