پورتال مركز اطلاع رساني وروابط عمومي
کدمطلب: aTJ193e0     تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۱۶ ۱۰:۰۸:۱۴     

معلم، معمار قلب هاست

مهدی نوید ادهم

معلم به عنوان هدایت‌کننده و اسوه‌ای امین و بصیر در فرآیند تعلیم و تربیت و مؤثرترین عنصر در تحقق مأموریت‌های نظام تعلیم و تربیت است.

چندین سال است سالروز شهادت معلم بزرگ و فرزانه، استاد شهید مطهری رحمه الله دست مایه قدردانی و تجلیل و تکریم از منزلت و مقام معلم شده است؛ معلمی که انسان ساز و منشاء توسعه و پیشرفت کشور است،تکریم و تعظیم او، بزرگداشت علم و دانش است. معلم، معمار قلب هاست که بذر نور را در دل ها می افشاند.

 قدردانی و تجلیل از معلم، همچون قدردانی از باغبانی است که هر صبح، سبدی از صمیمیت با خود به کلاس می برد و با انگشتان مهربان خویش، بر شاخه قلب ها، فردا را پیوند می زند. معلم را توقع نام و نان نیست. این گمنام، هر روز از تنور داغ جانش، هزاران نان بر سفره دل ها می بخشد و از علقمه قلبش، هزاران مشک به خیمه های عطش می رساند. تجلیل معلم، سپاس از انسانی است که هدف و غایت آفرینش را تأمین و سلامت امانت هایی را که به دستش سپرده اند، تضمین می کند.

امام صادق علیه السلام در ارزش و مقام معلم می فرماید: «تمامی جنبندگان روی زمین و ماهی های دریا و هر کوچک و بزرگ در زمین و آسمان خدا، برای آموزگار خوب طلب آمرزش می کنند». معلم شاگردانش، این امانت های الهی را از آلودگی ها و تباهی ها حفظ کرده و سعی می کند با تعلیم وتربیت، زمینه رشد و کمال آنان را فراهم آورد. انتظار جامعه از افراد به اندازه ارزش و مقام آنان است و از این نظر معلمان در بالاترین جایگاه قرار دارند.

معلم، وقتی  به کلاس قدم می گذارد، بهار با نسیم نفس هایش می شکفد و گل و لبخند و زمزمه، فضا را پر می کند. با او آسمان می بارد، چشمه می جوشد، نسیم می ورزد و آفتاب، سفره مهربان خویش را می گشاید. از خانه تا مدرسه، با هر گام به بهشت نزدیک تر می شود. نگاهش خانه مهربانی است و قلبش مهربان تر از آب. دل ها را به طراوت و پاکی و پاکیزگی می خواند. دست های گرم و صمیمی اش، مشق عشق می نویسد. سرانگشت او افق های روشن فردا را نشان می دهد و اشاراتش، آن سوی پرده های خاک و ملکوت پاک خدا را. وسعت شفاف قلب ها، قلمرو اوست و کشتزار جان دانش آموزان تفرّجگاه خرمی او.

هر سپیده صبح مدرسه، مطلع آگاهی و دانشی است که با قلمی توانمند بر لوح سیاه کلاس شکل می‌گیرد؛ آگاهی و دانشی که رمز ماندگاری آن برای دانش آموزان جز با همراهی اکسیر عشق به آموختن میسر نیست و اثری دائمی خلق نمی‌شود.

مهارت و هنر معلمی به بلندای فرهنگ و عزت یک سرزمین می‌ارزد و روح هنرمندانه‌ای که جای جای صحرای ذهن و جان را بذر آگاهی می‌پاشد و آنقدر تلاش می‌کند و قطره قطره این روح تشنه را آبیاری می‌کند تا سبزه‌زاری از آگاهی و دانش را برای جامعه به ارمغان آورد.

 هزینه درآموزش و پرورش و برای ارتقای مهارت و معیشت معلمان، نه تنها هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری سودآوری برای آینده کشور است. بهره مندی از امکانات زندگی و دستیابی به حداقل‌ها برای داشتن فکری بدون دغدغه و روحیه‌ای آرام که تاثیری مستقیم بر کودکان و نوجوانان و کیفیت تعلیم و تربیت دارد، سهم و مطالبه زیادی برای شأن معلم نیست، هرچند که هیچگاه درمانی بر دردهای معلمان نبوده است.

معلم به عنوان هدایت‌کننده و اسوه‌ای امین و بصیر در فرآیند تعلیم و تربیت و مؤثرترین عنصر در تحقق مأموریت‌های نظام تعلیم و تربیت است.

معلم در سند تحول بنیادین یک کارمند اداری در سازمان بزرگ آموزش و پرورش نیست بلکه او اصلی ترین مولفه تعلیم و تربیت است که کارآیی و اثربخشی نظام آموزش و پرورش به شایستگی و کارآمدی او  وابسته است.

 هفته معلم فرصت خوبی برای بزرگداشت معلمانی است که نه در معنی واقعی این حرفه، نه به دلیل درآمد و اشتغال بلکه به دلیل عشق و علاقه در این وادی گام می نهند و صرفاً رسالت تعلیم و تربیت را در برنامه‌های خود قرار داده و تنها هدفشان تعالی دانش آموزان است، در این راستا معلمان مناطق محروم و عشایری را می توان نمونه بارزی از این گروه معلمان برشمرد که در دنیای پر زرق و برق و اقتصاد محور امروز، اولویت زندگی شان از جنسی متفاوت و در واقع برای تعالی و رضایت درونی اوست.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش

دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط آموزش و پرورش در سایت منتشر خواهد شد «پیام‌هایی که شامل تهمت یا افترا باشدمنتشر نخواهد شد» پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد
آخرین اخبار
اخبار برگزیده
دیدگاه