21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۹ ۱۲:۴۴:۴۴
کد مطلب:  1244981
معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش استان کرمان:
عملکرد آموزش و پرورش در بازگشایی مدارس تابعی از ستاد ملی کرونا است

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: عملکرد آموزش و پرورش در بازگشایی مدارس تابعی از ستاد ملی کرونا است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان، به نقل از خبرگزاری ایسنا، حسین براهوئی در بازدید از این خبرگزاری، ضمن تبریک 17 مرداد روز خبرنگار، درباره نگرانی والدین از بازگشایی مدارس گفت: سهم دانش آموزان در انتقال بیماری زیاد دیده شده زیرا ذات این ویروس با تجمع است و ما نیز نگرانی والدین را می دانیم و این احتمال وجود دارد که برخی والدین دانش آموزان را به مدرسه نفرستند.

وی اظهار کرد: خبرنگاران گاهی مسیرکشور، دولت و تاریخ را عوض می کنند و خبرنگاران به دلیل این که از دل مردم می آیند و یک پایه مردمی و یک پایه دولتی دارند؛ می توانند تعادلی بین توانمندی های حاکمیت و تقاضاهای مردمی ایجاد کنند.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش استان کرمان با بیان این که خبرنگاران باید در حد اعلی حمایت شوند، تصریح کرد: باید خبرنگاران دارای پشتوانه قوی باشند که در مقابل، دولت و دستگاه ها از آنها حمایت کنند زیرا برخی مواقع رسانه ها دولت را نقد می کنند، بیان ضعف و قوت دولت کار آسانی نیست پشتیبانی و تهور می خواهد.

براهوئی بیان کرد: نباید خبرنگاران دغدغه مالی و تامین اجتماعی داشته باشند تا بتوانند راحت قلم بزنند و رسالت خود را انجام بدهند.

وی در ادامه درباره بازگشائی مدارس در نیمه شهریورماه و نگرانی والدین گفت: در تاریخ معاصر چنین وضعیتی مانند شیوع کرونا نبوده و امروز دیدیم علم تجربی دستهایش را بالا برد و نتوانستند بلافاصله این بیماری را درمان کنند و تاکید بر هوشمندی ویروس است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش استان کرمان افزود: این مسئله در قانون دیده نشده بود که در حوادث غیرمترقبه مدارس تعطیل شود، تکلیف آموزش چه می شود و با شیوع کرونا، در آزمون و خطا کار کردیم زیرا نمی شد آموزش را تعطیل کرد.

براهوئی درباره نگرانی والدین از بازگشایی مدارس گفت: سهم دانش آموزان در انتقال بیماری زیاد دیده شده زیرا ذات این ویروس با تجمع است و ما نیز نگرانی والدین را می دانیم و این احتمال هست که برخی والدین دانش آموزان را به مدرسه نفرستند.

وی تصریح کرد: ۲۷ اردیبهشت ماه که مدارس برای رفع اشکال باز شد، دانش آموزی مراجعه نکرد و تنها حدود ۸ درصد مراجعه حضوری برای رفع اشکال داشتیم.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش استان کرمان با اشاره به این که مردم نگران هستند و نگرانی آنها به جاست، گفت: سه وضعیت برای بازگشایی مدارس تعریف شده که در وضعیت قرمز مدارس فیزیکی تعطیل خواهد بود و کلا آموزش در فضای مجازی دنبال می شود.

وی افزود: در ماه های گذشته آموزش از طریق سامانه شاد دنبال شد که البته این شبکه تا تبدیل شدن به یک سیستم مدیریتی فاصله دارد و در فضای مجازی دارد کار می شود.

براهوئی با اشاره به تلاش برای بومی گرایی در آموزش های فضای مجازی در کشور بیان کرد: عملکرد آموزش و پرورش در بازگشایی مدارس تابعی از ستاد ملی کرونا است.

وی بیان کرد: در وضعیت زرد آموزش مدارس ترکیبی خواهد بود به این نحو که برخی دروس با رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مدارس و برخی دروس از طریق فضای مجازی دنبال می شود و در وضعیت سفید اصل با آموزش حضوری است و کارهای تکمیلی با آموزش های مجازی دنبال خواهد شد.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: خیلی از الزامات ایجاد شده و معلمان باید به تجهیزات روز و وسایل ارتباطی و دانش روز مجهز شوند و همچنین در قالب ماده ۶۹ برنامه ششم توسعه وزارت ارتباطات باید پای کار آمده و بسته فراهم کند.

وی اظهار کرد: سلامت دانش آموزان اولویت اصلی ماست و هر جایی سلامت دانش آموزان به خطر بیفتد، به تبعیت از ستاد ملی کرونا تصمیم گیری می کنیم در جنوب استان تعدادی از همکاران فرهنگی ما به کرونا مبتلا شده و درصد ابتلا تابعی از مبتلایان جامعه است زیرا در آموزش و پرورش مراجعات زیاد است.

براهوئی در بخش دیگری از سخنانش درباره تعداد مدارس با یک دانش آموز به خبرنگار ایسنا گفت: در شهرستان شهربابک یک مدرسه با یک دانش آموز داریم و بیش از سه مدرسه یا کمتر از ۱۵ نفر دانش آموز در استان فعال است، مدارس کم جمعیت زیاد داریم و ۷۱۰ مدرسه یک تا ۱۰ نفره در استان کرمان فعال است.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش استان کرمان درباره کمبود فضای آموزشی در استان گفت: میانگین تراکم دانش آموزان در کلاس مقطع ابتدایی در ناحیه دو شهر کرمان ۳۶ نفر و در ناحیه یک ۳۴ نفر است در حالی که کلاس‌های ۴۶نفره نیز در مرکز استان کرمان داریم.

وی با اشاره به این که میانگین کشوری در مناطق شهری ۲۳ و روستائی ۱۹ نفر است، افزود: متاسفانه در استان کرمان میل شدید به تمرکزگرایی را شاهد هستیم و در حال حاضر ۱۲۰۰ نفر معلم متقاضی انتقال به کرمان هستند که انتقال این افراد تابع بازنشستگی و نرخ خروج از کرمان بوده و در نهایت می توانیم ۲۰۰نفر را منتقل کنیم.

براهوئی تصریح کرد: شهر کرمان شلوغ شده و در سال های گذشته خوب به کرمان در بحث فضای آموزشی توجه نشده در حالی که در دوره آقای اسکندری نسب که وجه غالب عملکرد وی عمرانی مالی است، کارهای خوبی انجام شده است.

وی بیان کرد: ۱۰۰ کلاس درس در ۱۸ ماه آینده در کرمان، رابر و گلباف احداث می شود و هنوز کم است و پیگیر هستیم که ظرفیت را بالا ببرند و تراکم را تا حدودی کنترل کنیم و از سوی دیگر به نیروی انسانی نیاز داریم.

معاون پژوهش، برنامه ریزی و آموزش نیروی انسانی آموزش و پرورش استان کرمان گفت: در استان کرمان ۴۲۰۰ نفر معلم کمبود داریم که تلاش می شود به روش های مختلف از جمله استمرار خدمت بازنسشتگان، به کارگیری نیروهای نهضتی و شرکتی، اضافه کار نیروهای رسمی جبران شود و امسال ۱۵۰۰ نفر از نیروهای نهضتی و شرکتی به کار گرفته شده و البته استخدامی داریم و دانش آموختگان دانشگاه فرهنگیان نیز آغاز به کار می کنند و سعی می کنیم کمبود نیرو را کنترل کنیم.

وی در پایان با قدردانی از فعالیت خبرگزاری ایسنا گفت: ایسنا می تواند در پویش تامین تبلت برای دانش آموزان نیازمند مناطق محروم استان و همچنین اطلاع رسانی فعالیت های دیگر به ما کمک کند.

به اشتراک بگذارید :