22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۸ ۱۰:۵۸:۲۵
کد مطلب:  u0nyvUox
معاون اداره كل قرآن،عترت و نماز:
دارالقرآنها باید خانه دوم قرآن آموزها شود

معاون اداره كل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت:دارالقرآنها باید خانه دوم قرآن آموزها شود و جذابیت زیادی برای دانش آموزان داشته باشد.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، باقری به تاریخچه تشكیل دارالقرآن ها پرداخت و گفت:دارالقرآنها در شهر مشهد از سال ١٣٧١ كارشان را شروع كردند و بعد از ٢ سال این مراكز به ٣٥ مركز رسیدند. در سال ٧٨ اساسنامه دارالقرآنها در شورای عالى آموزش و پرورش تصویب شد.

 

وی افزود: قبل از سال ٧٨ مدیران برخی از دبیرانشان را به دارالقرآنها می فرستادند چون اساسنامه هنوز تصویب نشده بود به آن دسته از دبیران گروه "ج " می گفتند. بعد از چند سال این دسته از دبیران تبدیل به گروه ب شدند یعنی نیروهایی كه در آموزش و پرورش مازاد هستند. اما امسال براى اولین باراست كه دارالقرآنها شكل و شمایل مستقلى در آموزش و پرورش دارند. این اتفاق بعد از ٢٤ سال در حال رخ دادن است.

 

معاون اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: اولین دوره توانمندسازی مدیران دارالقرآنها را در سال ٧٩ برگزار كردیم و دومین دوره را سال ٨٨ برگزار كردیم و امروز شاهد برگزاری سومین دوره آن هستیم. قبل از تصویب اساسنامه دارالقرآنها، این مراكز،براى پرورش استعدادهای قرآنی بودند. بعد از تصویب اساسنامه دارالقرآنها علاقمندان به قرآن را تحت نظارت معاونت پرورشى آموزش می دهند و به صورت مردمی اداره می شود.

 

وی اهداف دار القرآنها را ارتقای توانایی سطح كمی و كیفی فهم قرآن و بهره گیری هر چه بیشتر از آن و همچنین ترویج فرهنگ قرآنی برشمرد و سه عاملی كه سبب كم فروغ شدن دارالقرآنها در دو سال گذشته شده بود را پرداختن به بیش از حد به پیش دبستانی ها و استفاده از نیروهاى آزاد در دارالقرآنها و همچنین استفاده از فضاى محقر برای برپایی دارالقرآنها دانست.

 

باقری یادآور شد:گرایش به قرآن و عترت: محبت ومودت نسبت به قرآن و اهل بیت، توانایی خواندن قرآن: خواندن صحیح و روان قرآن با تلفظ عربى، توانایی و التزام به تدبر آیات قرآن كریم ، آشنایی با علوم و معارف قرآن كریم، توانایی استفاده از قرآن كریم ، توانایی جستجو و دریافت معارف عمومی مورد نیاز از قرآن با استفاده از منابع معتبر، تبعیت از قرآن كریم، عمل به آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) 9 هدف عمده دارالقران ها هستند.

 

وی با اشاره به اینكه در هیچ كدام از كتابهای آموزش قرآن تاكنون این اهداف پیگیری نشده است؛ از حاضران خواست كه اگر كسی كتابی را می شناسد كه این اهداف در آنها دیده می شود آن را معرفی كند.

 

معاون اداره كل قرآن، عترت و نماز در ادامه به ویژگی های مدیر دارالقرآنها پرداخت و گفت:مدیر دارالقرآن این نیست كه پشت میز بنشیند و منتظر قرآن آموزها بماند. او باید قرآن آموزهای مستعد را شناسایی كند. یكى از رسالت های مدیر آن است كه وارد مدارس بشود و بچه های مستعد را شناسایی كند و همچنین از كارهای مدیر آن است كه بچه های سطح ضعیف را تقویت كند. و این كار فقط با رفتن به مدارس بدست می آید.

 
 
 
به اشتراک بگذارید :