21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۳ ۱۷:۴۹:۰۸
کد مطلب:  XcO8Tkuo
مسیب زاده مطرح کرد؛
برگزاری دوره توانمندسازی مراکز دارالقرآن در تهران

مدیرکل قرآن،عترت و اقامه نماز وزارت آموزش و پرورش از برگزاری نخستین گردهمایی آموزشی و توانمندسازی مدیران مراکز دارالقرآنهای کشور در اردوگاه شهید باهنر خبر داد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا؛ محمدرضا مسیب زاده در نشست خبری خود با اشاره به اینکه این گردهمایی از صبح فردا (سه شنبه 4 خرداد) با حضور 700 نفر از سراسر کشور (230خواهر و 470 نفر برادر) برگزار خواهد شد گفت: در این دوره آموزشی برنامه های تابستان و همچنین سال آینده دارالقرآن ها تبیین خواهد شد.

 

نحوه تاسیس دارالقرآن ها


وی گزارشی از نحوه تاسیس دارالقرآن ها از سال 78 و تغییراتی که در این سالها رخ داده است ارائه کرد و افزود: این کار بزرگ با تاسیس 100 مرکز دارالقرآن شروع شد و خوشبختانه اکنون به حدود 700 مرکز رسیده است و از این بابت خوشحالیم اساسنامه این کار بزرگ به امضای رئیس جمهور محترم رسیده است.


مدیرکل قرآن،عترت و اقامه نماز وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: تاسیس مراکز دارالقران تا سال 89 روند صعودی داشت اما در سال 89 -90 در یک اقدام غیرکارشناسی بحث مدارس قرآنی مطرح و حتی حذف نام مراکز دارالقرآن و یا تغییر نام آنها قوت گرفت.خوشبختانه در دولت یازدهم با ابلاغ وزیر آموزش و پرورش احیای دارالقران ها مد نظر قرار گرفت و کار شروع شد.


وی ادامه داد: از سال 92 -93 این کار بزرگ را آغاز کردیم که در سال اول راه اندازی و احیای دارالقران ها را مدنظر داشتیم با دید مثبت معاون پرورشی وزیر و دستور مستقیم مقام عالی وزارت مشکلاتی که در این راه بود برطرف شد که شاید یکی از مهمترین مشکلات بحث نیروی انسانی بود که با همکاری معاونت پشتیبانی و مرکز نیروی انسانی برطرف شد.


مسیب زاده با اشاره به اینکه کیفیت بخشی و توجه به محتوا اولویت های برنامه دارالقرآن ها در سال دوم است گفت: دارالقرآن ها مکمل آموزش مدارس هستند متاسفانه قبلا اداره کل قرآن را اداره مسابقات می دانستند اما اکنون مسابقات تنها حاشیه ای از فعالیت های بزرگ اداره کل قرآن است. حفظ موضوعی قرآن ، امام شناسی ، مهدویت و کارهای بسیار دیگری هم اکنون در اداره کل قرآن صورت می گیرد.


وی تصریح کرد: شاخص توسعه دارالقران ها در کشور دو مرکز برای هر منطقه آموزش و پرورش است که با توجه به داشتن حدود 700 منطقه آموزش و پرورشی باید 1400 مرکز دارالقرآن داشته باشیم. انشاءا... طی دو سال آینده به این شاخص مهم دست خواهیم یافت.

 

دارالقرآن ها نباید به هر شکلی توسعه یابند


مدیرکل قرآن،عترت و اقامه نماز وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه دارالقرآن ها نباید به هر شکلی توسعه یابند گفت: دارالقران ها باید در فضایی مناسب با تجهیزاتی مطلوب و به بهترین شکل ایجاد شوند و شأن دارالقران رعایت شود.


مسیب زاده با ارائه برنامه هایی که قرار است در گردهمایی مدیران دارالقران سراسر کشور اجرا شود گفت: در این برنامه علاوه بر وزیر آموزش و پرورش مهمانان بزرگواری از دیگر دستگاه ها حضور خواهند داشت. که برخی از آنها به عنوان مدرس نیز در این دوره حاضر خواهند بود. محفل انس با قرآن ویژه ای هم در امام زاده صالح برگزار خواهد شد.

 

تربیت 10 میلیون حافظ قرآن

 

وی به تربیت 10 میلیون حافظ قرآن اشاره کرد و افزود: در طرح نور به این نتیجه رسیدیم که نمی توان در حفظ ترتیبی به اهداف مورد نظر رسید به همین خاطرحفظ موضوعی قرآن را برنامه ریزی کردیم. برای این طرح 11 عنوان کتاب برای همه پایه های تحصیلی تهیه شده و دانش آموزان در هر پایه 30 یا 40 آیه یاد می گیرند. 


مسیب زاده ادامه داد: در این طرح 500 آیه در اختیار علاقمندان قرار می گیرد که در بخشهای مختلف طبقه بندی شده است سال گذشته حدود یک میلیون 200 و هزار جلد کتاب بین علاقمندان توزیع شد که رقم قابل توجهی است.


وی گفت: طبق هماهنگی که با سازمان اوقاف و امور خیریه داشتیم مسابقات شکوفه ها به آموزش و پرورش سپرده شده است و این سازمان در برگزاری این مسابقه کمک می کند معتقدم در سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل این بهترین کاری بود که می شد انجام داد و به صورت دقیق این شعار را اجرایی کرد. در سالهای گذشته مسابقات شکوفه ها به صورت کاملا موازی و تکراری انجام می شد.

 

محتوای آموزشی این دوره


مدیرکل قرآن،عترت و اقامه نماز آموزش و پرورش در پاسخ به سوال خبرنگار پانا مبنی بر اینکه محتوای آموزشی این دوره چیست گفت:همسو کردن دارالقرآن ها و تبیین برنامه های آینده مهمترین چیزی است که در این گردهمایی مدنظر داریم. نزدیک کردن نگرشها و همچنین ارائه برخی آموزشهای مالی و مدیریتی از دیگر برنامه های این گردهمایی است. 


وی افزود: نفرات حاضر در این گردهمایی بر اساس شرایط مختلفی که تعیین شده بود از استانها انتخاب و گزینش شدند و همه آنها از خادمان این کتاب الهی هستند. هم اکنون از نحوه توزیع دارالقرآن ها راضی نیستیم چرا که برخی مناطق 3 یا 4 دارالقرآن دارند و برخی دیگر اصلا ندارند بنابراین باید برای این کار برنامه ریزی شود.


مسیب زاده با تاکید بر اینکه مدیران دارالقرآن ها نیروهای رسمی آموزش و پرورش هستند و نیروی آزاد استفاده نمی شود گفت: در اساسنامه دارالقرآن ها وجود دارد که کلاسها را در همان مرکز برگزار کنند اما اگر به هر دلیل دانش آموزان نتوانستند به دارالقران بیایند این اجازه داده شده است تا اساتید به مراکز معین بروند و آموزش دهند .


وی اشاره کرد: هم اکنون در هر ترم نزدیک به 500 هزار نفر در مراکز مختلف دارالقرآن ها آموزش می بینند که رقم قابل توجهی است برای آموزش آنها معمولا شهریه ای دریافت نمی شود هرچند که در اساسنامه اجازه گرفتن شهریه داده شده است. 


مدیرکل قرآن،عترت و اقامه نماز آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه هدف اصلی دارالقرآن ها توسعه فرهنگ قرآنی است بیان کرد: ما همواره این را مدنظر داریم که به هر شکل ممکن باید به این کتاب الهی خدمت کنیم و خیلی از جاها هزینه هایی که انجام می شود را خیرین می پردازند و این جای خوشحالی دارد ما باید کارها را طوری انجام دهیم که شأن قرآن حفظ شود.

 
 
 
به اشتراک بگذارید :