22 ذیحجه 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ ۱۱:۴۵:۰۰
کد مطلب:  1070821
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه خبر داد؛
گنجاندن١٠عنوان ازجنایات و توطئه‌های آمریکا درکتاب‌های درسی

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهارکرد: سرفصل‌های گویا، جامع و متقنی در کتاب‌های درسی اضافه خواهد شد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، حجت الاسلام علی ذو علم در نشست خبری با اصحاب رسانه و خبرنگاران که در سالن کنفرانس این سازمان برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و تبریک دهه مبارک فجر، اظهارکرد: مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای داشته است که وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم،تحقیقات و فناوری را برای گنجاندن توطئه‌ها و جنایات آمریکا درکتب درسی و دروس موظف کرده است .

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: این مصوبه را وزیرآموزش‌وپرورش ابلاغ کرده و هرچند که پیش از این در درس‌ها گنجانده شده بود اما این ابلاغ وظیفه بیشتری را ایجاب می‌کند .

ذوعلم اضافه کرد: سرفصل‌های گویا، جامع و متقنی در کتاب‌های درسی اضافه خواهد شد و باید به ١٠ عنوان از جنایات‌های آمریکا پرداخته شود که از نظر تاریخی اولین آن خیانت به دکتر مصدق است .

وی تصریح کرد: در مقابله با انقلاب اسلامی و حرکت مردم جنایات ٢۵ساله آمریکا وجود دارد که ده هزار مستشار آمریکایی با پول ملت ایران منافع آمریکا را تامین می‌کردند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه دولت آمریکا تاخیر نیم قرنی در شروع پیشرفت کشور ما داشته است، گفت: آمریکایی‌ها دوسال حمایت از شاه در برابر انقلاب اسلامی داشتند که  با حمایت‌های آنان پیشرفت ایران به تاخیر افتاد و البته نهایتا با پیروزی مردم عقب نشینی کردند.

ذوعلم ادامه داد: توطئه و تفرقه بین مسلمانان و شیعه و سنی و گرایش به شیعه آمریکایی و سنی انگلیسی، جنایت آمریکا در حمایت همه جانبه از صدام حسین در دوران هشت سال دفاع مقدس و توطئه حمایت از کشور جعلی و کودک کش رژیم اشغالگر صهیونیستی از جمله جنایات آمریکا در برابر ملت ایران بوده است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به طرح معامله قرن، اظهار کرد: خوشبختانه این طرح به خاطر هوشیاری و بصیرتی که در جهان اسلام شکل گرفته است دچار مرگ مغزی شد و هنوز واکنش‌ها نسبت به این طرح خام ادامه دارد.

ذوعلم با اشاره به جنایت آمریکا در تجزیه ایران، تصریح کرد: آنها می‌خواستند با طراحی‌های مختلف، کشور عزیز ما را تقسیم کنند و از امتداد انقلاب اسلامی پیشگیری کنند.

وی در ادامه اضافه کرد: توطئه طراحی شده دیگر جذب افراد نخبه و تلاش برای هویت‌زدایی از کشور است و همچنین توطئه برای اسلام ستیزی با ایجاد داعش و حکام کشورهای وابسته از دیگر اقدامات جنایتکارانه آنان است .

ذوعلم با اشاره به اینکه آخرین جنایت آمریکا اقدام تروریستی شهادت شهید بزرگوار سردار سلیمانی بود،گفت: این جنایت در تاریخ جهان بی‌سابقه است و البته نشان می‌دهد که این توطئه‌ها اتمام نیافته و چون کشور در حال پیشرفت است جز جنایت نمی‌توانند در مقابل ملت ما بایستند و امیدواریم جایگاه شایسته ایران در جامعه جهانی تثبیت شود و بدون این توطئه‌ها بتوانیم پیشرفت خود را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه کتاب‌های درسی مانند کتاب عادی نیست که همه مولفان درآن نقش داشته باشد،گفت: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی  با بررسی‌ها و نظرسنجی، اصلاحات را در کتاب‌های درسی انجام می‌دهد و نویسندگان به ما در جهت تالیف کتاب‌هایی که باید به دست دانش آموزان برسد، کمک می‌کنند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه نیازسنجی و آسیب‌سنجی را تمامی بخش‌ها درسازمان انجام می‌دهند، اظهارکرد: دوره اول ابتدایی بازطراحی خواهد شد چرا که اصلاحات اساسی نیاز دارد و همچنین به دوره دوم متوسطه و فنی‌ حرفه‌ای و اقتضائات بازار کار نیز نقدهایی وارد است که برای اعمال اصلاحات، باز طراحی خواهند شد.

ذوعلم تصریح کرد: دانش آموزان در حد بسیار خوبی به این شاخص‌ها نزدیک شده‌اند و خلاق، مومن، متعهد و انقلابی هستند و ما حضور چشمگیر نوجوانان در موضوع شهادت سردار سلیمانی را مشاهده کردیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه مقدمات تمرکززدایی را فراهم می‌کنیم،گفت: یکی از علل ایجاد این سازمان همین بوده که زمینه مشارکت دیگران را در بسته‌های آموزشی ایجاد کنیم .

ذوعلم تصریح کرد: امیدواریم مهرماه سال٩٩ چند مورد از طرحواره‌هایی که می‌توانند دیگران تهیه کنند را رونمایی کنیم و البته کار سختی است و آن بسته باید متناسب با برنامه درسی ملی و محتوای مربوطه باشد .

وی در ادامه اضافه کرد: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بر این تاکید می‌کند که دانش آموزان با کتاب‌های غیردرسی نیز مانوس باشند و بخشی از انتقال مفاهیم آموزشی به دانش آموزان را از این طریق انجام دهیم .

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: درست نویسی یکی از رویکردهای ما درتألیف کتاب درسی است والبته باید در تمام کتاب‌های درسی این رویکرد را داشته باشیم که با هدایت حوزه تربیت ویادگیری ادبیات فارسی امکان پذیر است.

ذوعلم با تاکید براینکه دستکاری و تغییرات در تاریخ در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اتفاق نخواهد افتاد، گفت: جنایاتی که در روسیه تزاری به کشور شده است  قابل حذف نیست و در تاریخ‌نگاری جانب حق وحقیقت را نگاه می‌داریم و البته برخی از تعابیر قابل تغییر و اصلاح است .

ذوعلم با اشاره به اینکه باید سبد انتخاب دانش آموزان در زبان‌های خارجی را تنوع ببخشیم، اظهارکرد: دانش‌آموزان می‌توانند از شش زبان خارجی یک زبان را انتخاب کنند چراکه این بخش تجویزی نظام آموزشی نیست.

وی افزود: به شورای عالی پیشنهاد داده‌ایم که زبان عربی و چینی به عنوان زبان‌های بین‌المللی به این سبد اضافه شود والبته به معنای اجبار دانش‌آموزان و تمهید روش اجرای آن نخواهد بود .

ذوعلم گفت: باید راه‌های جدیدی برای تقویت زبان خارجی دانش آموزان پیدا کنیم وامیدواریم تنوع بخشی در زبان خارجی دانش آموزان داشته باشیم .

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به برخی حذفیات درکتاب‌های ریاضی،گفت: دانش آموزان باید دردانشگاه انتگرال بخوانند قرار نیست تمام مباحث در مدارس یاد بگیرند چراکه باید بتوانند به توانمندی اخلاقی و فکری برسند .

ذوعلم اظهار کرد: موضوع کاغذ برای سال ٩٩ حل شده است و البته ۴۵ هزار تن کاغذ، حجم عظیمی را می‌طلبد و ما اکنون برای سال ١۴٠٠ در حال برنامه‌ریزی برای کاغذ و ارز مورد نیاز هستیم .

به اشتراک بگذارید :