13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ ۱۲:۰۶:۴۳
کد مطلب:  1219848
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش:
فعالیت های پرورشی تعطیل شدنی نیست/ حوزه فرهنگ و هنر ذاتش تنوع پذیر و تجربه گراست

معاون پرورشی و فرهنگی گفت: هیچ فعالیتی تعطیل نخواهد شد بلکه فعالیت‌های ما توسعه پیدا خواهند کرد زیرا حوزه فرهنگی و هنری محدود نیست و  ذات آن تنوع پذیری و تجربه پذیری است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، علیرضا کاظمی در جلسه ویدئو کنفرانس روسای ادارات فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی که صبح امروز برگزار شد ضمن تشکر از روسای ادارات فرهنگی و هنری در استان ها گفت: حجم عظیمی از فعالیت های پرورشی و فرهنگی بر دوش این اداره کل قرار دارد .
وی ادامه داد :در این شرایط متفاوتی که در آن قرار گرفته ایم چه از لحاظ اعتباری که کل نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌المللی با آن مواجه شده است و هم شرایط جدیدی که ویروس کرونا پیش آورده است و نظام آموزشی و خانواده ها با آن درگیر هستند، این شرایط نیازمند نگاه متفاوتی نسبت به فعالیت ها دارد.
 کاظمی گفت : نباید از قافله عقب بمانیم برخی نه تنها عقب مانده اند بلکه بهتر است بگوییم حذف شده اند لذا هر فرد و هر سیستمی باید جایگاه خود را در این عرصه پیدا کند آموزش و پرورش به درستی توانست با طراحی شبکه شاد در فضای مجازی جایگاه خود را پیدا کند معاونت پرورشی و فرهنگی نیز باید بتوانند جایگاه خود را به دست آورد و از این قافله عقب نماند. 
وی ادامه داد : گام‌های موثری در این  زمینه برداشته شده است اختصاص ۸ کانال مرتبط با معاونت پرورشی و فرهنگی در شبکه شاد نمونه بارزی از این ادعاست .
وی گفت: تمام پایگاه‌های اوقات فراغت تابستانی در استان‌ها باید یکدست شود و از یک رویه و روش مستقل استفاده کنند.
معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش ادامه داد: تمام دغدغه ما برای آغاز سال تحصیلی جدید است که امیدوار هستیم تا بتوانیم بر مدار جدید و در فضای مجازی جدید فعالیت‌های خود را ادامه دهیم نقش استان ها در این فرآیند  بسیار چشمگیر است  و فضای امیدوار کننده ای را ایجاد کرده است زیرا تولید محتوای گوناگون از همان آغاز کار نشانگر این موضوع بود.
 کاظمی تمرکز امروز را بر اوقات فراغت دانست  و گفت:  پیشنهاد می‌کنم که یک کانون از کانون های منتخب را به عنوان کانون کشوری انتخاب کنیم و کلاس‌هایی در حد ملی و یک استاد برجسته و کشوری برای آن کلاس ها در نظر گرفته شود و دانش آموزان را از کل کشور در این کلاس ها پذیرش کنیم تا دانش آموزانی که در مناطق محروم و کم برخوردار هم  هستند بتوانند از نعمت اساتید برجسته هنر و فن بهره‌مند شوند.
 کاظمی ادامه داد: یک تجربه گردانی هم باید در استان ها در حوزه اوقات فراغت تابستانی انجام شود و ظرفیت استان های مختلف به اشتراک گذاشته شود.
 معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: هیچ فعالیتی تعطیل نخواهد شد بلکه فعالیت‌های ما توسعه پیدا خواهند کرد زیرا حوزه فرهنگی و هنری محدود نیست و  ذات آن تنوع پذیری و تجربه پذیری است که روز به روز نیز در حال تغییر است .
کاظمی با اشاره به مکتب حاج قاسم سلیمانی افزود: سیاست ها و مکتب حاج قاسم سلیمانی در حال تدوین است و انشاءالله در سالگرد شهادت این شهید بزرگوار رونمایی خواهد شد.
 کاظمی گفت : هر استان باید میزبان یک رخداد کشوری باشد یک یا دو استان نباید صرفاً  میزبان فعالیت‌های ملی و کشوری باشند این فعالیت ها باید توزیع شود و از ظرفیت  استانهای دیگر نیز  استفاده شود.
 معاون پرورشی و فرهنگی با اشاره به کانون‌های فرهنگی و تربیتی گفت: کانونها مرکز تحولات فرهنگی کشور هستند تمام اتفاقات فرهنگی و هنری در کانون ها رخ می‌دهد و بهترین رخدادهای فرهنگی و هنری را باید در کانون ها رقم بزنیم و محلی باشند برای رفت و آمد دانش آموزان و استعدادهای فرهنگی کشور .
 وی ادامه داد : از این سرمایه حوزه پرورشی و فرهنگی باید دفاع کنیم و آن را توسعه بدهیم روسای ادارات موظف هستند در هر روز به کانون ها سر بزنند و از کم و کیف فعالیت‌های کانون ها مطلع شوند و اگر جایی کیفیت ندارد به بحث کیفیت آن را ارتقا بدهند و مدیر کانون باید توانمند ترین فرد فرهنگی و هنری در استان باشد.
 کاظمی خاطرنشان کرد: اردوها تعطیل شده است سوال من این است آیا اینها باید تعطیل باشد؟ درخواست ما این است که شما هم راه کار بدهید شما در میدان عمل با دانش‌آموزان در ارتباط هستید و شما از ظرفیتهای استان‌ها اطلاع کامل دارید.
 کاظمی گفت : تربیت از طریق نقش پذیری میسر و ممکن است که در تشکل‌های رسمی دانش آموزی شکل می‌گیرند تمرکز باید بر مدرسه و فعالیت‌های مدرسه محور و تشکل‌ها باشد باید از فعالیت‌های ملی و مرکزی کم کنیم و به سمت فعالیت‌های مدرسه محور که عملگراست  برویم.
 وی در خاتمه گفت: امیدوارم خروجی این جلسه دارای چند اقدام عملی جدید در فضای جدید باشد تا برای شروع سال تحصیلی جدید اقدام های نوین در این عرصه داشته باشیم.
 

به اشتراک بگذارید :