13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ ۱۱:۲۳:۲۸
کد مطلب:  1216226
مدیر کل فرهنگی هنری، اردوها و فضاهای پرورشی:
راهبرد مسابقات فرهنگی هنری نجات هنرها و صنایع اصیل ایرانی در حال فراموشی است

جلسه هماهنگی جشنواره فرهنگی هنری فردا، در سالن جلسات معاونت پرورشی و فرهنگی با حضور مدیر کل فرهنگی و هنری و معاون پرورشی و فرهنگی شهرستان های استان تهران برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی ، علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی و هنری آموزش و پرورش در این جلسه گفت: شایسته می‌دانم از همکاران آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران تشکر کنم که با نگاه ملی برنامه های ملی را اجرا کردند و این افتخاری برای نظام تعلیم و تربیت است .
رمضانی ادامه داد: گستره فعالیت اداره فرهنگی و هنری فراتر  از سایر فعالیت‌ها است زیرا ما تلاش می کنیم دانش آموزان نخبه کشوری را با این جشنواره به جامعه معرفی کنیم .
وی ادامه داد: فضای کرونا برای سلامت جامعه آسیب بود اما در حوزه فرهنگی فرصتی بود تا عدالت آموزشی در آن شکل بگیرد زیرا دانش آموزان در مناطق محروم نیز توانستند از امکاناتی  که  سایر دانش‌آموزان در مناطق برخوردار استفاده می‌کردند بهره ببرند .
رمضانی گفت: هر چه سختی بیشتر باشد ثمره های بیشتری به دنبال خواهد داشت . در تولیدات دانش آموزی می‌بینیم که در مناطق محروم هم این مسابقات برگزار می‌شود و این جشنواره در همه مناطق حتی مناطق محروم نیز برگزار می‌شود و هدف ما از برگزاری این جشنواره همین است تا همه دانش آموزان قادر باشند در یک سطح با هم رقابت کنند.
 وی ادامه داد: تولیدات دانش‌آموزان مناطق محروم هم باید دیده شود و مسابقاتی برگزار خواهیم کرد تا از این توانمندی هایی که کسب کرده اند استفاده کنند اگر محصولی تولید شود و کیفیت نداشته باشد به مخاطب توهین شده است در این راستا تولیدات انبوه و زیادی باید داشته باشید که درخور و با کیفیت باشند.
مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی ادامه داد: مسابقات در فضای مجازی بسیار متفاوت تر نسبت به مسابقات در فضای واقعی است که تا کنون ما تجربه کرده  بودیم اگر نتوانیم از رسانه ای  قوی برای قضاوت استفاده کنیم دانش آموزان آسیب خواهند در این راستا باید برای قضاوت از بهترین  امکانات استفاده کنیم .
رمضانی داوران را رسانه ای مناسب توصیف کرد و افزود:  داوران که از بیرون مجموعه آموزش و پرورش می آیند باید اتفاقاتی که در این جشنواره دانش آموزی می افتد را در خارج از مجموعه آموزش و پرورش نیز گسترش دهند .
رمضانی گفت : باید قبل از اینکه مسابقات آغاز شود جریان رسانه‌ای راه اندازی کنیم زیرا امسال با سال های قبل بسیار متفاوت است در سال‌های گذشته تبلیغات میدانی زیادی می‌توانستیم داشته باشیم اما امسال از بسیاری از این فرآیند های تبلیغی میدانی محروم هستیم و باید در فضای رسانه‌ای و فضای مجازی این کار را انجام دهیم.
وی خاطر نشان کرد:  جشنواره فرهنگی هنری فرصتی است تا بتوانیم از هنرهای دستی تجسمی و همینطور هنرهای سنتی که در حال از بین رفتن هستند پشتیبانی و حمایت کنیم و مخاطبان این هنرها را شناسایی و این هنرها را به آنها معرفی کنیم.
 رمضانی ادامه داد: کشور ما از لحاظ ادبیات بسیار قوی است ما باید اینها را در مسابقات فرهنگی و هنری لحاظ کنیم زیرا در حوزه فرهنگی هنری حساسیت بسیار زیاد و خاصی وجود دارد .
مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی خاطرنشان کرد: برای پایگاه های تابستانی کانالی مستقل در شبکه شاد ایجاد شده است و مدیران کل کشور در آن عضو هستند این می تواند یک فرصت بسیار مناسب برای برگزاری جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان باشد .
باید سواد رسانه ای خود و دیگران را بالا ببریم
در ادامه جلسه سید مجتبی هاشمی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران نیز گفت: این مسابقات به شیوه مجازی باید برگزار شود که روش جدیدی است و ممکن است  ایرادهایی در آغاز راه داشته باشیم.
وی ادامه داد: زبان فضای مجازی زبان متفاوتی دارد و باید هم خودمان یاد بگیریم چگونه در این فضا فعالیت کنیم و هم به دیگران آموزش بدهیم و باید نگاه ما به علاقه مندی های مخاطبان متفاوت داشته باشد.
 هاشمی ادامه داد : از بازخوردی که از مخاطبان دریافت می کنیم متوجه خواهیم شد که محتوایی که برای آنها ارسال شده است مورد نیاز و طلبشان بوده یا خیر در گذشته  بخشنامه ها بودند که مخاطبان را مجاب می‌کردند فعالیتی را انجام بدهند اما اکنون از بازخوردهایی که از محتواها دریافت می کنیم متوجه می شویم محتوایی مناسب است یا مناسب نیست .
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران :  داوران تمایل دارند آثار به صورت حضوری دریافت شوند و به صورت حضوری داوری شوند تا حقی از کسی ضایع نشود  اما با شرایط موجود می‌خواهیم کل فرایند را در فضای مجازی مدیریت کنیم و انجام بدهیم .
وی افزود: دریافت آثار از طریق پورتال اداره کل آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران انجام خواهد شد که یکسری فرآیندها و مراحل دارد که با همکاری فناوری میسر و ممکن شده است و فضا برای این کار مهیا است .
هاشمی در ادامه به کمیته هایی که در این جشنواره تشکیل شده‌اند اشاره کرد و گفت: کمیته تحویل آثار، کمیته دبیرخانه، کمیته حراست و ارزیابی،  کمیته روابط عمومی، کمیته فنی تخصصی، کمیته پشتیبانی و کمیته فوق برنامه از جمله کمیته هایی هستند که فرایند جشنواره را تسهیل می کنند.
 هاشمی خاطر نشان کرد: اما در این دوره به دلیل مجازی برگزار شدن  جشنواره  بیم آن می‌رود که قدری زمان طولانی شود و مدیریت زمان از دست ما خارج شود به همین دلیل باید طبق جدول زمانبندی شده پیش برویم تا از افتتاحیه تا اختتامیه در یک زمان مشخص و معین انجام شود.
  هاشمی فضای مجازی را محیط جدید خواند و گفت: در اطلاع رسانی باید کارهای خلاقانه انجام شود زیرا فضای مجازی نیازمند یک کار خلاقانه و جدید است.
وی دامه داد: از طریق  شبکه شاد دسترسی خوبی به معاونان مناطق و مدارس داریم که این فرایند تا چند روز آینده تکمیل خواهد شد و می‌توانیم حتی در سطح مدرسه نیز به معاونان و دانش‌آموزان دسترسی داشته باشیم که این کار فرآیند جشنواره را تسهیل می‌کند.
در ادامه جلسه اعضای ا حاضر در جلسه به بیان نقطه نظرات و چالش ها و همچنین مشکلات پیش رو پرداختند. همچنین مقرر شده است برای این دوره از جشنواره فرهنگی هنری وب سایت اختصاصی در نظر گرفته شود که از آغاز تا انتهای فرایند در آن انجام خواهد شد زیرساختهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری این دوره از مسابقات نیز آماده است و می‌توانند برای برگزاری افتتاحیه ، اختتامیه و یا فرآیندهای دیگر جشنواره از ویدئو کنفرانس اختصاصی که در نظر گرفته شده است نیز استفاده کنند.
 

به اشتراک بگذارید :