7 شعبان 1441

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۰۹ ۱۰:۰۱:۵۵
کد مطلب:  TaDTzs4s
مديركل امورتربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش خبر داد:
افزایش نقش ارزیابی مشاوره ای در هدایت تحصیلی دانش آموزان

مديركل امورتربيتي و مشاوره آموزش و پرورش از افزایش نقش ارزیابی مشاوره ای در هدایت تحصیلی دانش آموزان خبرداد.

به گزارش مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش به نقل از استان فارس، مسعود  شكوهي در اولين كنگره هدايت تحصيلي و مشاوره شغلي دانش آموزان در شيراز ، با اشاره به تصويب  آيين نامه جدید هدايت تحصيلي توسط شوراي عالي آموزش و پرورش اظهاركرد : بر اساس این آيين نامه ، شیوه امتیاز دهی در هدایت تحصیلی دستخوش تغییر اساسی شده  و با کاهش سهم عملکرد تحصیلی  ،نقش ارزیابی مشاوره ای در هدایت تحصیلی دانش آموزان افزایش یافته است.

مديركل امورتربيتي و مشاوره آموزش و پرورش تصريح كرد : مشاوران مسئوليت هدايت تحصيلي را پيگيري كنند و دانش آموزان را فارغ از فضاي احساسي درون و بيرون مدرسه با توجه به واقعيت ها ، توانايي ها استعدادها، علاقه و شخصيت افراد به رشته ها و شغل هايي كه مي توانند در آن موفق باشند رهنمون كنند.

مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تصريح كرد: در گذشته براي هدايت تحصيلي ، نمرات پايه دهم محاسبه مي شد و در دو آزمون مشاوره اي تعيين تكليف مي شد اما هم اكنون به جاي دو آزمون 5 آزمون برگزار مي شود و درصدهاي تاثير گذاري در هدايت تحصيلي تغيير كرده و نمرات عملكردي تحصيلي دانش آموزان از 50 امتياز به 35  امتياز تقليل يافته و جمع آزمون مشاوره اي 65 امتياز است.

وي خاطرنشان كرد: الان 30 امتياز فقط مربوط به آزمون هاي مشاوره اي است و نظر شخص مشاور 10 امتياز خواهد داشت ، 10 امتياز مربوط به معلمين 10 امتياز مربوط به خود دانش آموز و 5 امتياز نظر والدين است كه اين 65 امتياز تقريبا دو برابر نمرات است كه مي تواند ملاك خوبي براي تعيين هدايت تحصيلي دانش آموزان باشد.

شكوهي با اشاره به اينكه بايد نگاه و نگرش خانواده ها و دانش آموزان را نسبت به رشته هاي تحصيلي و اشتغال عوض كنيم افزود: متاسفانه به غلط بعضي از شاخه ها را در اذهان دانش آموزانمان جا انداخته ايم كه ؛ مشكلات و آسيب هاي اجتماعي و رواني آن در آينده دامن همه ما را خواهد گرفت.

وي افزود:  امروز براي جامعه ما مناسب نيست كه 63 درصد و در بعضي نقاط 68 درصد دانش آموزان در رشته تجربي تحصيل كنند، چرا نبايد دانش آموزان را از سر دلسوزي و آگاهي هدايت تحصيلي كنيم تا اين همه سرگرداني و آسيب هاي اجتماعي دامنگير جامعه نشود.

مديركل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تاكيد كرد: هدايت تحصيلي در كلاس نهم انجام مي شود و بيشترين فعاليت ها از اول تا 15 تيرماه خواهد بود همچنين لازم است كميته هدايت تحصيلي در مدارس تشكيل شده  و در طول سال فعال باشد تا ضمن بررسي امكانات و نيازهاي منطقه و شناسايي مشاغل  موجود، دانش آموزان را ترغيب به تحصيل در رشته هاي مورد نياز نمود.

به اشتراک بگذارید :