13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۴ ۱۳:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1070917
در مراسم نمادین ملی مانور یاوران انقلاب؛
وزیر آموزش و پرورش: مسئولیت‌پذیری اجتماعی به عنوان اولویت سازمان دانش‌آموزی به جد دنبال شود

مراسم نمادین ملی مانور یاوران انقلاب با حضور 2500 نفر دانش‌آموز و مربی عضو تشکل پیشتازان سازمان دانش‌آموزی صبح امروز در ورزشگاه امام خمینی (ره) شهرستان اسلامشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، محسن حاجی میرزایی در این مراسم با بیان اینکه حضور در اجتماع پرشکوه شما اینده سازان و امیدآفرینان در اغاز دهه فجر انقلاب اسلامی و سالروز پیروزی انقلاب برای من فرصت بسیار مغتنمی است گفت: «این روزها یادآور روزهای بزرگی است؛ روزهای تاریخ ساز، حماسه و افتخار، همدلی و اتحاد، پیروزی و موفقیت، ایمان و عمل، باور و یقین، صمیمت و مهربانی، ایثار و فداکاری، یاس و زبونی دشمنان، سربلندی و عزت و اقتدار ملت ایران.»

او افزود: «دهه فجر و این روزا یادآور روزها و همه چیزهای خوب است، روز خدا، روز اگاهی و بصیرت و هوشیاری، روز شور و شعور، نور و سرور، روز تجلیل قدرت لایزال الهی، روز تحقق وعده‌های راستین الهی، روزهایی‌که هنوز از یاد آن دل‌ها آرام می‌گیرد و قلب‌ها به اطمینان میرسد. روزهایی‌ که یادش الهام بخش و سازنده است، روزهای پیوندهای عمیق امت و امام، پیوند ملت با یکدیگر، تبعیت از رهبری و پیگیری اهداف انقلاب، روزهایی به بلندی تمام تاریخ و روزهایی تاثیرگذار، روزهای تحول قلب‌ها و دیدگان.»

حاجی میرزایی خطاب به فرزندان حاضر گفت: «من دانش‌آموخته جامعه‌شناسی هستم، حوزه‌ای از دانش اجتماعی و جامعه‌شناسی به نام جامعه‌شناسی انقلاب است، موضوع این علم بررسی علل پیدایش انقلاب‌ها و آثار و پیامدهای آن است.»

وزیر آموزش و پرورش افزود: «انقلاب در شمار پیچیده‌ترین و پر رمزو و رازترین پدیده‌های اجتماعی است و به این دلیل انقلاب‌ها نادر هستند. انقلاب اسلامی ایران یکی از بزرگترین انقلاب‌های جهان در قرن اخیر است.»

او افزود: «شاید بزرگترین و آخرین انقلاب تا این تاریخ که به وقوع پیوسته انقلاب اسلامی ایران است. هر‌ کتابی که در این‌باره نوشته شده انقلاب ایران را در شمار بزرگترین و تاثیرگذارترین انقلاب دانسته است.»

حاجی میرزایی گفت: «شما دانش‌آموزان امانت دار، پاسدار و وارث انقلاب بزرگی هستید. بدانید مشکلات و سختی‌های دشمن برای مبارزه با انقلاب تدارک دیده شده است و شرایط جامعه را در سختی قرار می‌دهد اما نباید ما را از عظمت انقلاب تاریخ ساز که بصیرت دارد دور کند.»

او اضافه کرد: «انقلاب نقطه اتکای تمام محرومان و امید مبارزان است باید قدر بدانیم ایران در صد سال گذشته تلاش‌های متعددی را برای انقلاب تجربه کرده است، مجموعه تحرکات متنوعی انجام شد تا این نهال به ثمر رسید.»

وزیر آموزش و پرورش گفت: «ایران در جستجوی پیشرفت و ایمان و ارزش‌های معنوی و همین آرمانی بود که امروز شما پرچم دار آن هستید ایران توانست کرامت از دست رفته انسان‌ها را برگرداند و به ما هویت دهد تا از آرمان‌ها دفاع کنیم.»

حاجی میرزایی گفت: «شما در آغاز زندگی هستید، آینده شما در پرتوی تحولات ذهنی و رفتاری شما باشکوه خواهد شد. آنچنان که رهبر توصیه کردند در احوال جامعه بیاندیشید و از تجربیات این ۴ دهه بهره‌مند شوید.»

او افزود: «در برابر همه دشواری‌هایی که انقلاب ما دید، ملت ما مانند فولاد آبدیده شد و آمریکا امروز در برابر ما ایستاد، صلابت و اقتدار ایمانی ما موثر است. اگر همین دلیل برای حقانیت ایران و انقلاب باشد کافی است. امروز جبهه یاران انقلاب و مستضعفان یک‌سو است و جبهه ظلم و استکبار یک جبهه دیگر است.»

وزیر آموزش و پرورش به دانش‌آموزان توصیه کرد که جامعه ما پر از ظرفیت‌های ناشناخته است که باید در پرتوی ابتکار و نوآوری شما به ثمر بنشیند. در این ۴ دهه دستاوردهای فراوان و تحولاتی در حوزه علم، فناوری، توسعه آموزش و تعمیم یادگیری داشتیم و توانستیم در برابر فشارها ایستادگی کنیم.

حاجی میرزایی گفت: «برای دانستن و درک عظمت انقلاب و مقاومت ملی در احوال انقلاب‌های دیگر اندیشه کنید. با این مقایسه عظمت و بزرگی انقلاب آشکار می‌شود. ایرانی بودن و وطن دوست بودن در لحظات خوشی نمود پیدا نمی‌کند، ما در سختی‌ها در کنار یکدیگر هستیم تا از انقلاب خود دفاع کنیم.»

او افزود: «رویدادها بزرگ نیستند آدم‌ها به آنان معنا می‌دهند. عاشورا در بزرگی امام حسین و یارانش عاشورا شد و این انقلاب در بزرگی انسان‌های شریف روی پای خود ایستاده است. عظمت انقلاب ما عظمت روح‌های بلند و قدم‌های استوار است.»

وزیر آموزش و پرورش گفت: «به شما فرزندانم تاکید می‌کنم مسئولیت‌پذیری اجتماعی که یکی از اولویت‌های شما در سازمان است به جد دنبال شود. مرحوم حسین علیمرادی بیش از ۳۰ مدرسه ساخت او ظرفیت‌های نهفته را در پرتوی مسیولیت‌پذیری اجتماعی شکوفا کرد.»

حاجی میرزایی گفت: «ایران در پرتوی مشارکت همه قله‌های رفیع را پشت سر می‌گذارد. مهم‌ترین ماموریت آموزش و پرورش تربیت نسلی به جامعه است که توانایی حمایت از باورها را دارد و روی پای خود بایستند این‌ها اهداف شما در سازمان است.»

او افزود: «مطلوب نهایی ما از آموزش و پرورش متصل شدن به دانشگاه نیست مطلوب ما یک دانش‌آموزی از آموزش و پرورش است که زمانی‌که دانش‌آموز ۱۲ سال تحصیل را می‌گذراند تبدیل شدن به یک انسان مسئولیت‌پذیر و توانا است که قدرت حل مساله را دارد و می‌تواند در سازندگی کشور شرکت کند.»

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: «در اساسنامه سازمان دانش‌آموزی پیش‌بینی شده که تربیت اجتماعی باشد و نسل جوان در کنار دانش به مهارت‌های پایه دست یابد که نوآوری در او شکوفا شود ما اکنون در دوره‌ای هستیم که شهادت شهید سلیمانی را تجربه کردیم او یک شهید زنده و شاهد و الگو برای حق‌طلبان، مدیران و انقلابیون است.»

او افزود: «سازمان باید مرام و مکتب سلیمانی را سرلوحه خود قرار دهد چراکه آینده ایران با وجود شما آینده درخشان و باشکوهی است.»

به اشتراک بگذارید :