20 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۲۵ ۰۹:۵۷:۱۴
کد مطلب:  1251873
پیام مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان به مناسبت روز خانواده و تکریم بازنشستگان

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان با صدور پیامی روز خانواده و تکریم بازنشستگان را گرامی داشت.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان  پیام به شرح زیر است:


«بسم الله الرحمن الرحیم»


25 ذی الحجه، سالگشت شأن نزول آیه هل اتی در سوره مبارکه ی انسان است که در اهمیت جایگاه خانواده و استحکام پایه های آن نازل شده است. از این رو در تقویم ملی کشور این روز به عنوان «روز ملی خانواده و تکریم بازنشستگان» نام گذاری شده است تا به این بهانه در این روز بیش از اوقات دیگر با پرداختن به اهمیت جایگاه خانواده و ضرورت تکریم بازنشستگان به ویژه پیشکسوتان فرهنگی، زمینه ی  تجلیل از این سرمایه های معنوی کشور فراهم شود.
"خانواده" در بین نهادهای اجتماعی اثرگذارترین نهاد تربیتی و از بزرگترین پشتوانه های تعالی و توسعه ی جوامع محسوب می شود. ارکان این نهاد را سالمندان تشکیل می دهند که توجه و تکریم آنان در آیین  مقدس اسلام به صورت ویژه ، مورد تأکید قرار گرفته است.
در فرهنگ و سبک غنی زندگی اسلامی- ایرانی نیز پیوند بین پیشکسوتان و خانواده از منظر عاطفی با رویکرد نقش الگویی آنان در انتقال تجارب و راه ورسم زندگی برکسی پوشیده نیست . به دیگر سخن، امروزه درمان گسست نسلی در پرداختن به  اهمیت جایگاه این پیوند عمیق نهفته است.
پاسداشت حضور سالمندان، اعم از پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها در آیات کریمه ی قرآن کریم و روایات حضرات معصومین (سلام ا... علیهم اجمعین) بسیار مورد تأکید قرار گرفته  است که از این میان می توان به فرمایش پیامبر گرامی اسلام (صلوات ا... علیه) اشاره کرد که می فرمایند: «کسی که پیران ما را مورد تکریم و احترام قرار ندهد، از ما نیست».

امام صادق (علیه السلام) نیز می فرمایند: «وجود پیر سالخورده در خانواده، همانند پیغمبر در میان امت است».
یکی از راه های تکریم سالمندان به جای آوردن سنت حسنه ی صله ارحام و دلجویی از پدران و مادرانی است که حاصل گذر عمر و ورق خوردن دفتر ایام آنان، تعادل بخشی به خانواده ها را موجب شده است. برخی از سالمندان به ویژه در حوزه ی آموزش و پرورش که به افتخار بازنشستگی نائل شده اند، گنجینه ی ارزشمندی از علم و دانش و تجارب ارزنده هستند.
اینجانب بر این باورم که بازنشستگی یک فرصت است، نه یک چالش و باید از تجارب ارزنده ی این عزیزان در کیفیت بخشی و تعالی جامعه به ویژه نظام تعلیم وتربیت استفاده شود.
در پایان ضمن تبریک این روز بزرگ به تمامی خانواده های کرمانی و بازنشستگان عزیز، به ویژه بازنشستگان حوزه ی  فرهنگی استان، امیدوارم سلامت جسمانی، روانی، اجتماعی، معنوی و رفاهی این عزیزان بیش از پیش موردتوجه قرارگیرد و از ظرفیت اثربخش و ماندگار آنان در ارتقای کیفیت فعالیت های آموزشی و پرورشی بهره کافی گرفته شود.

 


احمد اسکندری نسب

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان

به اشتراک بگذارید :