13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۲۹ ۱۵:۲۱:۰۶
کد مطلب:  1095132
مدیر کل قرآن، عترت و نماز آموزش و پرورش:
همدلی و کار گروهی نیاز امروز جامعه ما است

مدیرکل قرآن عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش در نشست ستاد مرکزی اقامه نماز توجه ویژه به نسل جدید را تضمین سلامت آینده کشور عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی،  نشست کارگروه همکاری مشترک وزارت آموزش و پرورش و ستاد مرکزی اقامه نماز با حضور محمد رضا مسیب‌زاده مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش، محمد صیدلو مدیرکل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران، حجت الاسلام بهشتی مشاور ستاد اقامه نماز کشور، و دیگر اعضای ستاد در سالن شورای آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران برگزار شد.

در این نشست محمدرضا مسیب زاده ضمن تشکر از میزبانی و همراهی همیشگی مدیران آن و همکاران آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: نماز باید سرلوحه فعالیت‌های آموزش و پرورش فرار بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار‌هایی که با دانش‌آموزان داشتند، افزود: توجه ویژه به نوجوانان و جوانان برای تصمین سلامت آینده کشور بسیار حائز اهمیت است.

مسیب‌زاده همدلی وکارگروهی را رمز موفقیت در جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: برای اجرای صحیح برنامه‌های نماز با برنامه‌ریز‌ی‌های انجام شده و مشارکت دیگر نهادها فعالیت‌های ویژه نماز در سطح مناطق و مدارس به اجرا دربیاید.

در این نشست محمد صیدلو با اشاره به تفاوت نسل‌ها گفت: اگر ذائقه انسان امروز را بشناسیم بهتر می‌توانیم به دنبال رفع این نیازها برنامه‌ریزی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروزه با انسان‌هایی مواجه هستیم که اطرافشان از انواع و اقسام اطلاعات و دسترسی به فضاهای حقیقی و مجازی بسیار شلوغ است، افزود: با توجه به اینکه دانش‌آموزان تنها از نظام آموزشی اطلاعات خود را کسب نمی‌کنند پس ما در رقابتی هستیم که باید بتوانیم گوی سبقت را از دیگران به دست بگیریم و محتوای سالم و درست مورد نیاز این بخش از جامعه را در اختیارش قرار دهیم، پس تا ما مورد انتخاب این مخاطبان قرار نگیریم نمی‌توانیم اثربخشی داشته باشیم.

صیدلو ارتباط مخلوق با خالق هستی را مهمترین نوع ارتباط برای تامین نیاز بشری دانست و افزود: برای تربیت انسانی باید به گونه‌ای عمل کنیم که وقتی عوامل بیرونی که در زندگی روزمره با آنها سر و کار دارد حذف شود به عامل درونی خود رو بیاورد که نیازش را برطرف کند که بهترین این عامل ارتباط شخص با معبود است که اگر اینگونه بود نماز تبدیل می‌شود به یک نیاز که قطعا پایدار هم خواهد بود.

این مقام مسئول در ادامه فرصتی که نظام آموزشی در اختیار دارد برای تربیت دانش‌اموزان بسیار محدود عنوان کرد و اظهار داشت: با همه این محدودیت‌ها همچنان آموزش و پرورش محوریت بالایی برای تربیت دانش‌آموزان برعهده دارد که باید با کمک نگاه‌های حاکمیتی و تصمیم‌سازی در نظام بتواند به درستی به وظیفه خود عمل کند.

صیدلو در ادامه تغییر روشهای تربیتی و ارتباط‌ گیری با نسل جدید را بر پایه همه مبانی اصولی از جمله راهکارهای مناسب دانست و با ذکر مثالی بیان کرد که اگر کودکی را در نظر بگیرید که دست در دست پدر خود به سوی بازار می‌رود، قطعا اگر دستش را رها کند ممکن است فضاهای بیشتری را ببیند ولی بدون پشتوانه، این دیدنها برای او ثمری نخواهد داشت و قطعا گم خواهد شد، در حالیکه اگر در پناه پدر خود بماند، می‌تواند بعد از این بازدید از شلوغی‌های اطراف به سلامت به آغوش خانواده برگردد، افزود: انسان امروزی نیز باید همواره خود را در پناه خدای متعال حفظ کند و برای این امر لازم است که ارتباط خود و خالق را مستحکمتر کند، اگر اینگونه بودیم، می‌توانیم بگوییم که می‌خواهیم برای دانش‌آموزانمان کاری انجام دهیم.

به اشتراک بگذارید :