13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ ۱۱:۴۰:۳۴
کد مطلب:  1068434
کاظمی: ماموریت ما توسعه و ترویج گفتمان امر به معروف و نهی از منکر عملی است

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش تاکید کردکه در سیستم اداری باید بر امر به معروف و نهی از منکر عملی تمرکز کنیم و ماموریت ما هم توسعه و ترویج همین گفتمان است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، علیرضا کاظمی در نشست شورای امر به معروف و نهی از منکر وزارت آموزش و پرورش که صبح امروز در سالن جلسات معاونت پرورشی و فرهنگی وزارتخانه برگزار شد گفت: امر به معروف و نهی از منکر در کنار یکی از مهم ترین واجباتی که خداوند به ما توصیه کرده قرار دارد و آن را سرچشمه نزول زحمات و برکات خود می داند و در اکثر آیات بر آن تاکید و امر شده است.

او افزود: در بسیاری از آیات، خدا به این نکته مهم اشاره کرده و حتی بعضی جاها و در برخی آیات آن را مقدم بر اقامه نماز دانسته است.

کاظمی به آیه ۷۱ سوره توبه اشاره کرد و گفت: خدا در این آیه می فرماید امر به معروف و نهی از منکر مقدم بر اقامه نماز و زکات است. همچنین قبل از این آیه عنوان شده که بستر اقامه نماز امر به معروف و نهی از منکر است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش به جایگاه و اهمیت امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و افزود: حیا و بقای ارزش های دینی به میزان توجه ما به امر به معروف و نهی از منکر بستگی دارد این موضوع بیشترین جنبه اثرگذاری خود را در جامعه به صورت امر به معروف و نهی از منکر عملی می گذارد.

او ادامه داد: بهترین نوع امر به معروف و نهی از منکر، امر به معروف و نهی از منکر عملی از سوی خودمان است لذا به همکارانم، توجه به معروف و عمل به آنان و پرهیز از نهی ها را توصیه می کنم.

کاظمی برخی از معروف ها را مهربانی، اخلاق، خوب، صداقت در گفتار و رفتار، سرعت در راه اندازی کارهای ارباب رجوع، ایجاد فضای شفاف و شیشه ای، اقامه نماز درست و به موقع، اقامه شعایر دینی و سلامت در کار اداری، درستکاری و دلسوزی دانست.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: ما در سیستم اداری باید بر امر به معروف و نهی از منکر عملی تمرکز کنیم ماموریت ما هم توسعه و ترویج همین گفتمان است، ماموریت دیگر ما نیز این است که دانش، بصیرت و آگاهی خود را در حوزه معارف بالا ببریم چون هرچه ارزش صداقت، عمل خوب و نماز اول وقت را بالا ببریم پایبندی ما به معارف بیشتر می شود.

او بر برافراشته نگه داشتن پرچم امر به معروف و نهی از منکر در مدارس و ادارات تاکید کرد و گفت: در سال گذشته دستورالعمل این امر را به مدارس ارسال کردیم این موضوع یک امر دینی است که در کنار نماز، جهاد و ذکات باید احیا شود.

کاظمی ادامه داد: امسال جشنواره مفلحون را منطقه ای، استانی و کشوری برگزار می کنیم این جشنواره تقدیر و تشکر از فعالان حوزه امر به معروف و نهی از منکر است که باید با محوریت شبکه یاوران و یاداوران معروف برگزار شود. به این شکل که هر مدرسه یک معلم را که جنبه الگویی دارد به عنوان یاور معروف در مدرسه معرفی کند و در هر کلاس یک یاداور معروف داشته باشیم و بهترین دانش اموز که از نظر اخلاقی، عملی و صداقت مورد تایید است معرفی شود تا در حوزه گفتمان سازی معروف ها و توسعه و ترویج بهترین معردف کار کند تا در این جشنواره یک مدرسه از هر دوره تقدیر شود.

او همچنین در ادامه توسعه و ترویج گفتمان حجاب و عفاف را ضروری دانست و گفت: خداوند می فرماید جامعه ای رستگار است که امر به معروف و نهی از منکر در آن جاری و ساری باشد.

باید درآموزش و پرورش بیشتر به دنبال فرهنگ سازی باشیم

محمدرضا مسیب زاده مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش نیز در این جلسه گفت: از ۳ سال گذشته موضوع امر به معروف و نهی از منکر را در دفتر خود عهده دار شدیم جلسات مختلفی نیز در این باره برگزار شد و حمایت خوبی از طریق ستاد مرکزی امر به معروف و نهی از منکر صورت گرفت.

او افزود: بحث پرداختن به خود موضوع امر به معروف و نهی از منکر مهم است معتقدیم تمام فعالیت های آموزش و پرورش معروف است اما نگاه ستاد این امر به پرداختن به خود امر به معروف و نهی از منکر است.

مسیب زاده گفت: باید درآموزش و پرورش بیشتر به دنبال فرهنگ سازی باشیم چراکه ما با حوزه دانش آموزی سروکار داریم. نظام جامع امر به معروف و نهی از منکر نیز تهیه شده که حاصل فعالیت های همکارانم در دفتر است و باید با نگاه بومی کردن در هر بخش وزارتخانه بر آن توجه شود.

او همچنین به جشنواره مفلحون هم که چند سالی است در خراسان رضوی برگزار می شود و تجلیل از عاملان به معروف و ناهیان از منکر از صف تا ستاد را دنبال می کند، اشاره کرد‌.

علی رمضانی مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی نیز در این جلسه گفت: به نظرم باید بدانیم خروجی جشنواره فرهنگی هنری با ۸ میلیون نفر رشته شرکت کننده در حوزه امر به معروف و نهی از منکر چیست و یا این خروجی در پرسش مهر با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش اموز چقدر است؟

رمضانی گفت: باید دانش اموزان این حوزه را شناسایی و از ظرفیت تمام بخش ها در این امر استفاده کنیم.

در این جلسه نمایندگان هریک از معاونت ها و دفاتر وزارت آموزش و پرورش به بیان نکات مورد نظر پرداختند.

به اشتراک بگذارید :