13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۳ ۰۹:۵۷:۰۷
کد مطلب:  1220332
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش:
هم افزایی در فعالیت های فرهنگی اثر بخشی و جذابیت فعالیت را افزایش می دهد

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: هم افزایی در عرصه فرهنگی کشور اثربخشی فعالیت ها را بیشتر می کند و این فعالیت ها را داری جذابیت برای مخاطبان خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی، علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در نشست مشترک با مدیر کل هنرهای دستی و تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی مرجعیت فرهنگی و هنری برای کل کشور دارد  و هر نهادی که کار فرهنگی انجام می دهد باید از الگو های این وزراتخانه استفاده کند.
 کاظمی ادامه داد: فعالیت های فرهنگی و هنری ما باید به فعالیت های فرهنگی و هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیوند بخورند و  پیوندی بین رخدادهای فرهنگی و هنری آموزش و پرورش با وزارت ارشاد برقرار شود که می توانند بر این فعالیت ها نظارت داشته باشند تا نتایج خوبی به دست بیاید.
 وی ادامه داد: هم افزایی در این عرصه بسیار با اهمیت است  همه نهادهای فرهنگی کشور از جمله وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی  و  آموزش و پرورش باید با یکدیگر هم افزایی داشته باشند زیرا اثربخشی فعالیت‌ها چند برابر خواهد شد و جذابیت بیشتری برای مخاطبان خواهد داشت.
 معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: شرایط خاص و حاد کنونی می طلبد با سرعت الگوهای جدید را در اختیار یکدیگر قرار دهیم و یک تجربه گردانی در این زمینه انجام شود و ظرفیت‌های قانونی را در اختیار سایر نهادها و بخش ها قرار بدهیم .
کاظمی افزود: سیاستگذار بخش فرهنگ و هنر  در کل کشور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است لذا باید ظرفیت‌های قانونی را در اختیار سایر بخش های فرهنگی قرار بدهد  مساعدت هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به بخش‌های فرهنگی کشور منجمله آموزش و پرورش می‌تواند داشته باشد در این قسمت راهگشاست و تاکنون هم همین گونه بوده است.
وی با اشاره به توسعه و تجهیز کتابخانه های مدارس خاطرنشان کرد:  یکی از فعالیتهای مشترک ما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  کمک به توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخانه است که این امر را در تجهیز کتابخانه‌های مدارس مشاهده کرده‌ایم اما همچنان به کمک های مادی و معنوی این وزارتخانه نیازمندیم.
 معاون پرورشی و فرهنگی ادامه داد: با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختلفی مانند فعالیت های قرآنی و فعالیت های فرهنگی و هنری همکاری داشته‌ایم و همچنان تمایل داریم این همکاری نزدیکتر شود زیرا همه ما یک ماموریت را دنبال می‌کنیم و خیلی زیبنده است تا در کنار یکدیگر قرار بگیریم. 
هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  نیز ضمن تشکر و تقدیر از تشکیل جلسه مشترک گفت: مدتها بود که منتظر این جلسه مشترک بودیم معاونت پرورشی وظیفه اجتماعی شدن و هنری شدن دانش آموزان را برعهده دارد و محل کشف استعدادهای دانش آموزان هم در این معاونت است.
 وی ادامه داد: این معاونت جای بسیار حساس و تاثیرگذاری است معاونت پرورشی و فرهنگی در کنار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  حوزه های تاثیرگذار در هنر و فرهنگ دانش آموزان هستند.
 مظفری ادامه داد: مأموریت معاونت پرورشی و فرهنگی با پایان یافتن دوره تحصیلات متوسطه دوم به پایان می‌رسد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در حیطه دانش آموزی خیلی ورود نداشته است و حلقه وصل بعد از مدرسه و قبل از ورود به جامعه وجود ندارد و ضرورت دارد بیشتر از قبل به یکدیگر نزدیک شویم تا این حلقه وصل شکل بگیرد.
 وی با اشاره به جشنواره جوانان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جشنواره جوانان یکی از موفق ترین جشنواره هایی است که اکنون هم در آستانه بیست و هفتمین دوره آن هستیم این جشنواره نظیر المپیادهای دانش آموزی است و مختص افراد زیر 25 سال است.
مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت : دانش‌آموزان بیشتر از آن که تمایل داشته باشند در مسابقات فرهنگی و هنری رتبه و مقامی  کسب کنند  نیاز به حضور در آن فضا و اتمسفر را دارند و آشنا شدن با استادان و مربیان درجه یک کشور افتخاری است که به آن بیشتر نیاز دارند.
 مظفری افزود: یکی از راهکارهای ایجاد حلقه وصل بین جشنواره جوانان و دانش آموزان این است که برگزیده های مسابقات دانش آموزی در جشنواره جوانان حضور پیدا کنند استعدادهای بسیاری در این جشنواره کشف شده‌اند که قادر هستند راحت‌تر به عرصه حرفه‌ای وارد شوند.
علی رمضانی،  مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی نیز در این جلسه گفت: اگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ما کمک نکند در حوزه دستی تجسمی نمی توانیم موفق باشیم زیرا در این حوزه هزینه ها بسیار سنگین است.
 وی ادامه داد: اگر برخی از مسابقات برگزار نشود شاید بتوانیم بگوییم برخی از هنرها و صنایع دستی از بین می رود و ما با برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری به تداوم این هنرها و صنایع قوام می دهیم.
 رمضانی گفت: در کانون های فرهنگی و تربیتی  22 انجمن داریم  که انجمن هنرهای دستی و تجسمی  یکی از آنهاست .
وی خاطر نشان کرد: انتظار ما این است که بتوانیم یک فعالیت مشترک مانند تولید کتاب و یا تولید محتوای ویژه دانش‌آموزان را با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته باشیم.

به اشتراک بگذارید :