21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۱۶ ۱۶:۲۴:۳۷
کد مطلب:  UGxP4lQC
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر:
مربیان باید آموزشهای لازم را برای ارتباط با جوانان بیاموزند

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر گفت: مربیان باید آموزش های لازم را برای برخورد با نوجوان و جوان آموخته باشد تا بتوانند آنها را از نظر اجتماعی و سیاسی تربیت کند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا؛ حمیدرضا کفاش در کارگاه آموزشی – توجیهی ویژه مسئولان امور نمایندگان مجلس دانش آموزی در استان ها که صبح امروز 16 خرداد ماه در سازمان دانش آموزی برگزار شد اظهار داشت: خوشحالیم که در آستانه ماه مبارک رمضان کارگاه تربیت سیاسی،اجتماعی و اخلاقی برگزیدگان جامعه دانش آموزی یعنی نمایندگان مجلس هشتم را برپا کردیم .

 

والدین فرزندان خود را در بازیها همراهی کنند


وی یادآور شد: ما باید به بازیهای کودکانه در دوران طفولیت بچه ها اهمیت بدهیم زیرا طبق یک نظر روانشناسی دختربچه ای که در دوران کودکی عروسک بازی او جدی گرفته نشود نمی تواند مادر خوبی در آینده باشد. بنابراین والدین باید فرزندان خود را در بازیها همراهی کنند و به بازیهای آنها احترام بگذارند.

 


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر گفت: گاهی فرزندان رفتارهای مثبت و منفی که از طرف والدین به آنها القا می شود را بر روی اسباب بازی ها و یا عروسکهای خود منتقل می کنند و اگر بخواهیم فرزندانمان رشد کافی داشته باشند باید در بازیهای کودکانه خود رشد پیدا کنند و این قالب در دوره های جوانی و نوجوانی نیز مهم است.


وی ادامه داد: کارکرد مجلس شورای دانش آموزی نیز بر همین اساس است و ماکتی از واقعیت جامعه است؛ یعنی اعضای دانش آموز عضو این مجلس در آینده مدیران و نمایندگان مجلس آینده خواهند بود.

 

مدیریت را به نسل جدید منتقل کنیم


کفاش یادآور شد: باید کارهایی را به نمایندگان مجلس دانش آموزی بسپاریم تا بتوانیم مدیریت را به نسل جدید منتقل کنیم. البته باید برنامه ها و فعالیت های مجلس دانش آموزی مبتنی بر آموزش باشد و واقعیت ها را برای آنها ترسیم کنیم.


وی افزود: باید یاد بگیریم چگونه مسئولیت و کار را به دانش آموزان محول کنیم تا آنها در این فرصت به وجود آمده بتوانند استعدادهای خود را بروز دهند اگر دانش آموزان در این راه رها شوند ممکن است گرفتار ناهنجاریهای اجتماعی شوند اما باید در یک فضای کنترل شده وظایف و مسئولیت های خود را به خوبی انجام دهند.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر اضافه کرد: یادگرفتن روانشناسی کودک و نوجوان برای همه مفید است اما برای مربیانی که ارتباط مستقیم با نوجوانان و کودکان دارند لازم است. بنابراین مربیانی که آموزش های لازم را برای برخورد با نوجوان و جوان آموخته باشند می توانند آنها را از نظر اجتماعی و سیاسی تربیت کنند.


وی گفت: تربیت نسل آینده بسیار مهم است و نقش معلم در این زمینه مهمتر. ما باید به دانش آموزان سوادی را بیاموزیم که بتواند همزیستی مسالمت آمیزی با سایر افراد جامعه داشته باشد و علمی مفید است که باعث همزیستی مسالمت آمیز در زندگی افراد و جامعه شود اما کسی که فقط سواد خواندن و نوشتن داشته باشد معلوم نیست که بتواند به روشنایی دست یابد.


کفاش افزود: بعضی از دانش آموزان مهارتهای اجتماعی را نمی آموزند و نمی توانند با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند.حیا و شرم در فعالیتهای اجتماعی جایز نیست بلکه یک فرد باید بتواند از حقوق خود دفاع کند همانطور که حضرت زینب کبرا در وقایع پس از عاشورا خطبه هایی را مطرح می کنند که غیر از مولاعلی(ع) تا قبل از آن کسی به این زیبایی و پرمحتوایی حرف نزده بود و در جمعی که مردان حضور داشتند با قدرت از حق خود دفاع کردند.


وی ادامه داد: همانطور که در سند تحول بنیادین ذکر شده است ما 6 ساحت برای تربیت داریم که یکی از ساحت های آن بحث علمی و فناورانه است.ما نباید فقط دانش آموزان را به درس خواندن و فعالیتهای علمی محدود کنیم زیرا انسانهای تک ساحتی نمی توانند فردای جامعه را بسازند و نمونه بارز آنها فرقه ضاله داعش است که در یک بعد آموزش دیده است.

 

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر افزود: امام خمینی(ره) که چند روز گذشته بیست و هشتمین سالگرد ارتحال ملکوتی ایشان گذشت هنوز هم به دلیل تربیت همه جانبه ای که داشتند در دل مستضعفین جهان جای دارند؛ زیرا ایشان علاوه بر اینکه مبارز، مجتهد و انقلابی بودند محبوب و مهربان بودند و مجموعه خوبی ها را در خود ایجاد کردند ما باید بتوانیم با استفاده از تشکلهای دانش آموزی تربیت اجتماعی و سیاسی را به دانش آموزان خود بیاموزیم تا در همه ابعاد رشد پیدا کنند.


وی گفت: مقام معظم رهبری همواره بر روحیه جوانی تکیه دارد و می فرمایند سن و سال در جوانی معنا ندارد گاه فرد هشتادساله ممکن است روحیه جوانی در خودداشته باشد و ممکن است یک فرد جوان 25 ساله با وجود آن که از نظر جسمی جوان است اما آن نشاط و روحیه جوانی را نداشته باشد. ما باید نحوه ارتباط با نوجوان و جوان را بیاموزیم تا آنها بتوانیم انها را در مسیر درست هدایت کنیم.

 

مربیان، دوست و همراه دانش آموزان باشند


کفاش افزود: مربیان ما باید با دانش آموزان دوست و همراه باشند و اگر می خواهیم با نمایندگان دانش آموزی ارتباط برقرار کنید ابتدا باید نحوه ارتباط با نوجوانان و جوانان را بیاموزید تا بتوانید آنها را در مسیر درست هدایت کنید.


وی یادآور شد: شوراهای دانش آموزی و مجلس دانش آموزی همه فلسفه تربیتی دارند کاندیدای دانش آموز باید در این فرصت بیاموزد که چگونه تبلیغات کند و وعده هایی را ندهد که نتواند اجرا کنند. دانش آموز ما باید بیاموزد که او فقط در حد فضای مدرسه می تواند نظر دهد واگر انتخاب شد چگونه با کسانی که انتخاب نشده اند برخورد کند و همچنین با مدیر و مجموعه مسئولان چگونه ارتباط برقرار کند.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر افزود: نباید با دانش آموزان به صورت دستوری برخورد کرد تنها راه ارتباط با جوانان دوستی است.  امام خمینی(ره) به دلیل همین جوان باوری که داشتند بسیاری از فرماندهان جنگ را از جوانان انتخاب کردند که اکثر آنها 22-23 و یا 24 سال داشتند و این به دلیل جوان باوری بود که در امام وجود داشت و در حین حرکت آموزشهایی را به آنها می دادند.


وی ادامه داد: بهترین راه نفوذ در جوانان این است که ما بتوانیم در دل و قلب نوجوانان نفوذ کنیم. دانش آموزی که بیاموزد در فضاهای مختلف چگونه رفتار کند و علاوه بر اینکه شور و نشاط نوجوانی خود را تخلیه می کند در جلسات رسمی نیز بیاموزد که درست بنشیند و درست صحبت کند که همه اینها در تربیت نسل معتدل و آینده ساز موثر است.


کفاش اضافه کرد:ما باید به دانش آموزان بیاموزیم که گاهی یک رای نیز موثر است و هر فرد باید نقش خود را در جامعه ایفا کند شرکت در انتخابات یک واجب کفایی نیست بلکه واجب عینی است و دانش آموزان باید این را بیاموزند که در همه فعالیتهای سیاسی مشارکت داشته باشند تا بتوانند در وضعیت آینده جامعه خود موثر باشند.


وی گفت: اگر نتوانیم از فرصتهایی که در اختیار داریم به درستی استفاده کنیم و ارتباط موثر با دانش آموزان نداشته باشیم دشمنان ما از این فرصت ها استفاده خواهند کرد و دانش آموزان را به مسیرهای نادرست می کشانند.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر ادامه داد: مربیان باید شرح وظایف و اهداف و برنامه ها را برای دانش آموزان توجیه کنند و توقعات را در سطح منطقی بالا ببرند به طور مثال تشویق و تنبیه برنامه ای است در آموزش و پرورش تا بتواند افراد را رو به جلو هدایت کند اما اگر در تشویق و تنبیه ما افراط و یا تفریط کنیم توقع دانش آموزان از ما بالا خواهد رفت.


وی گفت: به همین دلیل است که 150 نماینده ما باید قبل از حضور در مجلس هشتم برنامه های تربیتی ، آموزشی و توجیهی داشته باشند تا تفکراتی متعادل و منطقی در آنها به وجود بیاید تا هر کار و کلام را در جای خود انجام دهند.


کفاش ادامه داد: وظایف نمایندگان مجلس دانش آموزی مشخص است و باید آموزش لازم را در زمینه این وظیفه به آنها بدهیم که این آموزشها باید در استانها اتفاق بیفتد تا دانش آموزان وظایف خود را به درستی بشناسند.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر گفت: وظیفه انسانی ما حکم می کند که دانش آموزان را پس از پایان دوره در مراکز دانشگاهی که پذیرفته می شوند خصوصیات اخلاقی و شخصیتی آنها را بازگو کنیم تا بتوانیم آنها را در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دهیم. باید بتوانیم شیوه گفت و گو را به دانش آموزان یاد بدهیم و در این زمینه از معیارهای اسلامی استفاده کنیم.


وی ادامه داد: باید روحیات دختران و پسران با بشناسیم و بر اساس روحیات آنها برنامه های فوق برنامه برای آنها تدوین کنیم برنامه های مجلس باید حساب شده و دقیق باشد زیرا دانش آموزان امانت در اختیار ما هستند و باید به خوبی از آنها مراقبت کنیم.

بسته های آموزشی برای نمایندگان مجلس دانش آموزی


کفاش گفت:باید برای نمایندگان دانش آموزی واقعیات را ترسیم کنیم تا آنها دچار غرور کاذب نشوند لازم است تا بسته های آموزشی را برای نمایندگان مجلس دانش آموزی داشته باشیم و علاوه بر این باید در زمینه علمی نیز آنها را تقویت کنیم تا بتوانند از بعد علمی نیز رشد پیدا کنند.

 
 
 
به اشتراک بگذارید :