22 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۱ ۱۱:۲۷:۲۵
کد مطلب:  MbV6iy4l
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر مطرح کرد؛
فعالیت 25 هزار پایگاه تابستانی برای جذب 7 میلیون دانش آموز

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: امسال حدود 25 هزار پایگاه تابستانی برای جذب 7 میلیون دانش آموز در نظر گرفته شده است که نیمی از دانش آموزان را در بر می گیرد و دانش آموزانی که حتی در یک برنامه اردویی سه روزه نیز شرکت کنند اسمشان در لیست آمار می آید.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا؛ حمیدرضا کفاش در نشست خبری غنی سازی اوقات فراغت و فعالیت های تابستانی دانش آموزان که صبح امروز 10 خرداد ماه در ساختمان شهید رجایی برگزار شد اظهار داشت: پیشاپیش فرارسیدن ماه مبارک رمضان ماه رحمت و برکت و بهار قرآن را خدمت همه تبریک عرض می کنم و این نشست برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در ایام تابستان برگزار شده است.

 

تربیت در تابستان تعطیل نیست


وی افزود: همانطور که شهید رجایی می گوید در تابستان مدرسه تعطیل می شود اما تربیت تعطیل نمی شود شاید روال الزامی مدارس متوقف شود اما بسیاری از نکات مثبت و منفی تربیتی در اوقات فراغت دانش آموزان رقم می خورد و آحاد جامعه در طول زندگی خود اوقاتی برای فراغت دارند و شاید بسیاری از علما و دانشمندان در اوقات فراغت خود آثار بزرگی را خلق کرده اند.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش یکی از دستگاه هایی است که باید برای اوقات فراغت دانش آموزان برنامه داشته باشد ریاست برنامه ریزی برای اوقات فراغت در استان ها را استانداران برعهده دارند و مدیرکل آموزش و پرورش به عنوان یکی از محوری ترین اعضا در این شورای هماهنگی برای اوقات فراغت حضور دارد.


وی ادامه داد:معاونین پرورشی و فرهنگی نیز در استان ها برنامه هایی را پیش بینی کرده اند که تفاوت اساسی برنامه های اوقات فراغت با ایام رسمی سال تحصیلی در این است که فعالیت ها در اوقات فراغت الزامی و در نهایت دانش آموز باید خود را برای امتحان آماده کند اما در برنامه های اوقات فراغت انعطاف وجود دارد و دانش آموز به صورت اختیاری می تواند یکی از برنامه ها را انتخاب کند و یا حتی در هیچکدام از کلاسها شرکت نکنند و به همراه والدین خود به مسافرت بروند یا کشاورزی کنند و یا مهارتهایی را خارج از دستگاه های رسمی یاد بگیرند.

 

در کلاسهای اوقات فراغت یادگیری الزامی نیست


کفاش افزود:کلاسهای اوقات فراغت به دلیل اینکه یادگیری در آنها الزامی نیست و دانش آموز با میل و رغبت خود در این کلاسها حاضر می شود از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازم است تا برنامه ریزی ویژه ای در این زمینه داشته باشیم.

 

اصلی ترین محور در مدیریت اوقات فراغت


وی تصریح کرد: مهمترین و اصلی ترین محور در مدیریت اوقات فراغت دانش آموزان در سال 95 مهارت آموزی با هدف زمینه سازی برای کارافرینی و اشتغال است یعنی دانش آموزان ما باید با حضور در پایگاه های تابستانی حداقل یک مهارت را یاد بگیرند و یا اینکه اگر مهارتی را می دانند آن مهارت را برجسته تر و غنی تر کنند شعار ما در برنامه های تابستانی امسال این است که هر دانش آموز یک مهارت با هدف کار افرینی و اشتغال بیاموزد.

 

سیاست اصلی در برنامه های تابستانی


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش افزود: سیاست اصلی ما در برنامه های تابستانی اهتمام به تربیت اقتصادی دانش آموزان با استفاده از تمامی ظرفیت ها و تسهیلات موجود در دستگاه ها و سازمان های دولتی و مردم نهاد است که این سیاست لبیک به شعار اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل است و آموزش و پرورش باید در تربیت اقتصادی دانش آموزان برای بارور کردن خلاقیت ، نوآوری و کارآفرینی در دانش آموزان است.

 

فروش محصولات دانش آموزی


وی ادامه داد: یکی دیگر از اقداماتی که امسال انجام می شود علاوه بر تربیت اقتصادی بخش فروش محصولات دانش آموزی است که دانش آموزان می توانند تولیدات خود را به بازار عرضه کنند تا علاوه بر کسب درآمد اشتیاق برای آنها در این زمینه حاصل شود که نمونه آن را در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان داشتیم که دانش آموزان تولیدات سفالگری و یا سایر محصولات خود را در نمایشگاه هایی برای عموم عرضه می کردند ما این موضوع را به عنوان یک مدل در تمام کانون های فرهنگی و تربیتی انتخاب کردیم و علاوه بر این سیاست اداره کل فرهنگی هنری ، اردوها و فضاهای پرورشی این است که جوایز خود را از آثار نفیس دانش آموزان تهیه کنند که این خود یک هدف دو منظوره است زیرا تقویت و تقدیر دانش آموزان تولیدکننده است و به عنوان الگویی بومی در اختیار سایر دانش آموزان قرار می دهد.

 

ترویج فرهنگ بومی در بین دانش آموزان


کفاش گفت: هدف عمده ما در برنامه ها تقویت هنر،تولیدات و ترویج فرهنگ بومی در بین دانش آموزان است که استان ها می توانند با توجه به ظرفیت های استانی خود برنامه ها را بومی کنند. امسال حدود 25 هزار پایگاه تابستانی برای جذب 7 میلیون دانش آموز در نظر گرفته شده است که نیمی از دانش آموزان را در بر می گیرد و دانش آموزانی که حتی در یک برنامه اردویی سه روزه نیز شرکت کنند اسمشان در لیست آمار می آید.

 

سال گذشته 21 هزار پایگاه تابستانی وجود داشت


وی اضافه کرد: سال گذشته حدود 21 هزار و 291 پایگاه تابستانی داشتیم که حدود 6 میلیون و 31 هزار و 129 دانش آموز جذب شدند یعنی رشدی 15 درصدی را نسبت به سال گذشته پیش بینی کرده ایم. استان ها کارهای مقدماتی تعیین پایگاه ها را شروع کرده اند که محور برنامه ها معرفتی و بصیرتی است که شامل فعالیت های قرآنی، اعتکاف در ایام ماه مبارک رمضان، مداحی، تواشیح ، اذان ، احکام، سخنرانی ، معارف دینی و غیره است . برنامه های علمی و پژوهشی شامل مسابقات علمی، همایش علمی ، مقاله نویسی ، روش پژوهش و تحقیق ، کارگاه های خلاقیت، رباتیک و غیره است. که همه برنامه ها به صورت سوپرمارکتی عرضه می شود و الزامی هم برای انتخاب آنها توسط دانش آموزان وجود ندارد.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: برنامه های فرهنگی و هنری که شامل نشریات الکترونیک، شعر ، داستان ، آموزش فعالیت های هنری مانند سفالگری، نمایش، فیلم کوتاه با تاکید بر مهارت آموزی ارائه می شود. برنامه سازندگی، مهارت آموزی و کارآفرینی که شامل فعالیتهای اردوهای جهادی که توسط بسیج سازندگی در مناطق کمتر توسعه یافته با هدف جذب کمکهای مردمی ،کمکهای نهادها برای این که از نزدیک با محرومیتها آشنا شوند و فعالیتهای گروهی که حس همدردی و همنوایی را در دانش آموزان تقویت کند که سال به سال از نظر کمی و کیفی توسعه می یابد


وی ادامه داد: از جمله دیگر فعالیتها مزرعه تابستانی که در هنرستان ها و کارگاه ها دائر می شود و مورد استقبال قرار گرفته است محور دیگر فعالیت ها نقش تربیت بدنی و سلامت است که جذب دانش آموزان در ورزشهای مورد علاقه و تیمی است که از جمله ورزشهای موردعلاقه در تابستان شنا و کوهپیمایی است که علاوه بر آن المپیادهای ورزشی منطقه ای، ورزشی و بین المللی در مسیر کار قرار گرفته است و علاوه بر آن فضاهای ورزشی خودشان را در اختیار پایگاه های تابستانی قرار می دهند.


کفاش خاطرنشان کرد:مراکز 10گانه فعالیتهای تابستانی شامل مدارس برگزیده است که این مدارس مدارسی است که آمادگی لازم را برای ارائه فعالیت های تابستانی دارند کانونهای فرهنگی و تربیتی که حدود 1200 کانون فرهنگی تربیتی در کشور داریم. 
 

وی ادامه داد: حدود 300 اردوگاه فعال استانی داریم که 4 اردوگاه کشوری نیز وجود دارد شامل اردوگاه شهید باهنر و کلکچال شهر تهران ، اردوگاه میرزاکوچک خان رامسر، اردوگاه باغ رود نیشابور و ارودگاه شهید بهشتی اصفهان البته اردوگاه های استانی خوبی هم در استان های فارس و خراسان رضوی هم داریم که جز پایگاه های تابستانی اوقات فراغت هستند.

 

پژوهش سراهای دانش آموزی


کفاش ادامه داد: پژوهش سراهای دانش آموزی که زیرنظرآموزش متوسطه هستند جهت تقویت روحیه پژوهش گری ، فناوری و استفاده از کتابخانه های مجهز جز پایگاه های تابستانی هستند و به صورت ویژه در ایام تابستان دانش آموزان را جذب می کنند علاوه بر آن حدود 650 دارالقرآن در کشور وجود دارد که هفته گذشته کارگاه توانمندسازی مدیران آنها را جهت ارتقا سطح کیفیت دارالقرآن ها در اردوگاه شهید باهنر برگزار کردیم دارالقرآن ها در ماه مبارک رمضان نیز به دلیل اینکه مقارن با بهار قرآن است فعالند و کارهایی برای حفظ مفاهیم و اردوهای ویژه قرآنی انجام می دهند.


وی گفت: مجتمع های ورزشی ، پایگاه ها و مراکز تشکلهای دانش آموزی، کتابخانه ها و سالن های فرهنگی و هنری، مراکز فرهنگی کانون پرورشی فکری کودکان و مراکز فرهنگی سازمان ها و نهادهای مشارکت کننده در طرح اوقات فراغت نیز جز پایگاه های 10 گانه غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان هستند.

 

آغاز فعالیت پایگاه های تابستانی از هفته دوم تیرماه


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: فعالیت های تابستانی پایگاه های اوقات فراغت از هفته دوم تیرماه تا هفته دوم شهریور ماه آغاز می شود که البته دارالقرآن ها در ماه مبارک رمضان برنامه ویژه ای خواهند داشت. مراکز فرهنگی سازمان ها و نهادهای مشارکت کننده نیز شامل کمیته امداد است که برای دانش آموزان با نیاز ویژه پایگاه هایی را ارائه می کند و نهادهایی نظیر بنیاد علوی، بنیاد قدیر که در کارهای خیریه و فرهنگی بزرگ مشارکت می کنند در این زمینه نیز فعالیت خواهند داشت.


وی افزود: علاوه بر فعالیت های ذکر شده جشنواره ها و اردوهای دانش آموزی برگزار می شود که شامل اردوی دانش آموزان مناطق مرزی با ظرفیت 1200 نفر در اردوگاه شهید باهنر است که هیچ وجهی از دانش آموزان دریافت نمی شود وحتی هدایا و جوایز ویژه ای برای آنها در نظر گرفته شده است .


کفاش ادامه داد: از جمله دیگر جشنواره هایی که در ایام تابستان برگزار می شود جشنواره فرهنگی هنری دانش آموزان برگزیده کشور است که با تفکیک دختران و پسران با ظرفیت 2 هزار نفر در اردوگاه شهید رجایی نیشابور برگزار می شود علاوه بر آن همایش شوراهای برتر دانش آموزی با ظرفیت 800 نفر در اردوگاه شهید رجایی نیشابور و استان سیستان و بلوچستان برگزار می شود.

 

اردوی زیارت اولی ها


وی گفت: اردوی زیارت اولی ها به 3 شهر مقدس مشهد، قم و شیراز با ظرفیت 17 هزار نفر از دانش آموزان برگزیده برگزار می شود ، اردوهای جهادی دانش آموزان به استان های کمترتوسعه یافته با ظرفیت 10 هزار نفر از دانش آموزان برگزار می شود.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: مسابقات کشوری قرآن، نهج البلاغه ، صحیفه سجادیه و نماز دانش آموزان برگزیده کشور با ظرفیت 3 هزار نفر در شهرهای مشهد و همدان برگزار می شود و علاوه بر آن اردوی یک هزار نفری دانش آموزان منتخب کتابخانه کشور در اردوگاه شهید باهنر تهران تدارک دیده شده و برنامه های وسیع و گسترده فرهنگی ، ورزشی از سوی معاونت تربیت بدنی و سلامت در حال انجام است.


وی یادآورشد: برنامه گسترده و ویژه مسابقات قرآنی و فرهنگی و هنری دانش آموزان با نیاز ویژه از سوی سازمان استثنایی کشور نیز با نگاهی ویژه در ایام تابستان برگزار می شود همچنین برنامه گسترده و ویژه اردویی دانش آموزان عشایر و جشنواره علامه حلی دانش آموزان برگزیده کشور از سوی معاونت آموزش ابتدایی در ایام تابستان برگزار خواهد شد.


کفاش ادامه داد: یکی دیگر از فعالیتهای مهم در ایام تابستان برگزاری کارگاه های هنری در جشنواره بین المللی رضوی، جشنواره کتابخوانی ، اردوهای استانی و منطقه ای در 771 مرکز حضوری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با ظرفیت 483 دانش آموز است.

 

برنامه تابستانی تشکلهای دانش آموزی


وی گفت: برنامه تابستانی تشکلهای دانش آموزی نیز اجرای برنامه اردوهای دانش آموزی طرح یاوران ولایت، اردوهای صالحین ، اردوهای سازندگی، طرح پویندگان با حضور 220 هزار دانش آموز توسط سازمان بسیج دانش آموزی در ایام تابستان است همچنین توسط اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان اجرای برنامه های ویژه ماه مبارک رمضان ، اردوهای زیارتی، آموزشی و مهارتی ، کارگاه های آموزشی قرارگاه ها و اجرای طرح های قرآنی با حضور 150 هزار دانش آموز برگزار می شود که لازم به ذکر است این برنامه ها برای دانش آموزان عضو این تشکلها در نظر گرفته شده است.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: اجرای طرح نشاط و امید و المپیادهای دادرس با حضور 110 هزار نفر از دانش آموزان توسط سازمان جوانان هلال احمر از برنامه های تابستانی این تشکل دانش آموزی است و علاوه بر آن برگزاری 500 اردوی منطقه ای ، استانی و 2 اردوی ملی برای دانش آموزان تشکیلات دانش آموزی پیشتازان و فرزانگان و افتتاح مجلس هشتم دانش آموزی توسط سازمان دانش آموزی در ایام تابستان انجام می شود.


وی در خاتمه یادآور شد:بیش از یک هزار اردوی دانش آموزی توسط بنیادها و سازمان های مردم نهاد با نظارت امور تربیتی استان و مناطق کشور برگزار خواهد شد.

به اشتراک بگذارید :