21 جمادی‌الثانی 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۵/۲۵ ۲۲:۵۶:۵۰
کد مطلب:  1253007
بر اساس شیوه نامه ارسالی وزارت آموزش و پرورش؛
بررسی سه وضعیت بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید

مطابق شیوه نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 1400-1399 که از سوی وزارت آموزش و پرورش به استان ها ابلاغ شده است، سه وضعیت سفید، زرد و قرمز برای بازگشایی مدارس در نظر گرفته شده است.

به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان،  شیوه نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 1400-1399، از سوی وزارت آموزش و پرورش به استان ها ابلاغ شده که بر اساس آن، سه وضعیت سفید، زرد و قرمز برای بازگشایی مدارس در نظر گرفته شده است.

 وضعیت های سه گانه

با ورود ویروس کرونا به ایران، مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا به تبعیت از سازمان بهداشت جهانی و به منظور مدیریت هر چه بهتر شهرها و استانها نسبت به شیوع بیماری، کشور را با رنگهایی مشخص و تقسیم بندی کردند. در واقع بر اساس این رنگها که عبارتند از سفید، زرد و قرمز، در استانها و شهرستانها میتوان میزان ابتلا، مرگ و میر و شیوع ویروس را تشخیص داد. با توجه به این که وضعیت تعطیلی و یا دایر بودن مدارس در شرایط بحران همهگیری کرونا تابع این شرایط است، در شیوهنامه حاضر برنامههای آموزش و پرورش متناسب با هر وضعیت پیشبینی و ابلاغ شده است.

وضعیت سفید:


رنگ سفید نشانه عادی بودن شرایط از حیث  شیوع و گسترش کرونا است. در استان ها و شهر ستان  هایی که از  سوی  ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان «و ضعیت  سفید» به آنها اطلاق  شده ا ست، فعالیت  های آموزشی، پرورشی و تربیتی به شیوه حضوری آغاز شده و استمرار می یابد.

 با این حال، با توجه به سیاست  «رویکرد یادگیری ترکیبی»، استفاده از آموزش مجازی مورد توجه بوده و با بهره گیری از همه امکانات موجود، درصدی ا  آموزش ها متناسب با دوره تحصیلی به صورت «آموزش مجازی ارائه خواهد شد.

وضعیت زرد:

رنگ زرد نشان از حد متوسط شیوع کرونا و میزان ابتلاو مرگ و میر ناشی از آن در پهنه جغرافیایی کشور است، با توجه به این که در این وضعیت به دلیل اعمال سیاست فاصله گذاری اجتماعی، تداوم فعالیت آموزشی و تربیتی مدارس به شیوه حضوری و با تمام ظرفیت مقدور نخواهد بود، مدرسه ناگزیر است با تدابیری چون تقلیل تراکم دانش آموزان در کلاس های درس و یا زوج و فردکردن حضور دانش آموزان، جریان یادگیری را مدیریت کند. در این  صورت متناسب با  شرایط حداقل 51 در صد آموزش ها در بستر مجازی ارائه خواهد شد.

وضعیت قرمز:


رنگ قرمز حاکی از وخامت اوضاع به لحاظ شیوع، ابتلا و مرگ و میر است که همانند دو وضعیت پیشین، تشخیص آن در صلاح دید ستاد ملی مقابله با کرونا است. در این  وضعیت حضور دانش‌آموزان در مدارس مقدور نخواهد بود و آموزش و پرورش به طور کامل از ظرفیت های  «آموزش مجازی» برای ادامه آموزش و یادگیری بهره خواهد برد.

در این نوع از آموزش لازم است مدرسه و معلم برنامه درسی را به صورت غیرحضوری و در بستر مجازی و یا با استفاده از فرصت هایی چون مدرسه تلویزیونی، آموزش مجازی در بستر «شاد» و یا بسته های آموزشی و سایر ابزارهای آموزش از راه دور برای مناطقی که دسترسی به اینترنت با کیفیت مقدور نیست، ارائه و مدیریت کنند.

به اشتراک بگذارید :