21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۲ ۱۶:۱۲:۱۲
کد مطلب:  tO2MbKPZ
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر:
اتاق های فکر و مجامع مشورتی متشکل از پیشکسوتان تشکیل شود

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: برای ارتقای امور مربوط به تربیت باید اتاق های فکر و مجامع مشورتی متشکل از پیشکسوتان تشکیل شود.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا ، حمید رضا کفاش در دیدار با جمعی از پیشکسوتان امور تربیتی و مشاوره که صبح امروز 12 خرداد در ساختمان علاقه مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد اظهار داشت : یکی از مهمترین کارهای تربیتی توسعه زبان شکر در نسل جدید است زیرا کسی که زبان به سپاس از مخلوق نگشاید برای عبادت معبود هم پیشانی بر خاک نخواهد گذاشت.


وی افزود: اگر زبان شکر به دانش آموزان آموزش داده نشود نسلی تربیت خواهد شد که در برابر همه مشکلات طلبکار است و علاوه بر آن توسعه زبان شکر به صورت تئوری نیست بلکه باید به صورت عملی آموزش داده شود.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اصل در تربیت کرامت و شخصیت انسان است و مشاورانی در عرصه هدایت موفق هستند که بتوانند ارتباط صمیمی و مبتنی بر تکریم شخصیت و احترام با دانش آموزان برقرار کنند .


وی تصریح کرد: باید در عرصه تربیت به تجربیات گذشتگان اهمیت دهیم و پیوندی در این مسیر برای مشورت و استفاده از تجربیات پیشکسوتان امر تربیت و مشاوره برقرار کنیم .


کفاش گفت: در همه ارکان تربیت باید اتاق های فکر و مجامع مشورتی متشکل از پیشکسوتان تشکیل شود در زمینه های مختلف تبادل تجربیات انجام شود و که این امر باید حرکتی مستمر و ادامه دار باشد .


وی خاطر نشان کرد: کار های بزرگ توسط مردان و زنان بزرگ انجام می شود و باید بدانیم که پست های مدیریتی روزی به پایان خواهد رسید بنابراین تا می توانیم باید برای تسهیل اقدامات، برنامه ها و فعالیت ها گام برداریم .


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: آموزش و پرورش یک فرآیند سیستمی و نظام مند است و باید در این عرصه از مجموعه تجربیات و نظرات مختلف استفاده کرد همانطور که وزیر آموزش و پررورش اعتقاد دارد یکسان سازی نگرش ها نه لازم است و نه ممکن است اما تقریب نگرش ها امری لازم و ممکن است .


وی ادامه داد : با همسو کردن و تقربب نگرش های مختلف می توانیم به یک جهت گیری هدفمند دست یابیم و این نگرش استفاده از تجربیات باید در همه ادارات کل صورت گیرد به طور مثال اگر بخواهیم اردوها را توسعه دهیم لازم است که از تجربیات پیشکسوتان اردویی استفاده کنیم .


کفاش افزود: نباید از تجربیات پیشکسوتان به سادگی عبور کرد زیرا تفکر انسان ها متفاوت است و علاوه بر این می توانیم برای ارتقاء دانش مربیان و توسعه مشاوره برای همه مقاطع تحصیلی و هدایت تحصیلی از تجربیان ارزشمند آنها استفاده کنیم .


وی اضافه کرد: پیشکسوتان آموزش و پرورش و به ویژه امور تربیتی ذخیره ای ارزشمند هستند که می توانیم برای تدوین محتوای آموزشی مربیان در زمینه هدایت تحصیلی ، شغلی و تربیتی و حتی به عنوان استاد از آنها استفاده کنیم .


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: آینده پژوهی یعنی با نگاه و شناخت وضعیت گذشته و حال برای آینده برنامه ریزی کنیم .


وی تصریح کرد: یکی از تجربیات ارزشمند ما گردهمایی 650 مدیر دارالقرآن ها بود و به نوعی پیشکسوتان عرصه قرآنی کشور گرده هم آمده بودند و تجربیات خود را مبادله کردند .


کفاش گفت: سال گذشته توانستیم مجله تربیت را که 30 سال از عمر آن می گذشت را به 5 مجله تخصصی ارتقا دهیم که یکی از عناونیم آن تربیت مشاوهر تحصیلی تربیتی و شغلی است که می تواند ارتباط و تعامل خوبی برای ما و مربیان تربیتی و مشاوران باشد و بسته های آموزشی را در این مجلات به آنها ارائه کرد که در این زمینه و تولید محتوی این مجله نیز پیشکسوتان می توانند نقشی اساسی داشته باشند .

 
 
 
به اشتراک بگذارید :