13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ ۱۲:۱۹:۱۲
کد مطلب:  1096161
کاظمی: ماموریت اصلی آموزش و پرورش در زمینه بیانیه گام دوم انقلاب گفتمان سازی برای جامعه دانش آموزان است

جلسه تبیین بیانیه گام دوم انقلاب وزارت آموزش و پرورش با حضور علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش و اعضای تشکل های دانش آموزی در سالن جلسات این معاونت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، علیرضا کاظمی در ابتدای این جلسه با تاکید براینکه ما هرچه برای بیانیه گام دوم انقلاب وقت بگذاریم جا دارد گفت: باید بر ابعاد قرائت، خوانش، تحلیل های مختلف بیانیه، تبیین، گفتمان سازی، فرهنگ سازی، اقدامات عملی و اجرایی این بیانیه کارهایی صورت گیرد.

او افزود: تمرکز ما بر روی حوزه های علمی این بیانیه نیست این کار باید از سوی دستگاه های علمی و دانشگاه ها صورت گیرد. در آموزش و پرورش هم سازمان پژوهش بر این مساله تمرکز دارد، ما در گفتمان سازی، فرهنگ سازی و خوانش این بیانیه فعالیت خواهیم داشت.

کاظمی با بیان اینکه فعالیت هایی در حوزه اجرایی و عملی تحقق این بیانیه خواهیم داشت گفت: بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان یک بیانیه راهبردی و استراتژیک مسیرهای راهبردی حرکت انقلاب را برای همه ما مشخص کرده است که محرک های این مسیر جوانان هستند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: تاکید و اصرار مقام معظم رهبری بر تربیت نیروهای خلاق، باانگیزه، مومن و متعهد برای تحقق این بیانیه است که بخشی از راهبردها ناظر به حرکت چله دوم انقلاب اسلامی است و بخشی متوجه نیروهای محرک این حرکت عظیم.

او افزود: ما در این حرکت نیاز به این داریم که روح جدیدی در جامعه دمیده شود یقینا اگر بخواهیم در قالب های موجود حرکت کنیم کار سختی را پیش رو داریم چله دوم انقلاب به عنوان گردش دوم حرکت انقلاب به ساختارهای جدید نیاز دارد.

کاظمی بر بازنگری ساختار حرکت انقلاب تاکید کرد و گفت: در مجموعه کارهای خود تمام قدرت خود را صرفا برای تببین، گفتمان سازی و فرهنگ سازی بیانیه نگذاریم این بخش مقدماتی این بیانیه است باید به دنبال تحقق اهداف این بیانیه باشیم.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش بر خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی مبتنی بر تمدن نوین اسلامی تاکید کرد گفت: باید اقدامات عملی را در کنار گفتمان سازی طراحی کنیم و در یک موضع متوقف نمانیم و به تمام ابعاد این بیانیه توجه کنیم.

کاظمی از اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و تشکل های دانش آموزی تشکر کرد که میدان داری این کار را برعهده گرفتند چراکه تلاش می کنند این بیانیه به عنوان دغدغه اصلی جامعه دانش آموزی مطرح شود.

او با بیان اینکه باید برای ساده سازی و ترجمه این بیانیه متناسب با مقاطع تحصیلی بچه ها اندیشه شود اضافه کرد: در آیین نامه ای نقشه راه آموزش و پرورش در حوزه تشکل های دانش آموزی با موضوع بیانیه نشان داده شده است رویکرد ما در این آیین نامه ابلاغ سیاست ها و راهبردها به استان هاست. ما معتقدیم هرچه باید در جامعه اتفاق بیافتد باید در آموزش و پرورش اتفاق بیافتد و تشکل های دانش آموزی هستند که بر روی دانش آموزان تاثیرگذاری دارند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در ادامه صحبت های خود ماموریت اصلی آموزش و پرورش را گفتمان سازی با جامعه مخاطب دانش آموزی دانست و گفت: مخاطب این بیانیه آحاد جامعه ایران است در آموزش و پرورش همه ما دو مسئولیت فردی و تشکیلاتی به این بیانیه داریم.

کاظمی گفت: اولویت اول این کار برای دانش اموزان است زیرا تاکید مقام معظم رهبری در این بیانیه بر روی جوانان است لذا هر حوزه در راستای تحقق این بیانیه باید برای جامعه دانش اموزی فعالیت کند.

در ادامه این جلسه هریک از افراد به بیان دغدغه ها و مطالب مربوطه دررابطه با تبیین بیانیه گام دوم انقلاب پرداختند.

عبدالرسول کریمی، معاون پرورشی و فرهنگی شهر تهران در ادامه این جلسه با بیان اینکه کمیته ای برای تبیین بیانیه تشکیل و در این باره با تشکل های دانش آموزی ارتباط داریم گفت: شیوه نامه ای را در این باره به مدارس ابلاغ کردیم و چند برنامه را مدنظر قرار دادیم. همچنین ۲۰۰ مدرسه نمایشگاه انقلاب با محوریت بیانیه برگزار کردند.

او به برنامه های دهه فجر اشاره کرد که برای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب برگزار شد. کریمی همچنین به برگزاری ۴۱ همایش و دوره تربیت مدرسان در مسیر تبیین بیانیه اشاره کرد.

علی جانباز، معاون اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان نیز با ارائه گزارشی از دبیرخانه بیانیه گام دوم انقلاب گفت: فهم بیانیه باید برای دانش اموزان مشخص شود این استراتژی در دبیرخانه از سوی معاون پرورشی و فرهنگی مطرح شد.

او با بیان اینکه برمبنای فعالیت ها چند کار پژوهشی انجام شده است به اقدامات پیمایشی و نمونه های اماری در حوزه بیانیه اشاره کرد و گفت: باید کار را طوری پیش ببریم که فهم بیانیه برای دانش اموزان مطرح شود. در طرح شهر فیروزه ای بحث فرهنگ سازی این بیانیه را با رویکردهای علمی، فرهنگی و تربیتی دنبال و سرفصل هایی را از بیانیه استخراج کردیم که در نهایت برنامه سازی صورت گرفت.

جانباز در ادامه برخی از برنامه های دبیرخانه تحقق بیانیه را اعلام و به آماده شدن ۱۴ عنوان کتابچه اشاره کرد که در این کتابچه موضوعاتی بیان شده است که دانش اموزان معنی آنان را در بیانیه نمی دانند.

معاون اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به چاپ یک کتاب چند رسانه ای تحت عنوان کتاب کار بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد که در آن بخشی از سخنان مقام معظم رهبری، متن و شرح بیانیه ذکر شده است. او همچنین از تهیه ۲۰ پاورپوینت برای تحقق این بیانیه خبر داد.

علی رمضانی ، مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی نیز در این جلسه گفت: بیانیه گام دوم انقلاب در هر معاونت باید براساس اهداف دوره ترسیم شود. همچنین باید با سازمان پژوهش به عنوان متولی محتوا هماهنگ باشیم تا محتوا براساس زبان و فهم دانش اموزان تبیین شود.

رمضانی گفت: اقداماتی که قرار است انجام دهیم باید در شورای عالی آموزش و پرورش تصویب شود در کارگروه های ما نیز باید از افرادی استفاده که در این حوزه کار کرده اند تا زبان انقلاب را برای دانش آموزان جاری کنیم.

محمدرضا سیفی، مدیرکل آموزش عشایر نیز در ادامه جلسه گفت: باید به بخشی از سخنان مقام معظم رهبری مبتنی بر علم و پژوهش توجه کرد باید بتوان بیانیه را برای دانش اموزان ابتدایی براساس اهداف دوره ساده سازی کنیم.

او ضمن بیان پیشنهادی افزود: ۳ سال است که طرح عید و داستان را برای ۲ میلیون دانش اموز ابتدایی از بین ۸ میلیون دانش اموز ابتدایی به عنوان بزرگترین جریان مطالعه انجام می دهیم باید بتوان این بیانیه را در تعطیلات نوروزی برای دانش اموزان ملموس کنیم که این کار باید از سوی دبیرخانه صورت گیرد تا به مدارس در کنار طرح داستان نویسی ابلاغ شود.

مجتبی باستان، جانشین بسیج دانش اموزی نیز در ادامه گفت: در بسیج دانش آموزی دو هدف عمده داریم؛ کمک به تحقق سند تحول بنیادین و کمک به تحقق سند راهبردی بیانیه گام دوم انقلاب. از دل این بیانیه باید نظام مسائل مربوط به آموزش و پرورش را استخراج کنیم.

به اشتراک بگذارید :