13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۴ ۰۷:۵۹:۲۴
کد مطلب:  1220845
مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی اعلام کرد:
دانش آموزان را در ایام کرونا رها نکردیم/ارائه خدمات مشاوره‌ای توسط13هزار مشاور و750 مرکز مشاوره در کشور

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی از خدمات مشاوره ای 13 هزار مشاور و 750 مرکز مشاوره در سطح کشور به دانش آموزان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین المللی معاونت پرورشی و فرهنگی، مسعود شکوهی از حضور۱۳هزار مشاور برای ۱۴میلیون دانش‌آموز در مدارس خبر داد و اظهار کرد: در حوزه مشاوره‌ای برای درون مدرسه و هم بیرون مدرسه برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده‌ایم و اغلب آن‌ها در حال اجرا هستند اما با توجه به محدودیت مالی، زمانی و فرصتی که داریم بیشترین برنامه‌های‌مان متمرکز بر مدرسه است.

شکوهی خاطر نشان کرد: ما دانش‌آموزان را در ایام کرونا رها نکردیم. همه مراکز مشاوره‌ای ما ملزم شدند تا حتی در همین ایام کرونا هم حضور داشته باشند، شماره تلفن تماس را به همه مدارس اعلام کردیم و همه مشاوران را ملزم کردیم که شماره‌شان را به همه دانش‌آموزان بدهند تا اگر به خدمات راهنمایی و مشاوره نیاز داشتند بتوانیم به آنها خدمات بدهیم. خوشبختانه آمار نسبتا قابل قبولی را از جهت همراهی همکاران‌مان در این مراکز داشتیم. نزدیک به 60 هزار نفری تماس گرفته‌اند و خدمات گرفته‌اند. اگر موردی هم برخورد کردیم که نیاز به حضور بوده، حاضر شده‌ایم.

وی با اشاره به بحث غربالگری‌ها، ارجاع و درمان تصریح کرد: در بخش ارجاعات، درمان‌ها و خدمات حمایتی و مددکاری ما با دستگاه‌های مختلف ارتباط داریم و یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار ما در این برنامه‌ها خانواده‌ها هستند. شکوهی ادامه داد: در دوره‌های 9 گانه آموزشی که پیش‌ بینی ‌شده، بخشی از آن‌ها مربوط به خانواده‌ها و والدین است و در سامانه طرح نماد هم ‌خانواده‌ها حضور و مشارکت دارند، همه والدین کاربری و رمز عبور اختصاصی دارند و می‌توانند از اطلاعات لازم در سامانه هم برخوردار شوند.

مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی بر نقش محوری اولیا در پیشبرد برنامه‌ها تاکید و عنوان کرد: عواملی مانند؛ فرد، مدرسه، همسالان، خانواده و ... در حوزه اجتماعی موثرند، بنابراین یکی از عوامل مهم در این حوزه که می‌تواند کمک زیادی برای ما باشد هم در کاهش آسیب‌های اجتماعی و هم در مدیریت و کنترل، همین عنصر خانواده است.

شکوهی با اشاره به موضوع شناسایی دانش آموزان خاطرنشان کرد: منظور از شناسایی، شناسایی دانش‌آموزانی است که احیانا به هر دلیلی با مشکلی روبه‌رو هستند لذا در شناسایی این دانش آموزان از خانواده‌ها، معلمان و هم‌کلاسی‌ها کمک می‌گیریم.

شکوهی افزود: در طرح نماد مهم‌ترین موضوع ما این است که اگر دانش‌آموزی مثلا افسردگی یا استرس و اضطراب دارد یا احیانا با مشکلاتی روبه‌رو هست و الان در معرض خطر است، یکی از حوزه‌هایی که می‌تواند کمک کند تا اطلاعات به‌موقع برای مداخله سریع‌تر به دست ما برسد همین خانواده است که این امکان هم فراهم است.

وی نیروی متخصص در طرح نماد را ناکافی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر سعی داریم تمامی نیروهای مشاور را در مدرسه آموزش ‌دهیم. آمار مشاوران ما در کل کشور نزدیک به ۱۳هزار نفر است. تلاش داریم از ظرفیت نیروهای تخصصی هسته‌ها و مراکز مشاوره‌مان استفاده کنیم.

 مدیرکل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی از فعالیت حدود ۷۵۰مرکز مشاوره در سراسر کشور خبر داد: بیش از300 نفر در انجمن اولیا و مربیان کار مشاوره خانواده را انجام می‌دهند. همچنین از ظرفیت مدیر و مربی منتخب که آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند در حد مداخله مختصر استفاده می‌کنیم.

وی ادامه داد:  آموزش و پرورش عضو اصلی ستاد مبارزه با مواد مخدر است و چند کمیته هم هستند که ما با آنها همکاری نزدیک داریم. ما با ستاد مبارزه با مواد مخدر تفاهم‌نامه‌ای داریم و چهار پنج برنامه که مستقیم با آنها داریم انجام می‌دهیم که مهم‌ترینش اجرای کانون یاریگران زندگی است برنامه کانون یاریگران زندگی یک برنامه پیشگیری‌محور است؛ پیشگیری از اعتیاد و رفتارهای پرخطر که با پشتیبانی و حمایت ستاد از سال تحصیلی 99-98 راه‌اندازی شد.

به اشتراک بگذارید :