پورتال مركز اطلاع رساني وروابط عمومي
کدمطلب: 31Jz2Q4L     تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ ۱۱:۰۵:۰۵     

داستان پرآب چشم بيمه فرهنگيان

روزنامه همدلي

در پي درج مطلب در روزنامه همدلي  به تاريخ 8 دي ماه 95 با عنوان «داستان پرآب چشم بيمه فرهنگيان» جوابيه اداره كل تعاون و پشتيباني اين وزارتخانه به شرح زير است:

1-به جز بيمه هاي پايه (سازمان بيمه سلامت و تامين اجتماعي) و بيمه عمر مصوب كاركنان كه بر اساس  قوانين و مقررات بخشي از حق بيمه از حقوق بيمه شدگان كسر مي گردد ساير پوشش هاي بيمه اي از جمله: بيمه تكميلي درمان، بيمه عمر مكمل و ... از بيمه هاي اختياري مي باشند و فرهنگيان معزز در صورت تمايل مي توانند از پوشش هاي بيمه اي مذكور بهره مند شوند وهيچ گونه اجباري درعضويت و كسر حق بيمه از فرهنگيان وجود ندارد . ضمنا همه ساله قبل از شروع اجراي بيمه، مراتب ازطريق بخشنامه و به طرق مقتضي به فرهنگيان اطلاع رساني شده است. اگر در اين مورد اجباري ديده شود برخورد خواهد شد .

2- در ارتباط با تمديد دفترچه بيمه خدمات درماني فرهنگيان شهرستان هاي استان تهران، بروز مشكلاتي كه در دو ماه اخير در سيستم نرم افزاري و مديريت امور مالي بيمه سلامت استان تهران حادث شده بود باعث تاخير درتاييد اظهارنامه هاي حق بيمه و به تبع آن مشكل در صدور دفترچه بيمه شده بود كه با هماهنگي و اقدامات انجام شده از طرف سازمان بيمه گر مرتفع گرديد .

3- بيمه عمر مكمل از بيمه هاي اختياري بوده وبا عنايت به تبصره بند 4 مصوبه شماره 52078/23410 مورخ 8 خرداد ماه89  هيات محترم وزيران كليه دستگاه هاي دولتي مي توانند بازنشستگان و كاركنان شاغل خود را علاوه بر بيمه عمر پايه تحت پوشش بيمه تكميلي حادثه و فوت نيز قرار دهند و حق بيمه مربوط در اين خصوص راسا توسط بيمه شده اعم از شاغل و بازنشسته پرداخت مي گردد . و پوشش 62 درصدي بيمه نامه مذكور نشان از اختياري بودن آن مي باشد .

4- بيمه تكميلي درمان فرهنگيان: از سال 1378 تا كنون به منظور تامين حداكثري هزينه هاي مازاد برتعهدات بيمه پايه جهت فرهنگيان اجرا شده كه هر ساله در شروع قرارداد، موضوع از طريق بخشنامه و ارسال دستورالعمل مفاد قرارداد و تعهدات به فرهنگيان اطلاع رساني مي گردد تا درصورت تمايل به عضويت بيمه درآيند .

بديهي است اين وزارت بنا به اهميت و خواسته فرهنگيان و ضرورت داشتن درمان كامل و بدون ايجاد دغدغه ذهني و فكري اين قشر از جامعه براساس مصوبه شماره 47662/44597 مورخ 2 خرداد ماه 89  هيات محترم وزيران و نامه شماره 1731/ص/89 مورخ 5 ارديبهشت ماه 89  وزيرمحترم رفاه و تامين اجتماعي قرارداد بيمه تكميلي درمان را تحت عنوان بيمه طلايي درآموزش و پرورش از سال 1389 با شركت بيمه گر منعقد نمود و درحال حاضر نيز اين بيمه نامه در حال اجرا مي باشد كه كاملا اختياري بوده و در سال جاري نيز بيش از يك ميليون 600 هزار نفر از فرهنگيان و خانواده آن ها تحت پوشش بوده و نمي از حق بيمه نيز از محل اعتبارات رفاهي وزارت آموزش و پرورش تامين و پرداخت مي گردد . مضاف براينكه طي شش سال گذشته بجز حذف خدمات دندانپزشكي هيچ تغيير ديگري در محتوا واجرا صورت نگرفته و هر سال سعي گرديده در پوشش هزينه هاي سنگين بيمه شدگان از جمله بيماران صعب العلاج شرايط مناسبتري در قرارداد پيش بيني شود.

5- قرارداد بيمه حوادث دانش آموزي با بيش از دو دهه سابقه و با هدف حمايت از دانش آموزان اوليا و مربيان مدارس كشور در قبال حوادث و سوانح منجر به جرح ، نقص عضو و يا فوت در داخل و يا خارج از واحدهاي آموزشي و همچنين پرداخت هزينه هاي مازاد درمان بيمه شدگان ، في مابين اين وزارت و شركت هاي بيمه گر واجد شرايط منعقد و هرساله اجرا مي گردد .

درسال تحصيلي 96-95 نيز ضمن آسيب شناسي قرارداد سال هاي قبل و همچنين دريافت استعلام نرخ حق بيمه از شركت هاي معتبر بيمه تجاري با هدف ارائه خدمات هر چه بيشتر به دانش آموزان عزيز اين قرارداد با كمترين مبلغ حق بيمه ( 75 هزار ريال ) در حال اجرا مي باشد .

بديهي است نظارت بر اخذ مبلغ تعيين شده از دانش آموزان برعهده ادارات كل آموزش و پرورش مي باشد .

در پايان اين اداره كل آمادگي دارد، درصورت تمايل نويسنده محترم مطلب مندرج اطلاعات كافي در اين مورد و موضوعات مرتبط را دراختيار ايشان قرار دهد .    

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط آموزش و پرورش در سایت منتشر خواهد شد «پیام‌هایی که شامل تهمت یا افترا باشدمنتشر نخواهد شد» پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد
آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه