13 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ ۰۸:۴۹:۰۲
کد مطلب:  1225003
آغاز همکاری رادیو فرهنگ و اداره کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش

در جلسه مشترک مدیر رادیو فرهنگ و مدیر کل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی بر آغاز همکاری طرفین تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی در جلسه ای که با حضور مدیر شبکه رادیویی فرهنگ و مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت اموزش و پرورش تشکیل شد، علی رمضانی گفت: حوزه فعالیت‌های اداره کل ما بسیار وسیع است به نحوی که حوزه فعالیتی آن  تمام دانش آموزان هست که از آن جمله می‌توان به برگزاری جشنواره های فرهنگی هنری فردا، پرسش مهر،  جشنواره دانایی و توانایی ، برگزاری مراسم ایام الله ، اردوهای دانش آموزی اشاره کرد .
 وی با اشاره به جشنواره دانایی و توانایی ادامه داد: در این جشنواره چون موضوع کتابخوانی است کتاب‌هایی با انتخاب کارگروه منتخب برگزیده می شود و این ها به مدارس و دانش‌آموزان معرفی می‌شوند و دانش‌آموزان از این سبد کتاب های دلخواه خود را برای انجام این مسابقه انتخاب می کنند .این فعالیت بدون بودجه دولتی درحال انجام هست.
وی ادامه داد :  از آنجاییکه سردار بزرگ شهید حاج قاسم سلیمانی در نزد فرهنگیان و دانش جایگاه بسیار ویژه دارد و از آنجاییکه مقام معظم رهبری از روز  شهادت  سردارتا تشییع جنازه ایشان را ایام الله نامیده است در این ایام جشنواره  فرهنگی وهنری به نام‌ سردار حاج قاسم سلیمانی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم که به زودی به استان‌ها ابلاغ خواهد شد این جشنواره در پنج شاخه و ۸۰ رشته خواهد بود.
 رمضانی گفت: علاوه بر فعالیت های این اداره کل می توانیم به برگزاری هفته سرود و نمایش مدارس اشاره کنیم که در یک هفته در طول سال تحصیلی در مدارس برگزار می شود این فعالیت باعث تقویت فرهنگ زبان  ...مردم می شود واز این ظرفیت هم می توان در برنامه مشترک استفاده کرد.
مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضای پرورشی وزارت اموزش و پرورش با اشاره به اردوهای راهیان نور گفت : چون این اردوها مختص دانش آموزان دوره متوسطه دوم بودند و دانش آموزان دوره  ابتدایی و متوسطه دوره اول از رفتن به این اردوها منع شده بودند اردوی با عنوان شمیم نور برای دانش آموزان با مشارکت تمام نهاد ها ، سازمان ها و وزارتخانه  برنامه ریزی کردیم تا بتوانند در شهر و یا شهرستان خود به اماکن تفریحی ، مذهبی  و ارزشی رفته و از این اردوها استفاده کنند.
 رمضانی گفت:  فعالیت های ما مخاطبان بسیار خوب و زیادی را می تواند برای رادیو جذب کند اما بیشتر به دنبال پوشش در مناطق محروم و کم برخوردار هستیم .
در ادامه این جلسه حبیبی مدیرکل رادیو فرهنگ گفت: چند وقت قبل نشست سه جانبه با وزارت ارشاد آموزش و پرورش داشتیم در آنجا مقرر شد فعالیتی جریان ساز در ایام تابستان و کرونائی انجام شود.
 وی ادامه داد : با توجه به گسترش بیماری کرونا باید افق بلندمدت برای فعالیت ها طراحی کنیم .
حبیبی گفت: رادیو فرهنگ با پوشش ۹۶درصد فرکانس در کشور و پوشش در ۸ کشور منطقه پوشش بسیار مناسب و خوبی دارد این یک ظرفیت برای ارائه فعالیت های فرهنگی و هنری آموزش و پرورش است.
 حبیبی خاطر نشان کرد: به دنبال آن هستیم که تابستانی متفاوت برای دانش‌آموزان رقم بزنیم و کتاب‌هایی که در کتابخانه های منازل یا ادارات بدون مخاطب هستند در اختیار مدارس کم برخوردار  که کتابخانه‌های مناسبی ندارند قرار بدهیم.
 مدیر رادیو فرهنگ با اشاره به تجربه مدرسه رادیویی که از قبل وجود داشته است گفت : استفاده از رادیو به عنوان رسانه آموزشی یکی از کاربردهای آن است که بسیار کارساز و کاربردی است .
حبیبی گفت: همانطور که برای سایر نهادها و وزارتخانه ها امکاناتی را فراهم کرده ایم تا بتوانند فعالیت‌های خود را به مخاطبان ارائه ب کنند برای جشنواره های آموزش و پرورش نیز امکانات مناسبی را فراهم خواهیم کرد.
 وی  ادامه داد : متولی اطلاع رسانی در حوزه کتاب  رادیو فرهنگ است و می‌توانیم پوشش بسیار خوبی در جشنواره دانایی توانایی که موضوع آن کتاب و کتابخوانی است داشته باشیم رادیو فرهنگ پیگیر فرهنگ عمومی فرهنگ ملی و فرهنگ تخصصی است .
وی افزود : در حوزه های فرهنگی باید به صورت زیرساختی کار شود و نگاه قومیتی و نژادی را اصلاح کنیم توجه به اقتصاد و سیاسیت باید در لایه های بعد از فرهنگ قرار داشته باشند.
 حبیبی با اشاره به برنامه فکرانه رادیو فرهنگ تصریح کرد:  از فرمایشات مقام معظم رهبری ما برداشت کردیم که دانش آموزان را باید پرسشگر و فکور تربیت کنیم به همین دلیل برنامه ای فلسفه محور برای کودکان با نام فکرانه تدارک دیده ایم شورای دانش آموزی ، مجلس دانش آموزی و تشکل ها ظرفیت خوبی هستند. .
وی ادامه داد : در حوزه آموزش و پرورش مهمترین نکته استعداد یابی در بین دانش آموزان است می توانیم  از ظرفیت فرهنگ یاران در این زمینه استفاده کنیم که قبلاً فرهنگ یاران دانشگاهی با همت دانشگاه‌های کشور اجرا شده است.

 

به اشتراک بگذارید :
برگزیده ها