20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۰۲ ۰۷:۴۸:۳۱
کد مطلب:  1226312
رویکرد محرومیت زدایی دولت به مدارس عشایری کرمان رونق بخشید

به گفته رئیس آموزش و پرورش عشایری استان کرمان رویکرد محرومیت زدایی دولت تدبیر و امید طی چند سال اخیر موجب تقویت زیرساخت ها و نشاط آفرینی فضای آموزشی مدارس مناطق عشایری این استان شده است.

منوچهر امیرتیموری  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروزه نتایج این رویکرد مثبت را در شرایط کنونی کرونایی به خوبی شاهدیم به طوری که آموزش و پرورش عشایری استان کرمان با بیش از ۵۰۰ مدرسه و ۱۲ هزار دانش آموز در ۱۷ شهرستان به وسعت ۱۰۸ هزار کیلومترمربع بحث آموزش و تحصیل عشایر را در دوران کرونا به خوبی دنبال می کند.

وی  با اشاره به این که آموزش عشایری در ایام کرونا پیشتاز در امر آموزش کشور بوده بیان داشت: آموزش در مدارس عشایری استان کرمان  از اول اردیبهشت ماه تاکنون بدون هیچ خلاء و با رعایت فاصله اجتماعی و رضایت والدین برگزار شده است.

دولت ۶۰مدرسه عشایری در استان کرمان احداث کرد

 رئیس اداره آموزش و پرورش عشایری کرمان با اشاره به برنامه دولت در حذف مدارس نوبتی و کپری گفت: در همین راستا از سال ۹۴ تاکنون کار ساخت ۹۰ مدرسه در این استان آغاز شده که کار ۶۰ مدرسه آن انجام شده و مابقی در حال تکمیل هستند.

 امیر تیموری افزود: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون علاوه بر مدرسه سازی کارهای بسیار خوب و قابل توجهی از جمله جذب ۹۸ درصد پوشش تحصیلی در دوره ابتدایی و همچنین جذب ۱۰۰ درصدی پیش دبستانی  برای اولین بار در حوزه عشایر انجام گرفته است.

وی با اشاره به جایگزینی صندلی با زیلو از مدارس ابتدایی عشایر گفت: به دلیل آسیب هایی که به دانش آموزان در اثر نشستن و خم شدن روی کتاب و دفتر می رسید این جایگزینی انجام شده است.

امیرتیموری گفت:  گسترش مراکز شبانه روزی در حوزه عشایری برای پوشش تحصیلی دانش آموزان به ویژه دختران، توسعه مراکز فنی و حرفه ای، ایجاد کانون فرهنگی و تربیتی سیار برای مهارت آموزی در ۳۳ مرکز شبانه روزی عشایر با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای نیز از کارهای بوده است که برای ارتقای سطح دانش عشایر انجام گرفته است.

وی با بیان این که دولت در ایجاد عدالت امکاناتی و آموزشی توجه خاصی به مدارس عشایری کشور از جمله کرمان داشته است، تصریح کرد: مهم ترین هدف آموزش و پرورش عشایری ریشه کن کردن بیسوادی بوده است و در طی این سال ها تلاش بر توسعه آموزش و گسترش کمی مدارس عشایر بودهکه این امر به خوبی قابل مشاهده است به طوری که ۲۰۰ مدرسه عشایر زیر ۱۰ نفر دانش آموز در مناطق سخت گذر استان فعال است .

توسعه مراکز فنی و حرفه ای و حذف مدارس نوبتی

رئیس آموزش و پرورش عشایری استان کرمان افزود: بالا بردن نرخ پوشش تحصیلی و کمتر شدن ترک تحصیل، توسعه و گسترش مراکز فنی و حرفه ای و ایجاد هشت مرکز آموزش فنی و حرفه ای از دیگر فعالیت های این سازمان در دولت تدبیر و امید بوده است .

وی با اشاره به اهمیت تحصیل دختران افزود: ما در زمینه تحصیل دختران موفق بوده ایم و گاهی در این مدارس جمعیت دختران سواد آموز از پسران پیشی می گیرد.

امیرتیموری خاطرنشان کرد: با حمایت دولت و به منظور ارتقای کمی و کیفی مدارس، حدود ۱۰۳ مدرسه نوبتی  را حذف کردیم و تعداد سرباز معلم ها را از ۳۵ مورد به سه مورد کاهش دادیم و آنها هم در مسیر های سخت گذر و دور تدریس می کنند.

رئیس آموزش و پرورش عشایری استان کرمان با اشاره به محروم بودن این دانش آموزان از برخی خدمات اذعان کرد: در این راستا خدمات سیار از قبیل کتابخانه سیار تحت عنوان طرح کچ، فناوری سیار با تعدادی لپ تاپ، دارالقران های سیار با مربی، کانون فرهنگی تربیتی سیار با ۳۲رشته آموزشی و ایجاد مشاوره رایگان، را راه اندازی کردیم.

حذف مدارس کپری 

وی افزود: در زمینه عدالت در بخش فضا و تجهیزات، مدارس کپری و خشت و گلی را حذف کردیم و با تاسیس مجموعه خیران ۱۲۰ مدرسه و ۱۲۰ کانکس را به این مجموعه اضافه کردیم.

امیرتیموری اظهار کرد: اخذ کد ویژه اعتبارات تملک دارایی با همکاری سازمان برنامه و بودجه یکی از کار های این دوره بود که طی ۲ سال قبل توانستیم پنج میلیارد تومان اعتبار جذب کنیم.

وی با اشاره به بحث بهداشت گفت: پیشتر در این سازمان ۳۰۴ مدرسه فاقد سرویس بهداشتی بود که با کمک خیران و برخی از نهاد ها همانند علوم پزشکی ۲۵۰ سرویس بهداشتی ساخته شد.

امیر تیموری اجرای طرح سنجش دانش آموزان ورود و جذب نوآموزان پیش دبستانی تا مرز ۱۰۰ درصد، حذف زیلو و فرش از مدارس جایگزینی آن با صندلی در راستای جلوگیری از آسیب قامتی و راه اندازی شبکه شاد، توزیع لوح فشرده آموزشی و برخی دیگر با تهیه درسنامه را از جمله اقدامات شده در راستای تقویت بنیه آموزشی و زیرساخت های مدارس برشمرد.

به اشتراک بگذارید :