21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۸ ۱۱:۰۰:۰۰
کد مطلب:  LHnuqFRF
دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور:
میان كتابهای دینی، عربی و قرآن یك رابطه منطقی وجود داشته باشد

قائم مقام رئیس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور گفت:میان كتابهای دینی، عربی و قرآن یك رابطه منطقی وجود داشته باشد و مکمل یکدیگر باشند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، حجت الاسلام حمید محمدی در دوره توانمندسازی مدیران دارالقرآن سراسر کشور در اردوگاه باهنر تهران بر لزوم قرائت قرآن تاکید کرد و گفت: مشكل ما این است كه قرآن نمی خوانیم. بعضی از افراد می روند و دكترای علوم قرآنی می گیرند، بنده مسئول آزمون آنها در نهاد هستم. اولین كاری كه می كنیم این است كه قرآن را باز می كنیم و می گوییم كه بخوانند؛ اما در عین حیر ت بسیاری از آنها غلط می خوانند. چرا دكترای علوم قرآنی كتاب قرآن را اشتباه می خواند؟! چون قرآن نمی خواند.

 

وی افزود: یكی از كارهایی كه باید انجام دهیم و نسبت به آن بی توجه هستیم گوش دادن به قرآن است. دو فرهنگ در قرآن خوانی وجود دارد ابتدا فرهنگ استماع است كه باید صدای قرآن را شنید و دیگری فرهنگی است كه باید چشم و مغز و انسان هم باید گوش كنند. یعنی تمام اعضا و جوارح انسان در حال گوش كردن باشند.

 

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی كشور گفت: قرائت روزانه قرآن باید از بدیهیات باشد. یعنی كاری كنیم كه در آموزش و پرورش دانش آموز روزانه یك صفحه قرآن بخواند. اول باید تلاوت باشد. یعنی قرائت همراه با توجه، تدبر و به قصد تبعیت. این فرآیند از تلاوت شروع می شود تا به عمق مفاهیم قرآنی برسند. بنابراین باید این مسیر را پیش روی بچه ها قرار دهیم.

 

وی میزان آموزش در دوره های مختلف تحصیلی را چنین تشریح كرد:در متوسطه اول آموزش واژگان مهم و اساسی قرآنی و سوره های قرآنی در حد آموزش واژه و مفاهیم ابتدایی است. در متوسطه دوم ورود به معارف قرآن و تاثیر آیات قرآن باید پرداخته شود. یكی از كارهایی كه در آموزش و پرورش می توان انجام داد این است كه میان ٣ درس عربی، دینی و قرآن باید یك رابطه منطقی باشد و مكمل یكدیگر باشند. اگر عربی بچه ها خوب باشد مسیر یادگیری قرآن راحت تر می شود.

 
 
 
به اشتراک بگذارید :