21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۲ ۱۱:۰۸:۰۵
کد مطلب:  2qnMk4sZ
معاون پرورشی و فرهنگی وزیر
اعتکاف دانش آموزی ویژه ماه مبارک رمضان را اجرا می کنیم

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت: چشاندن لذت های معنوی روزه داری و اعمال ویژه ماه مبارک رمضان به کودکان از کار های پسندیده والدین است.

حمیدرضا کفاش در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش پانا اظهار داشت:آداب روزه داری بسیار است و نباید فقط آن را به نخوردن و نیاشامیدن محدود کرد؛ یکی از آداب پسندیده در ماه مبارک رمضان که بهار قرآن است تلاوت کلام نورانی وحی است.


وی ادامه داد: برای دانش آموزانی که هنوز به سن تکلیف نرسیده اند و نمی توانند در ماه مبارک رمضان روزه داری کنند می توانیم سایر آداب ماه مبارک رمضان را یادآوری کنیم.


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش گفت:بزرگسالان که در این ایام روزه دار هستند موظف هستند که با کودکان مهربانی کنند تا آنها صمیمت و مهربانی را از افراد روزه دار بیاموزند .


وی تصریح کرد: انجام فرائض دینی از جمله نماز در اول وقت یکی دیگر از آدابی است که باید در ماه مبارک رمضان به کودکان آموزش داده شود. آنها را در این زمینه با خود همراه کنیم و برای آنها نیز تشویق هایی در نظر بگیریم.


کفاش خاطر نشان کرد: به هر حال همراهی کودکان توسط خانواده ها در عبادات و چشاندن لذت های معنوی روزه داری یک کار تربیتی بسیار بزرگ است.


وی افزود: انفاق و اطعام فقیران از دیگر کارهای پسندیده ای است که در ماه مبارک رمضان می توان انجام داد. باید بگذاریم بخشش و اطعامی که در ایام ماه مبارک رمضان صورت می گید توسط کودکان انجام گیرد تا لذت کمک به دیگران و بخشش در ذائقه آنها شکل گیرد .


معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: بسیاری از آداب دیگر مانند خواندن دعا ، شب زنده داری در شب های قدر، نزد خداوند بسیار پسندیده است.کودکان می توانند در این برنامه ها همراه بزرگسالان باشند تا آمادگی لازم را برای انجام فرائض در بزرگسالی را تجربه کنند.


وی یادآورشد: یکی از آدابی که در گذشته بین خانواده ها مرسوم بود روزه کله گنجشکی است که کودکان را ساعاتی و تا جایی که طاقت جسمی دارند یاد بدهیم که غذا و آب نخورند تا از حال حاضر با آداب روزه داری تا حدودی آشنا شوند .


کفاش ادامه داد: برای اعتکاف دانش آموزی در ماه مبارک رمضان امسال نیز توسط تشکل های سازمان بسیج دانش آموزی، سازمان دانش آموزی و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزارن برنامه هایی اجرا خواهیم کرد .


وی خاطر نشان کرد : البته در ایام ماه رجب نیز حدود 50 هزار نفر از دانش آموزان در سازمان دانش آموزی در این اعتکاف حضور داشتند . 
 

به اشتراک بگذارید :