پورتال مركز اطلاع رساني وروابط عمومي

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۲/۲۵ ۱۲:۱۷:۰۰
کدمطلب: DO6Qx0Ld
به بهانه 22 اسفندماه روز شهدا:
نگاهي گذرا به اقدامات امورشاهد و ايثارگران وزارت آموزش وپرورش

محمد حسين كفراشي

روز 22 اسفندماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران که همزمان با سالروز تاسیس بنیاد شهید به فرمان امام (ره) است به نام روز بزرگداشت شهدا نامگذاری شده است. آموزش و پرورش نیز در این زمینه فعالیت های موثر داشته است که نمونه بارز آن تقویم 40 هزار دانش آموز و فرهنگی شهید است.

شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیک شدن به هستی مطلق است. شهادت عشق به وصال محبوب و معشوق در زیباترین شکل است. بنیاد شهید در 22 اسفند سال 1358، به فرمان امام(ره) تاسیس شد و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی و اداری است. امور آن طبق مقررات و قوانین مربوط به نهادهای عمومی غیردولتی و در چهار چوب اساسنامه مصوبه و آیین نامه های مربوط زیر نظر رئیس جمهور و نظارت عالیه مقام معظم رهبری اداره می شود.

احیا، حفظ و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت طلبی، زنده نگه داشتن یاد شهیدان و حفظ آثار آنان، تجلیل و تکریم از خانواده های معظم شهیدان، جدیت در امور فرهنگی خانواده های شاهد، خوداتکایی و قانونمند کردن ارائه خدمات به آنان و بسیج امکانات نظام به منظور پراکندن عطر ملکوتی شهادت در جامعه، محور فعالیت های این نهاد مقدس است.

البته سابقه اولیه این نهاد به دوران آغاز قیام امام(ره) به سال 1342، باز می گردد. بعد از قیام خونین پانزده خرداد 1342 گروهی از روحانیون انقلابی و مبارز و افراد نیکوکار به دستور امام(ره) ماموریت یافتند تا به خانواده های شهدا رسیدگی کنند.

وزارت آموزش و پرورش 4 هزار و 900 شهید فرهنگی و 36 هزار دانش آموز شهید دارد.

مدارس شاهد یکی از بهترين پايگاه ها و فرزندان شهدا و ايثارگران بهترين مخاطبين و مروجين اين فرهنگ متعالي هستند.

باید درراه تعميق باورهاي ديني فرزندان شهدا و ايثارگران تلاش کرد نبايد از تربیت نسل کنونی و به خصوص فرزندان معظم شهدا، در دفاع از باورهاي اسلامي و انقلابي مردم ايران غافل شد.

توجه به تقويت بنيه علمي و كيفيت بخشي به آموزش فرزندان شاهد و ایثارگران از برنامه های مورد توجه است باید تلاش شود، توان علمي دانش آموزان شاهد را با استفاده از ظرفيت هاي موجود در استان ها براي ورود به عرصه های علمی و دانشگاهی در سطح کشور فراهم کرد.

ترويج فرهنگ ايثار وشهادت يك كار ذاتي در كنار آموزش است بايد تلاش کرد تا بتوانيم روحيه ايثار و از خود گذشتگي دوران دفاع مقدس را دوباره در دانش آموزان احيا کرد.

حدود 373 هزار دانش آموز در مدارس شاهد تحصیل می کنند. در اين مدارس فرزندان شهدا، جانبازان و ايثارگران دوران جنگ تحميلي در کنار دیگر دانش آموزان غیر شاهد در حال تحصیل هستند.

راه اندازي سامانه «سجا» با 38 بخش مديريتي از اقدامات مهم اداره كل شاهد و ايثارگران است با عملياتي شدن یکی از مدیریت ها به نام مدیریت ثبت نام الکترونیکی مدارس شاهد ثبت نام دانش آموزان متقاضی در مدارس شاهد از طريق اين سامانه انجام می گیرد.

با این کار آمار شكايت از شيوه ثبت نام كه در دوره هاي قبل انرژي زيادي را ازآموزش و پرورش مي گرفت، به حداقل رساند.

«ترويج فرهنگ ايثار و شهادت» از برنامه هاي جدي آموزش و پرورش در دولت يازدهم است آموزش و پرورش در طول اين سه سال به سبب خدمات رساني مفيد و موثر دراين زمينه در بين دانش آموزان در بين 45 دستگاه دولتي حائز رتبه اول شد و در شوراي عالي «ترويج فرهنگ ايثار وشهادت» مورد تقدير و تجليل قرار گرفت .

«يادواره شهدا» در استان ها برگزار می شود هدف اصلي برگزاري يادواره ها، بايد به ترويج فرهنگ ارزشمند ايثار و ازخود گذشتگي در بين دانش آموزان منجر شود.

130 هزار ايثارگر شاغل دروزارت آموزش و پرورش فعاليت دارند ، يكي از كارهايي كه بايد با هماهنگي بخش هاي آموزش و پرورش و بنياد شهيد و امور ايثارگران رياست جمهوري پيگيري شود، رسيدگي به مشكلات اداري و اجراي قوانين اين عزيزان است كه در سال گذشته اجراي ماده "51" قانون جامع ايثارگري با اعتبار 800 ميليارد ريالي توانست بخشي از اين مشكلات را حل كند .

بايد با همكاري همه بخش ها و همدلي كارشناسان اداره كل امور شاهد و ايثارگران شرايطي را فراهم كنيم تا بتوانيم خدمات شايسته تري را به جانبازان و ايثارگران شاغل و دانش آموزان مدارس شاهد و ايثارگران ارائه كنيم.

محمد حسين كفراشي

نماینده وزیردرامورشاهد وایثارگران وزارت آموزش وپرورش

به اشتراک بگذارید :