18 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ ۰۸:۰۵:۰۰
کد مطلب:  1195130
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمان:
ثبت نام حضوری فقط در پایه‌های اول، هفتم و دهم انجام می‌شود

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به اینکه ثبت نام حضوری صرفا در پایه‌های ورودی صورت می‌گیرد، گفت: دریافت هزینه فعالیت‌های فوق برنامه مدارس پس از بازگشایی مدارس مجاز است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان، عباس ضیا در خصوص ثبت نام مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، گفت: تنها ثبت نام در پایه اول دوره ابتدایی، هفتم و دهم دوره متوسطه صرفا به صورت حضوری و با حضور اولیا در مدارس انجام می‌شود که در این پایه‌ها والدین باید طبق زمان بندی‌هایی که از طرف مدیران مدارس اعلام می‌شود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای ثبت نام در مدرسه حاضر شوند.

وی افزود: برای سایر پایه‌ها نیاز به حضور در مدارس نیست و کماکان مانند سال‌های قبل پس از اتمام امتحانات پایان سال تحصیلی، ثبت نام در پایه بالاتر توسط خود مدرسه انجام می‌شود مگر این که دانش آموزی از یک مدرسه بنا بر ضرورت به مدرسه دیگر منتقل شود.

ضیا در مورد برنامه زمان بندی ثبت نام تشریح کرد: طبق برنامه ارائه شده به ادارات و ستاد‌های ثبت نام استان‌ها، ثبت نام پایه اول تحصیلی از اول خردادماه در مدارس آغاز شده و ثبت نام پایه‌های هفتم و دهم دوره اول و دوم متوسطه از ابتدای تیرماه انجام خواهد شد.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به پایان مردادماه به عنوان پایان زمان ثبت نام مدارس گفت: زمان ثبت نام برای تمام دوره‌ها در شرایط عادی تا ۳۱ مرداد ماه اعلام شده و مدارس و اولیا باید ثبت نام دانش آموزان را تا آن زمان جمع بندی کنند مگر آنکه دانش آموزی به هر دلیلی مجبور به انتقال درون یا برون شهری باشد که در آن صورت ثبت نام در شهریور انجام خواهد شد.

ضیا گفت: توصیه ما به والدین و کادر مدرسه این است که با توجه به مشخص بودن تراکم کلاس‌ها و ظرفیت مدارس، ثبت نام دانش آموزان را طبق زمان بندی اعلام شده انجام دهند و آن را به روز‌های انتهایی شهریور موکول نکنند تا از بروز مشکل در پایان شهریور جلوگیری شود.

وی در مورد تعداد دانش آموزان هر کلاس در سال تحصیلی جدید، عنوان کرد: تراکم کلاس‌ها معمولا براساس سال قبل و محدوده بندی استان و منطقه برای هر مدرسه برآورد و تعیین می‌شود، تقریبا محدوده ثبت نام و آمار برای تمام مدارس مشخص است مگر آنکه احیانا در مدرسه‌ای تعداد ثبت نام براساس انتقال‌های انجام شده به تعداد محدودی کم و زیاد شود.

ضیا با اشاره به احتمال شیوع مجدد ویروس کرونا در مهر ماه آینده بیان داشت: از آنجایی که شرایط آموزش به صورت حضوری یا غیرحضوری تاثیری در ثبت نام دانش آموزان در محدوده‌های ثبت نامی مدارس ندارد بنابراین بیماری کرونا در تراکم مدارس تغییری ایجاد نخواهد کرد و با شیوع مجدد این ویروس در مهرماه آینده تنها در صورتی که ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا مدارس را تعطیل اعلام کند قطعا پس از تصمیم‌گیری آموزش و پرورش مبنی بر آموزش حضوری یا غیرحضوری باید با رعایت پروتکل‌ها دراین زمینه تصمیم گیری‌های جدیدی صورت بگیرد که در زمان خودش به آن می‌پردازیم.

دبیر ستاد ثبت نام  آموزش و پرورش استان کرمان تصریح کرد: برای ثبت نام دانش آموزان در پایه‌های ورودی دوره ابتدایی و متوسطه مانند سال قبل به مدارک احراز سکونت نیاز است. اتفاقی که در سال‌های قبل رخ داد این بود که در برخی موارد قولنامه یا فیش‌های آب و برق ارائه شده به مدارس صوری بودند برای جلوگیری از این مشکل امسال با واحد بازرسی وزارت صمت مکاتبه‌ای صورت گرفت و مقرر شد طی ابلاغیه یا بخشنامه به واحد املاک از قرارداد‌های صوری برای اجاره یا تملیک امتناع شود، امیدواریم با ابلاغ این بخشنامه و هماهنگی‌های انجام شده با اتحادیه‌های املاک از قرارداد‌های صوری صرف نظر و امتناع گردد.

عباس ضیا در مورد ثبت‌نام دانش آموزان در مدارسی که نزدیک به محدوده ثبت نامی آنان است گفت: به استناد ماده ۳۱ آئین نامه اجرایی مدارس دانش آموزانی که در محدوده ثبت نام مدارس هستند، اولویت ثبت نامی را دارند و اگر احیانا شرایطی بود که مدرسه به محل سکونت دانش آموز نزدیک بود، ولی در محدوده ثبت نامی آن قرار نداشت دانش آموزان می‌توانند اسناد خود را به ستاد‌های ثبت نام واقع در منطقه خود تحویل دهند و با دریافت نامه از ستاد در مدرسه موردنظر ثبت نام کنند.

وی ادامه داد: براساس ماده اجرایی مدارس، والدین کارمند نیز امکان ثبت نام فرزند خود را در نزدیک ترین مدرسه به محل کار خود دارند و مدارس هم موظف به انجام این ثبت نام هستند.

ضیا در خصوص اخذ شهریه در مدارس خاص در هنگام ثبت نام دانش آموزان بیان کرد: در ماده ۳۰ آیین نامه اجرایی به صراحت اشاره شده است که هیچ مدرسه‌ای در هنگام ثبت نام مجاز به دریافت هیچ‌گونه وجهی نیست مگر مدارس غیردولتی که شهریه مصوب آن‌ها ازطریق ستاد مرکزی اعلام می‌شود و باید پوستر نرخ شهریه در مدارس نصب باشد.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمان بیان داشت: مدارس هیات امنایی مثل مدارس دولتی، مجاز به دریافت هیچ گونه وجهی نیستند و صرفا پول کتاب و بیمه باید از طرف اولیا پرداخت شود، مدارس غیردولتی تنها مجاز به دریافت شهریه مصوب هستند و در مدارس سمپاد و تیزهوشان ۵۰ درصد نرخ شهریه مصوب و مدارس شاهد نیز مجاز به دریافت شهریه مصوب ستاد مرکزی شاهد هستند.

عباس ضیا افزود:، اما در تمام مدارس، هزینه فعالیت‌های آموزشی و غیرآموزشی فوق برنامه و سرویس مدارس بعد از بازگشایی مدارس و طرح در شورای مدرسه و تصویب آن با اختیار خود والدین دریافت شود.

وی  تصریح کرد: اگر مدرسه‌ای غیر از این عمل کند اولیا می‌توانند هم از طریق سامانه ثبت شکایات به آدرس shekayat.medu.ir ویا از طریق سامانه رسیدگی به شکایات در سازمان مدارس غیردولتی به آدرس mosharekatha.ir اقدام به ثبت شکایات کنند تا حداکثر در مدت ۷ روز به آن رسیدگی شود.

ضیا  در خصوص برگزاری آزمون پایان سال تحصیلی، گفت: با توجه به دستورالعمل برگزاری امتحانات تنها در دو پایه نهم و دوازدهم امتحانات پایان سال تحصیلی به صورت حضوری انجام خواهد شد و در بقیه پایه‌ها به صورت غیرحضوری خواهد بود و مدرسه نمی‌تواند با نظر والدین یا به اختیار خودش در این مورد تصمیم گیری کند، در پایه اول ابتدایی اختیار برگزاری آزمون به صورت حضوری یا غیرحضوری بر عهده مدیر و معلم مدرسه است و معلم و مدیر باید اطمینان داشته باشند که در این دوره یادگیری کامل شده است.

 

به اشتراک بگذارید :