پورتال مركز اطلاع رساني وروابط عمومي

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۹ ۱۰:۲۳:۵۴
کدمطلب: apNQnhz0
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان:
40 هزار و 244 دانش آموز استان هدایت تحصیلی می شوند

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: 40 هزار و 244 دانش آموز استان برای سال تحصیلی 97-96 هدایت تحصیلی می شوند.

به گزارش مركز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان كرمان، محمد محسن بیگی در جلسه شورای معاونان آموزش و پرروش استان اظهارکرد: هدایت تحصیلی اجباری نیست، بلکه فرایندی اختیاری است که  بر مبنای توانایی، استعداد و علاقه و رغبت دانش آموزان صورت می گیرد.

وی شناسایی استعدادها، توانایی ها، علایق و ویژگی شخصیتی دانش آموزان، تسهیل فرآیند انتخاب رشته ،تعیین مسیر حرفه ای و شغلی آنها و کمک به هدایت تحصیلی دانش آموزان بر اساس سیاست های توسعه‌ای کشور را از مهمترین  اهداف اجرای طرح هدایت تحصیلی برشمرد.

محسن بیگی به نقش موثر فضای آموزشی در تسهیل فرایند یاددهی و یادگیری اشاره و اظهارکرد: فضای آموزشی مطلوب و استاندارد در فعالیت های آموزشی و تربیتی ضروری است زیرا فضای آموزشی روح دارد و در مسائل تربیتی تاثیر گذار است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه هرچند با پایان سال تحصیلی مدارس تعطیل شده‌اند، اما تعلیم و تربیت همیشه جریان دارد و جاری و ساری است، گفت: بیش از 150 هزار دانش آموز استان تحت پوشش فعالیت های تابستانی اوقات فراغت آموزش و پرورش قرار خواهند گرفت.

محسن بیگی بر تعامل و همکاری همه دستگاه های فرهنگی استان در راستای پوشش برنامه های اوقات فراغت دانش آموزی تاکید کرد و افزود: کیفیت بخشی به فعالیت های آموزشی و پرورشی با اولویت مهارت آموزی، مهمترین هدف برنامه های غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در استان است.

وی بر استفاده از ظرفیت روستا مرکزی و سرویس ایاب ذهاب رایگان در راستای جبران کمبود فضای آموزشی در برخی از مناطق استان تاکید کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه در استان کرمان بیش از70 درصد والدین به مدارس کمک نمی کنند گفت: در مدارس دولتی غیر از مدارس استعداد های درخشان، نمونه دولتی و  هیات امنایی برای ارائه خدمات تحصیلی وجهی از دانش آموزان دریافت نمی شود، بلکه وجوه دریافتی برای ارائه خدمات فوق برنامه می باشد و اختیاری است.

وی خاطر نشان کرد: دولت سالیانه بیش از40 هزار میلیارد تومان درآموزش و پرورش و برای ارائه خدمات تحصیلی به دانش آموزان هزینه می‌کند، اما باید بپذیریم ارائه خدمات فوق برنامه مطلوب و متناسب با نیاز دانش آموزان مستلزم همکاری اختیاری  خانواده هاست.

محسن بیگی تاکیدکرد: مدیران مدارس باید والدین را توجیه کنند که آموزش و پرورش بر اساس قانون اساسی از والدین در ازای خدمات تحصیلی وجهی دریافت نمی کنند، بلکه وجوه دریافتی از والدین برای هزینه های فوق برنامه و اختیاری است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به پرداخت500 میلیون تومان برای هزینه کتاب بعضی از دانش آموزان در مناطق محروم استان خاطر نشان کرد: علاوه بر اینکه در بعضی از مدارس از اولیا وجهی دریافت نمی شود، بلکه خدمانی از قبیل تغذیه، پوشاک و خدمات پزشکی رایگان به دانش آموزان نیز  ارائه می شود.

وي بر نظارت جدی بر روند مدارس غیردولتی نیز تاکیدکرد و افزود: مدارس غیردولتی موظفند نرخ شهریه و خدمات فوق برنامه را در معرض دید اولیا نصب کنند و ضمن انعقاد قرارداد با والدین درازای وجوه دریافتی به والدین قبض ارائه دهند.

 مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری هزینه کردن درآموزش و پرورش سرمایه گذاری است، گفت: هیچ کس حق ندارد به خاطر پرداخت هزینه‌های آموزش و پرورش بر فرهنگیان منت بگذارد و به جایگاه و منزلت معلمان توهین کند.

محسن بیگی باییان اینکه پرداختن به نقاط ضعف در راستای برطرف کردن ضعف های لازم است خاطر نشان کرد: اطلاع رسانی دستاوردهای فرهنگی انقلاب به مردم نیز ضروری است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه معلمان در صدر اعتماد اجتماعی مردم قرار دارند اظهار داشت: به جرات می توان ادعا کرد که هیچ قشر و گروهی به اندازه معلمان نسبت به مسائل فرهنگی و دینی نظام جمهوری اسلامی ایران حساس و دلسوز نیستند.

محسن بیگی به نقش موثر فرهنگیان در عرصه‌های مختلف سیاسی اجتماعی و فرهنگی کشور نیز اشاره کرد و افزود: فرهنگیان با کمترین توقع بیشترین سهم را در برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت  ماه داشتند.

وی به فعالیت 243 مدرسه دولتی با وجود یک تا پنج دانش آموز در استان اشاره کرد وگفت: معلمان در دورافتاده ترین نقاط کشور به عنوان تنها نماینده دولت با کمترین امکانات در حال خدمت هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه معلمان ایثارگرترین گروه های اجتماعی هستند گفت: باید به عنوان مسئولان آموزش و پرورش در دفاع از حقوق، اعتبار، جایگاه و منزلت فرهنگیان پیش قدم باشیم.

وی عنوان کرد:  فقط  8 درصد از عمر یک ساله دانش آموزان در اختیار آموزش و پرورش است پس باید همه دستگاه های فرهنگی کشور و خانواده ها در راستای تربیت دانش آموزان با آموزش و پرورش همکاری کنند.

محسن بیگی به شرکت بیش از 415 هزار دانش آموز استان در مسابقات قران  و معارف اسلامی در سال تحصیلی جاری اشاره کرد و از برگزاری نماز جماعت در بیش از 3 هزار مدرسه استان خبر داد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان به آغاز فعالیت کمیته‌های پروژه مهر آموزش و پرورش استان از اسفند ماه سال گذشته اشاره و بر تهیه چهارچوبی مناسب و اصولی برای اجرای این پروژه برای سال تحصیلی 97-96 تاکید کرد.

به اشتراک بگذارید :