21 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ ۱۵:۲۳:۲۸
کد مطلب:  lO6Jnvky
مدیرکل فرهنگی هنری آموزش و پرورش:
مهارت آموزی مهم ترین کار دانش آموز بعد از سال تحصیلی است

مدیرکل فرهنگی هنری آموزش و پرورش گفت: مهارت آموزی مهم ترین کاری است که دانش آموز می تواند بعد از سال تحصیلی انجام دهد؛ چرا که این مهارت ها می تواند به کسب و کار منتهی شود.

 مهدی علی‌اکبرزاده در گفت و گو با خبرنگار آموزش و پرورش پانا با اشاره به برنامه های تابستانی آموزش و پرورش برای اوقات فراغت دانش آموزان اظهار داشت: ما هرسال با توجه به نوع فعالیت ها و شرایط موجود پایگاه هایی برای فعالیت های تابستانی تعریف می کنیم که شامل مدارس برگزیده، هنرستان ها، پژوهش سراها، دارالقران ها و مراکز فرهنگی تربیتی هستند.

 

وی افزود: امسال ظرفیت مان را روی 25 هزار پایگاه تابستانی هدف‌گذاری کردیم و بر اساس اعلام آمادگی استان ها خودمان را برای پوشش 7 میلیون دانش آموز آماده کرده ایم و میخواهیم حداکثر افراد از حداکثر امکانات استفاده کنند.

 

مدیرکل فرهنگی هنری آموزش و پرورش درخصوص مهارت آموزی در پایگاه های اوقات فراغت گفت: ما اسم این پایگاه ها را پایگاه آموزشی نمی گذاریم و نمی گوییم دانش آموزان ما به سر کلاس می آیند؛ ما آن را کارگاه های آموزشی می نامیم که در آن دانش آموزان به صورت کارگاهی با یک استاد وارد عمل می شوند و شروع به یادگرفتن یک مهارت می کنند.

 

وی ادامه داد: هرچند در پایان تابستان ممکن است دانش آموزانی چند مهارت متنوع را یاد گرفته باشند ولی شعار ما این است که حداقل باید در یک مهارت آموزش ببیند.

 

علی اکبرزاده درخصوص شاخه ها و رشته های مهارتی در مناطق مختلف گفت: مهارت هایی چون صنایع دستی در نقاط مختلف کشور متفاوت هستند و عناوین متفاوت به خود می گیرند. این فرصت خوبی برای آموزش و پرورش و فرهنگ و هنر کشور است که صنایع دستی هر منطقه از این طریق ادامه پیدا کند تا بعد از اساتید این رشته به حیاتش در فرهنگ کشور ادامه دهد.

 

وی افزود: همچنین یک سری رشته های فنی جزو مهارت هایی است که آموزش داده می شود. حتی به استان ها توصیه شده اگر رشته ای در استان متقاضی داشت به ایجاد آن اقدام کنند.

 

مدیرکل فرهنگی هنری گفت: هدف ما این است که با پیروی از آیه شریفه " فإذا فرغت فانصب " که میگوید زمانیکه از یک مهم فارغ شدی به مهم دیگر بپرداز و این مهم از نظر ما بعد از اتمام سال تحصیلی مهارت آموزی است؛ یعنی مهارت آموزی و پرکردن اوقات فراغت با آموزش های مهارتی مهم ترین کاری است که دانش آموز می تواند بعد از سال تحصیلی انجام دهد؛ چرا که این مهارت ها می تواند به کسب و کار منتهی شود.

 

وی خاطرنشان کرد: به نظر من یک مهارت جدید یک زندگی جدید است. چون ماهرشدن در یک حرفه به شخص احساس شخصیت می دهد. مهارت آموزی یک فرآیند تربیتی است که این مهارت می تواند مهارت فنی یا اجتماعی و حتی سیاسی باشد.

 

به اشتراک بگذارید :