20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ ۰۷:۲۶:۵۱
کد مطلب:  1239233
رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش استان کرمان خبر داد:
آمادگی و توانمندی 633 مشاور تحصیلی و تربیتی در استان کرمان برای ارائه مشاوره به نوجوانان

رئیس اداره مشاوره تحصیلی و تربیتی آموزش و پرورش استان کرمان در برنامه تلویزیونی زنده خانواده سیمای مرکز کرمان با نام "زندگی زیباست" گفت: 633 مشاور تحصیلی و تربیتی در استان کرمان برای ارائه مشاوره به نوجوانان از آمادگی و توانایی لازم برخوردارند.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان، سید منصور مرتضوی در این برنامه که با موضوع بحران بلوغ نوجوانان ارائه شد، گفت: بلوغ و نوجوانی در ابعاد اجتماعی، فیزیولوژیکی، روانی، جنسی، هیجانی و کارکرد مغز و ایجاد هویت، دوره مهمی در مراحل رشد به شمار می آید.

وی افزود: نوجوان دنبال استقلال طلبی و ایجاد هویت مثبت است، در این راستا اگر والدین با راهنمایی های پیشنهادی و با ایجاد همدلی خود را در کنار نوجوان ببینند و با پرهیز از توصیه های آمرانه و دستوری سعی کنند به نوجوان اعتماد به نفس و عزت نفس بدهند، هویت مثبتی در وی شکل می گیرد.

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان خاطر نشان کرد: دوره بلوغ دوره رسیدن به مرحله کامل شدن رشد شناختی است که نوجوان در این مرحله توانایی تحلیل و عملیات صوری ذهنی، قیاس منطقی و توانایی استدلال و اثبات را دارد که این یک توانمندی و یکی از دلایل خود محوری در نوجوان است.

مرتضوی در ادامه به ابعاد مختلف بلوغ اشاره کرد و انواع بلوغ را که شامل بلوغ جسمی، جنسی، روانی، اجتماعی، هیجانی، اقتصادی، بلوغ اخلاقی و معنوی، بلوغ سیاسی و دینی که ابعاد مهمی در فرآیند رشد هستند، بیان کرد.

وی گفت: تاثیرات هورمونی یکی از عوامل تنظیم هیجانی و تنظیم خلق در نوجوان است و نوجوانی دوره بحران و آشوب و دوره آشفتگی در نقش برای رسیدن به هویت مورد نظر است.

رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان از خانواده ها خواست که برای این دوره ( 12 تا 18 سالگی) فرزندان خود وقت بیشتری سپری کنند و افزود: در صورت نیاز به مشاور مراکز مشاوره آموزش و پرورش و مشاوران مدارس، 633 نفر مشاور در سطح استان آمادگی و توانمندی لازم را برای راهنمایی در دوره بلوغ و نوجوانان را دارند.

به اشتراک بگذارید :