24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۲/۱۷ ۱۱:۰۰:۰۰
کد مطلب:  1117191
مسیب زاده: طرح ملی حفظ جزء 30 قرآن کریم فرصتی برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان است

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد که طرح ملی حفظ جزء 30 قرآن کریم فرصتی برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در روزهای تعطیلی مدارس به دلیل شیوع بیماری کرونا است.

محمدرضا مسیب زاده در گفت و گو با روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی گفت: خداوند را شاکریم در کشوری زندگی می کنیم که متبرک به نام قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) است و ولی فقیه زمان ما  نیز فردی است که خود عالم و عامل به احکام الهی قرآن است و همواره در مسائل، مشکلات و سختی ها به خداوند متعال توکل می کند. 

او افزود: در همین زمینه خداوند متعال در آیه 155 سوره بقره می فرمایند :«وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ ۗ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ» یعنی : «و بی تردید شما را به چیزی اندک از ترس و گرسنگی و کاهش بخشی از اموال و کسان و محصولات [نباتی یا ثمرات باغ زندگی از زن و فرزند] آزمایش می کنیم. و صبرکنندگان را بشارت ده.» در این آیه خداوند به صراحت به صابرین و کسانی که صبر پیشه می کنند بشارت عافیت از  مشکلات می دهد بنابراین اکنون که کشورمان درگیر و مبتلا به بیماری بسیار مسری کرونا شده است باید به درگاه خداوند متعال توکل کنیم.  

همه باور داشته باشیم که با داروی طبیب، شفا از مولا علی (علیه السلام) بجوییم

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: البته همه ما باید به مسائل بهداشتی و پزشکی که عزیزانمان در وزارت بهداشت به ما تاکید می کنند عمل کنیم و همه ما باور به این داشته باشیم که با داروی طبیب شفا از مولا علی (علیه السلام) بجوییم و باید به این باور برسیم که باید همه شرایط پزشکی و درمان را به خوبی دنبال کنیم و باورمان بر این باشد که شفا دست خداوند متعال است.

او تصریح کرد: با توجه به اینکه در ایام ماه رجب، ماه رحمت و مغفرت، ماه غفران الهی، ماه آماده سازی برای ماه شعبان و بعد هم ان شاء الله برای ماه میهمانی خداوند باید این تهدید را تبدیل به فرصت کنیم در عین حال که به تمام مسائل بهداشتی و علمی توجه داریم و به آن عمل می کنیم نیت خود را با خداوند سبحان وصل کنیم و از فرصت پیش آمده به نحو  نیکویی استفاده کنیم و اصلا با خدای خودمان عهد کنیم که جزء 30 را حفظ کنیم و فرقی نمی کند دانش آموزان اولیاء و همه فرهنگیان عزیز از این فرصت استفاده کنند و بخش هایی از سوره های کوچک قرآن را حفظ کنند و در نماز ها بخوانند.

مسیب زاده ادامه داد: تاکید موکد مقام معظم رهبری توجه به ادعیه وارد شده خصوصا دعای هفتم صحیفه سجادیه است و هرچه بیشتر به آموزه های ارزشمند دینی تکیه داشته باشیم یک آرامش روحی و دورنی برای ما در مقابله با این بیماری ایجاد می شود. 

او گفت: در این فرصت که دانش آموزان ما به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا  در منازل هستند یکی از برنامه های جاری و ساری ما حفظ جزء 30 قرآن کریم است که اتفاقاً ربطی به کلاس های درس ندارد و اصلا در کلاس درس اجرا نمی شود و یک فعالیت فوق برنامه و داوطلبانه برای غنی سازی اوقات فراغت است که دانش آموزان علاقه مند خود را بیشتر به قرآن کریم نزدیک می کنند. 

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: 2سال است که این طرح در حال اجرا است و امسال هم گام دوم آن 22 بهمن آغاز شده است و این فرصت خانه نشینی دانش آموزان زمینه بسیار مناسبی است که آنها در کنار خواندن درس های آموزشی خود چه از طریق شبکه های مجازی و چه از طریق صدا و سیما خود را به آموزه های ارزشمند قرآن کریم نیز نزدیک کنند.

او تصریح کرد: شبکه قرآن سیما و رادیو قرآن امسال نیز برنامه حفظ جزء 30 قرآن کریم را جز برنامه های خود قرار دادهاند و از شبکه های مختلف، آموزش حفظ جزء 30 را دارند و شبکه قرآن سیما به طور محوری این کار را در دست اقدام دارد و مکاتبات دیگری هم انجام شده است تا برنامه ها را تکرار کنند و دانش آموزان عزیز به قدر توانشان در کنار آموزش های رسمی که می بینند از آموزش های حفظ جزء 30 هم برخوردار شوند. و این اتفاق خیلی خوبی است که امسال رادیو قرآن و شبکه قرآن دارند و در کنار آنها شبکه های دیگر به مسائل روحی، اخلاقی و خصوصاً بهداشت روان هم توجه دارند تا از این اتفاق پیش آمده به خوبی عبور کنیم. 

مسیب زاده اضافه کرد: ان شاء الله در این اتفاق ناگواری که پیش آمده و طبق فرمایش مقام معظم رهبری همه باید به آن توجه کنیم اما نباید زیاد به آن فکر کنیم و نامید شویم و فکر کنیم که خیلی به ما آسیب رسانده است با روحیه بالا و با عزم الهی و با توجه به بهداشت عمومی و فردی بتوانیم با توکل به خداوند متعال این بیماری را شکست بدهیم. 

او خاطر نشان کرد: جا دارد در این فرصت نیز به همه مدیران، معلمان و آموزگاران عزیزانی که هرچند ممکن است در مدرسه نباشند اما شبانه روز با خانواده ها و دانش آموزان ارتباط دارند و آزمون های غیر حضوری برگزار می کنند و به خانواده ها در این امر کمک می کنند خسته نباشید عرض کنیم.  
 

به اشتراک بگذارید :