13 رجب 1442

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۲ ۱۴:۴۷:۳۲
کد مطلب:  1409829
رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی در بخش پاسخ به سوالات در نشست خبری؛
تثبیت سهم 3 درصدی آموزش و پرورش از درآمدهای شهرداری/  اجرای " طرح بسته تحولی آبا" با هدف کاهش آمار بازماندگان از تحصیل

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی در بخش پاسخ به سوالات در نشست خبری از تثبیت سهم 3 درصدی آموزش و پرورش از درآمدهای شهرداری خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، پیش از ظهر امروز شهریار فولادوند در بخش پاسخ به سوالات خبرنگاران در نشت خبری که در ساختمان علاقمندان برگزار شد، درپاسخ به سوالی در مورد محل هزینه کرد درآمدهای شوراهای آموزش و پرورش، اظهار کرد: محل هزینه کرد درآمدها مشخص است، لذا ارائه خدمات آموزش و پرورشی مانند آنچه در ماده ۱۸پیش بینی شده از آن جمله است.

وی افزود:  درآمد حاصله از محل عوارض ها باید صرف ایجاد و تاسیس فضاهای آموزشی در مناطقی شود که انبوه سازان مبادرت به ساخت و ساز می کنند البته درباره تبدیل به احسن کردن فضاها نیز هرساله در بودجه آمده که می توان اراضی دولتی مازاد تبدیل به احسن شود و هزینه ساخت و ساز فضاها از همان محل ها تامین شود.

فولادوند تصریح کرد: در ماده ۱۸قانون شوراها تکلیف شده که مناطق موظف اند سهم مدرسه را در انبوه سازی ها را مشخص کنند  لذا  ۴تبصره به ماده ۱۸الحاق شده بود که بر اساس آن هرکسی ۲۰۰واحد مسکونی بیشتر می سازد باید پیش بینی ساخت مدرسه هم داشته باشد یا رقم ریالی آن را در اختیار آموزش و پرورش قرار دهد.

وی ادامه داد: حذف این تبصره باعث شده بود  تهران و سایر استان ها با گرفتاری هایی روبه رو شوند اما مصوبه اخیر که در مجلس تصویب شد بسیار خوب بود و ۴تبصره ماده ۱۸احیا شد  بنابراین کمک خواهد کرد تا گام های موثری را در زمینه تجهیز آموزش و پرورش و بهره برداری از فضاهای مناسب آموزشی برداشته شود.

فولادوند درباره حل پرونده های حقوقی اختلافی آموزش و پرورش در شوراهای آموزش و پرورش، تصریح کرد: شانیت شورای آموزش و پرورش رتق و فتق امور نیست بلکه مشورتی و حمایتی است  بنابراین حل و فصل پرونده ها در آن پیش بینی نشده است اما  تامین و تجهیز مدارس و زیرساخت های لازم برای آموزش، تسهیل گری امور آموزش و پررش، به کار گیری نیروی انسانی و توزیع منابع درآمدی معطوف به قانون از جمله عملکرد های شوراهاست.

وی در پاسخ به پرسشی درباره شبکه شاد خاطرنشان کرد: با حمایت جدی شوراهای آموزش و پرورش، اطلس یادگیری دانش آموزان در استان ها تهیه شد.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی افزود: در شورای آموزش و پرورش موضوع پنهانی نداریم، کاستی های موجود در مسیر شبکه شاد در شوراها مطرح می شود و اگر قابل کارسازی در استان ها می بود، انجام می شد و اگر در استان قابل پیگیری نبود به حوزه ستادی ارجاع می شد.

وی درخصوص اقدامات اموزش و پرورش برای انسداد مبادی بیسوادی اظهار کرد: طرح آبا با هدف کاهش آمار بازماندگان از تحصیل، در دست اجراست و  تمرکز ما در  طرح آبا بر دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان است البته نقاط امیدآفرینی در این طرح وجود دارد و نتایج مطلوبی به دنبال داشته است.

فولاد وند اضافه کرد: آموزش غیرحضوری ممکن بود تشدید کننده  موضوع ترک تحصیل باشد اما آموزش و پرورش تلاش کرده  اطلس کاملی از دسترسی دانش آموزان به آموزش غیرحضوری تهیه کند و استان ها موظف شدند افراد بازمانده را شناسایی و تلاش کنند آنها را  به تحصیل بازگردانند.

وی درخصوص مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر واگذاری امر تربیت کودکان و مهدهای کودک به آموزش و پرورش و تکلیف صدور مجوز مراکز پیش دبستانی که عمده آن ها غیردولتی هستند عنوان کرد: بر اساس دغدغه هایی که درباره تربیت دوران کودکی وجود اشت و رهبرمعظم انقلاب  هم تاکید داشتند شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای داشت که بر اساس آن ساماندهی مهدهای کودک و سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر فعالیت های آن بر عهده  آموزش و پرورش است.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی با اشاره به تشکیل سازمانی برای تعلیم و تربیت کودک، عنوان کرد: جزئیات این سازمان باید در اساسنامه آن تصویب شود که تاکنون تصویب نشده  بنابراین در آن اساسنامه مشخص خواهد شد که سازمان مذکور شانیت اجرایی و یا نظارتی خواهد داشت بنابراین اگر  قرار باشد آن سازمان کار اجرایی هم بکند باید صدور مجوزها هم به آن بخش منتقل شود اما اگر تنها شانیت نظارتی را برای خودش حفظ کند ممکن است اجرا را به مجریان دیگر واگذار کند که هنوز تعیین تکلیف نهایی نشده است و باید منتظر باشیم اساسنامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود اما در هر صورت مهم این است که برای کودکان یک سازمان متولی ایجاد می شود.

وی با اشاره به وجود هفت منطقه آزاد تجاری  و  ۱۷منطقه آموزشی و پرورشی که در اطراف آن هستند و  اختلاف نظرهایی  که در خصوص اداره امور وجود دارد، اظهار کرد: از یک سو می گویند رئیس منطقه آزاد بالاترین مقام منطقه است و از یک سو قوانین ما می گوید فرمانداران بالاترین مقام هستند طبیعتا بر اساس قانون، تشکیل شورا در اختیار رئیس منطقه آزاد تجاری خواهد بود.

فولادوند ادامه داد: یک مشکل وجود دارد که در محل حاکمیت یک فرماندار یک منطقه آزاد و یک منطقه مشترک داریم. در اینجا اختلاف در صلاحیت برای انتخاب رئیس آموزش و پرورش پیش می آید لذا ما آیین نامه ای طراحی و در اختیار شورای عالی آموزش و پرورش قرار دادیم که  نحوه مدیریت آموزش و پرورش طبق قانون مشخص شده است.

وی درباره سهم آموزش و پرورش از محل عوارض شهرداری ها  اظهار کرد: در قانون پیش بینی شده که تا ۵درصد عوارض شهرداری ها به آموزش و پرورش برای ساخت و ساز مدارس اختصاص یابد بنابراین مصوبات مختلفی در استان ها داشتیم و برخی به تناسب درآمد و توانمندی بین یک تا ۵درصد عوارض دریافتی شناور داشتند اما در اصلاحیه اخیر قانون شوراها این عدد را ثابت و ۳درصد پیش بینی کرده اند.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت های مردمی تصریح کرد: در هماهنگی هایی که با وزارت کشور داشته ایم دامنه وصول عوارض شفاف و روشن شده است و دامنه مصادیق ماده ۱۳نیز مشخص است و تلاش می کنیم که به صورت الکترونیکی محقق شود.

به اشتراک بگذارید :