پورتال مركز اطلاع رساني وروابط عمومي

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۲/۲۷ ۱۶:۰۵:۳۹
کدمطلب: nMvJnZEc
مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان:
بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری در خصوص سند ۲۰۳۰ يونسكو فصل الخطاب است/ اجراي سند2030 با ملاحظات دقیق در قالب سند تحول بنيادين است

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان با تاکید بر اینکه بیانات حکیمانه مقام معظم رهبری در خصوص سند ۲۰۳۰ يونسكو فصل الخطاب است، اظهار کرد: اجراي این سند در قالب سند تحول بنيادين آموزش و پرورش و بر مبنای دقیق سیاست های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش وپرورش به نقل از استان هرمزگان، دانش هاشمی پور در تشریح جزییات اجرایی این سند و حواشی ایجاد شده پیرامون آن، افزود: متاسفانه برخی جریانات و گروه های سیاسی خاص، با دروغ پراکنی و وارونه جلوه دادن حقایق اجرایی این سند، آن را دستاویزی سیاسی برای تخریب وجهه دولت درایام انتخابات قرار داده اند که لازم است پیرامون آن روشنگری لازم صورت پذیرد تا افکارعمومی در جریان جزییات این طرح قرار بگیرند.

وی ادامه داد: لازم است همه دلسوزان نظام تعلیم و تربیت با مبنا قراردادن توصیه های ارزشمند مقام معظم رهبری و عمل به آن، اذهان عمومی را در خصوص چگونگی اجرای این سند روشن نمایند تا فرصت طلبان نتوانند با تحریف آن به اهداف مغرضانه خود برسند.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان با تاکید بر اینکه اتهاماتی که به دولت در خصوص ترویج موارد خلاف اخلاق از طریق اجرای این سند در مدارس وارد می کنند، کذب محض است، یادآورشد: قطعا این هجمه ها نه از سر دلسوزی که صرفا با نیت تشویش اذهان عمومی و تکدر خاطر مردم شریف و متدین ایران اسلامی علیه دولت تدبیر و امید است.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان در ادامه با اشاره به روند اجرایی این سند، گفت: همانطور که در بیانیه دولت و سخنان وزیر محترم آموزش و پرورش آمد، در روند تصویب «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰» یونسکو، ازهیچ کشوری درخواست امضاء نشده است چرا که اصولا در بین اسناد یونسکو به جز پیمان نامه ها که جنبه الزامی دارند و باید به تایید مجالس کشورها برسند، هیچ سند دیگری مورد امضای فیزیکی واقع نمی شود.

به گفته هاشمی پور سند «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰» نیز در ردیف پیمان نامه ها نیست و در حقیقت یک توصیه نامه به شمار می رود و نه تنها ایران بلکه هیچ کشوری نیزآن را امضاء نکرده است.

این مقام مسئول با تاکید براینکه چارچوب این سند در امتداد برنامه "آموزش برای همه" قرار دارد و سابقه آن به 27 سال قبل  باز می گردد، بیان كرد: جمهوری اسلامی ایران با حفظ دقیق همه اصول و ارزش های خود در اجرای برنامه ی "آموزش برای همه" که از سال ۲۰۰۰ میلادی به مدت 15 سال اجرا شد به دلیل دستاوردهای موفقی که در ارتباط با برخی از شاخص های آن داشت، مورد تقدیرجهانیان قرارگرفت.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان اضافه کرد: اگر نگاهی منصفانه به تاریخچه این سند و تحولات پیرامونی آن بیندازیم به خوبی روشن است که برای پیش نویس اولیه «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰» در اجلاس مجمع جهانی آموزش که اوایل سال ۱۳۹۴ در کره جنوبی برگزار شد، هیات جمهوری اسلامی ایران با توجه به برخی ملاحظات و حساسیت های مهم موجود در سند، حق «تحفظ رسمی» را نسبت به کل سند در جلسه ارائه کرد و این تحفظ در صحن اجلاس توسط وزیر وقت آموزش و پرورش قرائت شد.

هاشمی پورادامه داد: پیش از این نیز همه نقطه نظرات کشورمان به صورت مکتوب به نماینده کشور مالزی به عنوان نماینده گروه آسیا و اقیانوسیه ارائه و تاکید شده بود تنها درصورت اعمال تغییرات مد نظر جمهوری اسلامی ایران و داشتن «تحفظ رسمی» برای تطبیق دقیق این سند با ارزشهای جامعه ورود خواهد کرد ضمن اینکه در سی و هشتمین اجلاس کنفرانس عمومی یونسکو که این سند ارائه و تصویب شد با وجود اینکه هیچ یک از کشورهای عضو یونسکو با سند فوق مخالفت نکردند تنها وزیر وقت آموزش و پرورش کشورمان طی سخنانی بر ملاحظات جمهوری اسلامی ایران در این سند تاکید و بار دیگر متن تحفظ رسمی کشورمان در اجلاس کره جنوبی را عینا قرائت کرد.

این مقام مسئول در ادامه گفت: همانطور که در بیانیه اخیر دولت در خصوص این سند تاکید شده است؛ جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به بخش هایی از چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰ که به هر شکلی در تعارض با مقررات و اولویت های ملی، باورهای دینی و ارزش های فرهنگی جامعه ایرانی تفسیر و تعبیر شوند، نمی داند.

وی اضافه کرد: بنابراین برنامه «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰» اهداف و رویکردهایی دارد که بسیاری از آنها قابل پذیرش برای کشورمان بوده و حتی برخی از آنها پیش از این در اسناد بالادستی جمهوری اسلامی آمده بودند، لذا آنچه منجر به ارائه تحفظ رسمی و مکتوب کشورمان درخصوص سند مزبور شد، مسائل و موضوعاتی است که تاویل و تفسیر آنها می تواند در تعارض با باورهای دینی و مسائل فرهنگی کشور قرار گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان تاکید کرد: علی رغم الزام آور نبودن سند، جمهوری اسلامی ایران باز هم نسبت به آن اعلام تحفظ رسمی و مکتوب کرده و دامنه شمول مفاد پذیرفته شده را محدود و مشروط کرده است که محرز است هیچ تعهد حقوقی یا سیاسی نسبت به «چارچوب اقدام آموزش ۲۰۳۰» ندارد و می تواند با استناد به اعلام تحفظ خود از اجرای هر بخشی از سند مزبور که تشخیص دهد در تعارض با مقررات و اولویت های ملی، باورهای دینی و ارزش های فرهنگی کشور است، خودداری نماید.

هاشمی پور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بر اساس بخشنامه معاون اول محترم رئیس جمهور در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ اجرایی شدن برنامه مزبور در دستگاه‌های دولتی متوقف شده است، یادآورشد: دولت جمهوری اسلامی ایران با نهایت دقت و حساسیت در این زمینه عمل کرده است و جوسازی های عده ای پیرامون بی توجهی دولت قطعا با اهداف سیاسی همراه است.

وی گفت: با همه این تفاسیر وزارت آموزش و پرورش اجراي سند 2030 را فقط در قالب سند تحول بنیادین می داند و با تاکید مقام وزير آموزش و پرورش، چيزي خارج از سند اجرا نمي شود.

به اشتراک بگذارید :