24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۱۹ ۱۵:۰۱:۴۱
کد مطلب:  1245293
برگزاری کلاس‌های رشته فنی و حرفه‌ای با رعایت پروتکل‌های بهداشتی

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: برای سال آینده یعنی سال تحصیلی 1401-1400 بنای جدی داریم و مقدمات آن را شروع کردیم چه کرونا باشد چه نباشد تولید محتوا‌های الکترونیکی خواهیم داشت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، دکتر حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی و معاون وزارت آموزش و پرورش ضمن حضور در خبرگزاری دانشجو و تجلیل از خبرنگاران این رسانه، اظهار داشت: با توجه به اینکه دانش‌آموز پایه اول باید با معلم و کلاس رابطه عاطفی برقرار کند و فضای کلاس و معلم را ببیند در اگر شرایط قرمز کرونایی باشیم برایشان برنامه جداگانه داریم و اطلاع‌رسانی می‌کنیم، زیرا دانش‌آموز پایه اول  آموزش کلاسی برایش کاملا ناملموس است.

وی ادامه داد: منتهی برای بقیه پایه‌ها اگر شرایط عادی و سفید باشد به ترتیب گذشته کلاس‌ها برقرار می‌شود و تلاشمان این هست از 15 شهریور کلاس‌ها حضوری برگزار شوند منتهی عقل و خرد حکم می‌کند ما خودمان را آماده کنیم و فرض می‌کنیم شرایط طوری شد دانش‌آموزان چه در بعضی استان‌ها چه در همه کشور نتوانستند سر کلاس حاضر شوند، مدرسه، آموزش و پرورش و یا استان مجبور شد دانش‌آموزان را نوبتی در دو سه روز هفته اجازه بدهند آموزش حضوری ببیند و مابقی روز‌ها  به صورت آنلاین ادامه تحصیل داشته باشد این حالت را آموزش ترکیبی می‌گوییم که ترکیبی از حضوری و غیرحضوری است ممکن است این باشد ان‌شاءالله نشود و اوضاع کشور عادی گردد.

دکتر ملکی گفت: آموزش و پرورش آماده هر نوع خدمت دادن به دانش‌آموزان است. بودجه بندی‌های کتاب‌های درسی مشخص شده و اکنون نیز همکاران ما مشغول تدوین مفاهیم و مطالبی هستند که به صورت حضوری و برخط آموزش دهند البته بخشی از مطالعات خودخوان یا آزاد خواهد بود که از آن سؤال امتحانی طرح نمی‌شود.

وی بیان کرد: زمانی که ساعت آموزش کاسته می‌شود و تنها دانش‌آموز 30 دقیقه آموزش می‌بیند باید محتوا هم تعدیل شود و این نگاه در آموزش و پرورش حتماً وجود دارد و باید بگوییم اوضاع شیوع کرونا به اندازه کافی ملال ایجاد می‌کند ما هم این مشکلات را اضافه نکنیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: اگر وضعیت شهر‌ها و استان‌ها قرمز شد که امیدواریم این‌گونه نشود. الگوی مناسب آن را داریم و وضعیت را به سمت آموزش غیرحضوری می‌بریم منتهی با اضافه کردن این نکته که به معلمان باید روش‌های تدریس مجازی را آموزش بدهیم جزواتی برایشان آماده کنیم و بارگزاری در شبکه ملی «رشد» و «شاد» صورت می‌گیرد و باید روش‌های تدریس و روش‌های ارزشیابی متناسب با آموزش غیرحضوری را داشته باشیم حتی به والدین هم چه بگوییم که در کنار فرزندانشان کمک کارشان باشند و تحمل کنند تا کار پیش برود.

 

محتوای دروس در 1400 الکترونیک می‌شود/ کلاس‌های فنی حرفه ای‌ها با پروتکل بهداشتی برگزار می‌شود

وی ادامه داد: همچنین در شبکه ملی رشد باز یک سری کتاب‌های آموزشی مکمل یا غنی ساز مطالبی که تدریس می‌شود از جمله الگو‌های تدریس موفقی و چه وسایل و ابزار‌هایی کمک کننده بارگزاری می‌شود و در اختیار معلمان خواهد بود از نظر بنده به عنوان مسئول جای هیچ نگرانی نیست.

دکتر ملکی عنوان کرد: امسال بیشتر از سال گذشته تجربه داریم، اما برای سال آینده یعنی سال تحصیلی 1401-1400 بنای جدی داریم و مقدمات آن را شروع کردیم چه کرونا باشد چه نباشد ما تولید محتوا‌های الکترونیکی خواهیم داشت و باید بگویم راه چاره این است در همین خصوص دو سه کمیته تشکیل داده‌ایم که بتوانند این کار را انجام دهند و خود بنده شخصاً کار را پیگیری می‌کنم لذا کتاب‌های درسی برای آموزش‌های معمولی داریم در کنار آن محتوا‌های الکترونیکی باشد
وی بیان کرد: مدرنیته، کار را آسان و زندگی را مبهم و غیرقابل پیش‌بینی کرده، خیلی اتفاقات را نمی‌دانیم که چه بر سرمان می‌آید، چون نمی‌دانیم، باید خودمان را برای موقعیت‌های متعدد آماده کنیم البته شدنی است. کارشناسان قوی داریم. استادان متعددی با ما همکاری دارند.

ملکی با اشاره به کلاس‌های عملی دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای نیز گفت: برای این دسته از دانش‌آموزان هم در زمان شیوع کرونا برنامه داریم و مطابق پروتکل‌های بهداشتی وزارت ستاد ملی مبارزه با کرونا ان‌شاءالله کلاس‌های عملی را برگزار خواهیم کرد.

به اشتراک بگذارید :