24 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۲۰ ۱۱:۴۸:۵۹
کد مطلب:  1246321
اولین کنفرانس مجازی بین‌المللی «نقش معرفت دینی در علوم انسانی» برگزار می شود

پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با همکاری مراکز علمی و پژوهشی نخستین کنفرانس مجازی بین المللی « نقش معرفت دینی در علوم انسانی؛ از گفتگو تا تاسیس علوم دینی» را برگزار خواهد کرد.

ه گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، اولین کنفرانس مجازی بین المللی دین و علوم انسانی با محورهای اساسی مانند:
1. نقش معرفت دینی در پارادایم های علوم انسانی
معرفت شناسی، هستی شناسی، انسان شناسی، ارزش شناسی، روش شناسی
2. معرفت دینی  و رشته های مختلف علوم انسانی (علوم انسانی محض  و علوم انسانی کاربردی)
3. وضعیت شناسی مطالعات دین و علوم انسانی
مطالعات دین و علوم انسانی در ایران
مطالعات دین و علوم انسانی در جهان
4. معنویت دینی و علوم انسانی برگزار می شود
بنابراین گزارش، رئیس کنفرانس مجازی بین‌المللی «نقش معرفت دینی در علوم انسانی؛ از گفتگو تا تأسیس علم دینی، رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه حجت الاسلام والمسلمین دکتر حکیمیان است.
با اعلام دبیرخانه کنفرانس مجازی بین المللی دین و علوم انسانی تاریخ های مهم فرایند دریافت و پذیرش مقالات و زمان برگزاری کنفرانس به شرح ذیل است:
مهلت ارسال چکیده مقالات:1399/5/15
مهلت ارسال اصل مقالات: 1399/6/15
اطلاع از پذیرش مقالات:1399/715
زمان برگزاری کنفرانس:1399/8/1
بنابراین گزارش علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی: http://rhc.rihu.ac.ir/fa مراجعه کنند و اساتید و فرهیختگان گرامی می توانند چکیده و اصل مقالات خود را از طریق فرم ثبت نام و ارسال مقاله به دبیرخانه با ایمیل rhc@rihu.ac.ir ارسال و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02532111204 تماس حاصل فرمایند.  

برخورداری از رویکرد هدایتگرانه مهمترین شاخصه علوم انسانی دینی است

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی محمد حکیمیان رئیس کنفرانس بین المللی نقش معرفتی دینی در علوم انسانی در نشست کمیته علمی این کنفرانس گفت: متر و شاخصه پرداختن به علوم انسانی دینی باید رویکرد هدایتگرانه داشته باشد و نباید به دین به عنوان یک ابزار برای رفع نیازهای مادی بشر نگریست.
رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با تاکید براینکه علوم انسانی غربی نگاهش نیازمدار است و دین را هم اگر ملاحظه کند صرفا برای نیازهای این دنیای انسان می بیند گفت: با این نگاه  علوم انسانی در نهایت اومانیستی است اما در مقابل علوم انسانی دینی نگاهش هدایتگرانه است تا در عین برطرف کردن نیازهای انسان او رابه تعالی مورد نظر دین برای دستیابی به رستگاری آن دنیا و خلیفه اللهی در این دنیا برساند.
وی با اعلام اینکه باید مخاطبان کنفرانس مشخص و معرفی شوند گفت: البته شاخصه هایی که برای پذیرش و فراخوان کنفرانس در نظر می گیریم باید مورد قبول قاطبه علمای ادیان مختلف و سنجه هایی که در نظر می گیریم باید علمی باشد.
عضو هیات علمی گروه فقه و حقوق اجتماعی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با تاکید براینکه باید در گزینش و پذیرش مقالات نهایت دقت را داشته باشیم گفت: اگر شاخص درستی داشته باشیم می توانیم مقالات دارای تفکر و نوآوری پذیرش کنیم که نگاه دین مدارانه به علوم انسانی دارد.
گفتنی است  کنفرانس مجازی بین المللی نقش معرفتی دینی در علوم انسانی با 4 محور اساسی در زمینه های نقش معرفت دینی در پارادایم علوم انسانی، معرفت دینی و رشته های مختلف علوم انسانی، وضعیت شناسی مطالعات دین و علوم انسانی و معنویت و علوم انسانی تا تاریخ 15 مردادماه سال جاری چکیده مقالات و تا تاریخ 15 شهریور اصل مقالات را پذیرفته و طبق اعلام دبیرخانه کنفرانس در اولین روز آبان ماه سال 99 به صورت مجازی کنفرانس را با مدعوین خارجی و داخلی برگزار خواهد کرد.

دبیر کنفرانس بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی از گفتگو تا تاسیس علم دینی گفت: نگاه بین المللی و برجستگی معرفت دینی از نکات بارز و مهم این کنفرانس است

دکتر ابوالفضل گایینی با اعلام اینکه با اشاره به اینکه اندیشمندان مطالعات دین و علوم انسانی  مخاطبان اصلی این کنفرانس می باشند گفت: این دست از مطالعات بیشتر صبغه فلسفه علوم انسانی دارد. بنابراین صاحب نظرانی که به نقش معرفت دینی در ساختارهای علوم انسآنی پرداخته اند مشمول این حوزه می باشند.
وی با بیان اینکه امکان برگزاری همایش و کنفرانس های مشابهی در دوره های گذشته در مراکز مختلف علمی و پژوهشی وجود داشته گفت: توجه به رویکرد فلسفه علمی، گستره بین المللی و برجستگی و جولان دین در ساختار علمی از ویژگی های ممتاز این کنفرانس است.
عضو هیات علمی گروه مدیریت پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با اعلام اینکه این کنفرانس برای شرکت کنندگان مزایای بسیاری خواهد داشت گفت: آشنایی با افراد و نهادهای علمی در سطح بین الملل و داخلی که در این زمینه فعالیت می کنند، اطلاع نسبی از وضعیت نقشه جامع علمی در این موضوع در سطح بین الملل و داخلی از جمله مزایای حضور و ارایه مقاله در کنفرانس خواهد بود.
دکتر ابوالفضل گائینی با اشاره به ظرفیت ها و تجارب ارزنده پژوهشگاه در توسعه علمی دینی در طی 4 دهه اخیر افزود: این کنفرانس می تواند ظرفیت بروز و ارائه این توانمندی ها و تحقیقات را به مخاطبین داخلی و بین المللی فراهم کرده و بسترسازی بیشتر برای تعامل بین افراد و نهادهای داخلی و بین المللی با محققین پژوهشگاه را  ایجاد کند.
دبیر علمی کنفرانس بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی گفت: لازم است با اطلاع رسانی گسترده از صاحب نظران و اندیشمندان برجسته درخواست و دریافت مقالات تخصصی داشته و از ظرفیت ها و استعدادهای مختلف برای توسعه علم دینی در علوم انسانی استمداد جست.
گفتنی است کنفرانس مجازی بین المللی نقش معرفتی دینی در علوم انسانی با 4 محور اساسی در زمینه های نقش معرفت دینی در پارادایم علوم انسانی، معرفت دینی و رشته های مختلف علوم انسانی، وضعیت شناسی مطالعات دین و علوم انسانی و معنویت و علوم انسانی تا تاریخ 15 مردادماه سال جاری چکیده مقالات و تا تاریخ 15 شهریور اصل مقالات را پذیرفته و طبق اعلام دبیرخانه کنفرانس در اولین روز آبان ماه سال 99 به صورت مجازی کنفرانس را با مدعوین خارجی و داخلی برگزار خواهد کرد.

به اشتراک بگذارید :