23 ذیقعده 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۰۲ ۱۷:۵۴:۱۷
کد مطلب:  1185091
قدس در کلام پیامبر و اهل بیت علیهم السلام

ملت بزرگوار و مسلمان ایران نیز پس از پیروزى انقلاب شکوهمند اسلامى مسأله آزادسازى فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سرلوحه آرمان هایش قرارداد

ستاد همکاریها/ قدس، قبله نخستین و حرم دوم مسلمانان جهان، سرزمین اصلى و وطن میلیون ها آواره مسلمان فلسطینى است که استکبار جهانى توسط صهیونیسم جنایتکار، از سال ۱۹۴۸ آن سرزمین را از دست ساکنانش خارج ساخت و تحت سلطه نیروهاى اشغالگر قدس قرارداد.

 این توطئه از همان اولین سال هاى اجرا، با مقاومت مردم مسلمان فلسطین و اعتراض مسلمانان و انسان هاى آزاده و بیدار دل جهان مواجه شد و به شکل مبارزات پیگیر و سیاسى-نظامى، چهره خود را نشان داد.

 ملت بزرگوار و مسلمان ایران نیز پس از پیروزى انقلاب شکوهمند اسلامى مسأله آزادسازى فلسطین از چنگال غاصبان قدس را سرلوحه آرمان هایش قرارداده و همه ساله روز قدس را به روز فریاد کشیده بر سر ستمکاران تاریخ تبدیل کرده است.

 پس از پیروزى انقلاب اسلامى، امام امت در اولین فرصت روزى را براى نجات قدس از چنگال صیهونیست هاى جنایتکار، به عنوان روز قدس تعیین نمودند و در ضمن پیامى که به همین مناسبت صادر نمودند، فرمودند: «جمیع مسلمانان جهان را دعوت مى کنم آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را که از ایام قدر است و مى تواند تعیین کننده سرنوشت مردم فلسطین نیز باشد، به عنوان " روز قدس " انتخاب و طى مراسمى همبستگى بین المللى مسلمانان را در حمایت از حقوق قانونى مردم مسلمان فلسطین اعلام نمایند.»

*یک پاداش ویژه برای مردن در بیت القدس 

قالَ اللّه‏َ عَزَّوجَلَّ: مَن زارَنی فی بَیتی أو مَسجِدِ رَسولی أو فی بَیتِ المَقدسِ فَماتَ ، ماتَ شَهیدا ؛ ‏

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله فرمود :خداوند [در حدیث قدسى] مى‏ فرماید : هر کس مرا در خانه ‏ام (مسجد الحرام) یا در مسجد پیامبرم (مسجد النبى) یا در بیت المقدّس زیارت کند و بمیرد ، شهید جان سپرده است ./ کنزالعمّال ، ح ۳۵۰۰۴ .

*پشتیبانان حقّ تا روز قیامت 

لا تَزالُ عِصابَةٌ مِن اُمَّتی یُقاتِلونَ عَلى أبوابِ دِمَشقَ و ما حَولَهُ و عَلى أبوابِ بَیتِ المَقدِسِ و ما حَولَهُ لایَضُرُّهُم خِذلانُ مَن خَذَلَهُم ظاهِرینَ عَلَى الحَقِّ إلى أن تَقُومَ السَّاعَةُ ؛ ‏

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله :پیوسته گروهى از امّت من بر دروازه‏ هاى دمشق و پیرامونش و بیت المقدّس و پیرامون آن مبارزه مى‏کنند و یارى نکردن آنان ، زیانى به آنها نمى‏رساند . آنان تا روز قیامت پشتیبان حقّ‏اند ./ مسند أبى یعلى ، ج ۱۱ ، ص ۳۰۲ .

*چهار قصر بهشتی  در دنیا

أربَعَةٌ مِن قُصُورِ الجَنَّةِ فِی الدُّنیا: المَسجِدُ الحَرامِ و مَسجِدُ الرَّسولِ و مسَجِدُ بَیتِ المَقدِسِ و مَسجِدُ الکُوفَةِ ؛ ‏

امام على علیه ‏السلام فرمود:چهار قصر از قصرهاى بهشت در دنیا هستند : مسجدالحرام ، مسجد الرسول ، مسجد بیت‏ المقدّس و مسجد کوفه./بحار الأنوار ، ج ۹۹ ، ص ۳۸۰ .

*هفده ماه قبله مسلمانان

إنَّ رَسولَ اللّه‏ِ استَقبَلَ بَیتَ المَقدِسِ سَبعَةَ عَشَرَ شَهرا ثُمَّ صُرِفَ إلَى الکَعبَةِ ؛ 

امام باقر علیه ‏السلام فرمود؛رسول خدا بیت المقدّس را هفده ماه قبله قرار دادند و پس از آن به سمت کعبه برگشتند ./ قرب الإسناد ، ص ۱۴۸ .

*کلام آخر

أنَّهُم (الیَهودَ) أَغَشُّ الخَلقِ لِلمُسلِمینَ ؛ ‏

پیامبر صلى ‏الله ‏علیه ‏و‏آله :به درستى که یهود ناسره ترین مردم نسبت به مسلمانان ، است ./ میزان الحکمه ، ح ۱۴۹۶۲ .

به اشتراک بگذارید :