23 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ ۱۳:۵۲:۲۲
کد مطلب:  1177481
شب قدر قلب ماه رمضان و شهادت قرآن ناطق

شبی فراتر ازهشتاد سال عبادت؛ شب نوزدهم ماه مبارک رمضان یکی از سه شبی است که احتمال قدر بودن آن مورد تاکید روایات اهل بیت علیهم السلام است.

ستاد همکاریها/ نوزدهمین شب از ماه مبارک رمضان مصادف با  دو مناسبت و رخداد مهم تاریخ اسلام،ضربت خوردن امام علی(ع) به دست عبدالرحمن ابن‏ملجم مرادی و مصادف با شب نزول قرآن و نخستین شب از لیالی پر خیر و برکت قدراست. 

در فضیلت مولای متقیان همین بس که پیامبر خدا ( صلى الله علیه و آله):  او را جان خود می دانست و خطاب به حضرت فرمود؛ یا عَلِیُّ ، مَن قَتَلَکَ فَقَد قَتَلَنی ، ومَن أبغَضَکَ فَقَد أبغَضَنی ... فَمَن أنکَرَ إمامَتَکَ فَقَد أنکَرَ نُبُوَّتی؛

اى على! هر کس تو را بکشد، مرا کشته است و هر کس تو را دشمن بدارد ، مرا دشمن داشته است ... هر کس امامت تو را انکار کند ، نبوّت مرا انکار کرده است1.

*پر برکت ترینِ شب سال

آری شب نوزدهم ماه مبارک رمضان یکی از سه شبی است که احتمال قدر بودن آن مورد تاکید روایات اهل بیت علیهم السلام است و چه اتفاق عجیبی است در شب نزول قرآن، قرآن ناطق ضربت می خورد  و در دیگر شبش به شهادت می رسد تا به حقیقت دیگر کلام نورانی  پیامبر اسلام پی ببریم که فرمود؛ "عَلِیٌّ مَعَ الْقُرْآنِ، وَالْقُرْآنُ مَعَ عَلِیٍّ لَنْ یَتَفَرَّقَا حَتَّی یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ"2. 

 از طرفی جایگاه والاى این شب و نقش رساى آن در میهمان سراى الهى و بهره ورى از برکات و دست آوردهاى این ضیافت خدایی، تا آن جاست که امام صادق(ع) آن را «قلبِ» این  ماه مبارک رمضان نامیده است. کسى که بخواهد ماه رمضان براى او زنده، با نشاط، حیات آفرین و سرشار و پربار باشد، باید از این قلب، مواظبت کند زیرا مراقبت از این قلب، ممکن است سرنوشت ساز و بیمه کننده همه عمر انسان باشد. 3

*شب قدر از نگاه پیامبر و اهل بیت علیهم السلام 

پیامبرصلی الله علیه وآله :مَن أحیی لَیلَةَ القَدرِ حُوِّلَ عَنهُ العَذابُ إلَی السَّنَةِ القابِلَةِ

هر کس شب قدر را احیا بدارد ، تا سال آینده عذاب از او بر داشته می ‏شود/ اقبال الأعمال ، ج ۱، ص ۳۴۵ .

پیامبرصلی الله علیه وآله :مَن قامَ لَیلَةَ القَدرِ إیماناً وَ احتِساباً ، غُفِرلَهُ ما تَقَدَّمَ مِن ذَنبِهِ

هر که از روی ایمان و برای رسیدن به ثواب الهی ، شب قدر را به عبادت بگذراند ، گناهان گذشته ‏اش آمرزیده می ‏شود/ فضائل الأشهر الثلاثه ، ص ۱۳۶ .

* قلب ماه رمضان

امام صادق‏ علیه السلام :قَلبُ شَهرِ رَمَضانَ لَیلَةُ القَدرِ؛ قلب ماه رمضان ، شب قدر است / بحار الأنوار ، ج ۵۸ ، ص ۳۷۶ .

*فاطمه سلام الله علیها معیار درک قدر 

امام صادق‏ علیه السلام :مَن عَرَفَ فاطِمَةَ حَقَّ مَعرِفَتِها فَقَد أدرَکَ لَیلَةَ القَدرِ

هر که فاطمه را  آن گونه که سزاوار است  بشناسد بی ‏تردید شب قدررا درک کرده است/ بحار الأنوار ، ج ۴۳ ، ص ۶۵ .

*کدامیک شب قدر است ؟

امام صادق‏ علیه السلام :التَّقدیرُ فی لَیلَةِ تِسعَ عَشرَةَ و الإبرامُ فی لَیلَةِ إحدی و عِشرینَ و الإمضاءُ فی لَیلَةِ ثلاثَ و عِشرینَ/

مقدّرات در شب نوزدهم تعیین ، در شب بیست و یکم تأیید و در شب بیست و سوم ماه [رمضان] امضا می‏ شود/الکافی ، ج ۴ ، ص ۱۵۹ .

منابع ؛ 

1. بحار الأنوار:ج ۹۶ ص ۳۵۶ ح ۲۵

2 المستدرک علی الصحیحین، ج۳، ص۱۳۴، 

3. منبع:پژوهشی پیرامون شب قدر، ص۸۰۱ ـ ۸۱۵

تهیه و تدوین؛ کریم دلفانی

به اشتراک بگذارید :