13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ ۰۰:۱۱:۴۸
کد مطلب:  1222304
وزیر آموزش و پرورش در گردهمایی مشترک مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان پرورشی استان‌ها؛
به دانش‌آموزان روحیه هویت، پرسشگری و آزاداندیشی تزریق کنیم

به گفته وزیر آموزش و پرورش باید اهداف تربیت و ابزارهای نیل به اهداف تربیت را از هم تفکیک کنیم؛ کانون‌ها، دارالقرآن‌ها، جشنواره‌ها و ... ابزارهایی برای رسیدن به هدف مشخص ماست لذا برای هر دوره تحصیلی باید این اهداف تربیتی مشخص شود.

محسن حاجی میرزایی در گردهمایی مشترک مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان پرورشی و فرهنگی استان‌ها با تاکید براینکه برگزاری این نشست‌ها باعث اشتراک دیدگاه‌ها و رسیدن به نقاط مورد تفاهم برای یک حرکت مفید و موثر می‌شود گفت: همه ما بخش مهمی از زندگی خود را مدیون رویدادهای تربیتی مدرسه هستیم چراکه حوزه تربیت حوزه ماندگارتر، پایدارتر و عمیق تری است.

وی افزود: ما می‌توانیم به دانش‌آموزان روحیه هویت، پرسشگری، روحیه آزاداندیشی و ... را تزریق کنیم و آنان را در برابر آسیب‌های اجتماعی مصون نگه داریم. خداوند به ما فرصتی داده و در بین تمام انسان‌ها با شغل‌های مختلف، این شغل را به ما و حوزه پرورشی محول کرده است.

حاجی میرزایی به آیاتی از قرآن کریم اشاره کرد، درباره استفاده کردن از فرصت‌های زندگی جملاتی را گفت و ادامه داد: ما می‌توانیم در موقعیت خود تاثیرگذار باشیم و آینده افراد را بسازیم به آنان هویت، شخصیت و عزت دهیم اگر در این کار کوتاهی کنیم آینده سخت و سنگینی خواهیم داشت.

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: اهداف تربیت و ابزارهای نیل به اهداف تربیت را از هم تفکیک کنیم؛ کانون‌ها، دارالقرآن‌ها، جشنواره‌ها و ... ابزارهایی برای رسیدن به هدف مشخص ماست لذا برای هر دوره تحصیلی باید این اهداف تربیتی مشخص شود.

وی با بیان اینکه ارزیابی حوزه پرورشی در سراسر کشور تحقق این اهداف است افزود: در اهداف دوره‌های تحصیلی آمده است که یک دانش‌آموز باید به چه چیزی در زندگی برسد و این موضوع و هدف اولین ماموریت حوزه پرورشی است. دومین هدف چگونگی تحقق این موضوع است که به این معاونت محول شده است.

حاجی میرزایی ادامه داد: باید بررسی کنیم چه موقعیتی را باید برای یادگیری دانش‌آموزان بسازیم تا این هدف محقق شود؛ این درخواست من است باید دستیابی هر دانش‌‌آموز در دوره‌ها به صلاحیت مشخص شود.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید براینکه تشکل‌های دانش‌‌آموزی ظرفیت‌ بزرگی هستند که باید پایه این اهداف باشد اضافه کرد: در جامعه به دلیل مسایل مختلف آسیب‌های اجتماعی وجود دارد که عدم قطعیت روان انسان‌ها را آزار می‌دهد لذا افراد در معرض آسیب هستند ما باید با هدفگذاری آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه موضوع آسیب‌های اجتماعی دغدغه مقام معظم رهبری است درباره شبکه دانش‌‌آموزی شاد افزود: شبکه شاد یک نهال نو است لذا باید برای رشد آن تلاش کنیم. انجام کار کیفیت در شبکه شاد بسیار بااهمیت است.

حاجی میرزایی عنوان کرد: برای خروج قرآن از مهجوریت باید حرکت کنیم؛ برای حفظ و تدبر قرآن وقت بگذاریم، باید حفظ واقعی قرآن را توسعه دهیم تا زبان انسان‌ها با قرآن مانوس شود.

وزیر آموزش و پرورش در پایان نیز گفت: خانواده‌ها عزیزترین فرد خود را به ما سپرده‌اند باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشیم.

در پایان این گردهمایی از جشنواره فرهنگی هنری حجاب و عفاف رونمایی شد.

 

به اشتراک بگذارید :