26 شوال 1443

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۰/۲۷ ۱۲:۳۵:۵۱
کد مطلب:  1413263
فراموشی نه، بی توجهی

روزنامه همشهری

در پاسخ به مطلب مندرج در روزنامه همشهری به تاریخ 10آبان99  باعنوان «فراموشی نه، بی توجهی» سازمان آموزش و پرورش استثنایی وزارت آموزش و پرورش مطالب زیر را به استحضار می‌رساند:

1-تهیه و تولید 12 فیلم موشن گرافی درخصوص فعالیت‌های این سازمان، آگاهی بخشی به جامعه و معرفی ویژگی‌ها و

توانمندی‌های دانش آموزان با نیاز ویژه.

2- تهیه و تولید 4 فیلم کوتاه با عنوان «آشنایی کادر درمان با واژگان بیماری کووید-19 به زبان اشاره» در 4 سطح ارتباط اولیه، پیشگیری، علائم بیماری و واژگان عمومی و ارسال آن به وزارت بهداشت و درمان و امور بین الملل وزارت آموزش و پرورش.

3- آموزش آشنایی با بیماری کووید-19 و ویروس کرونا و پیشگیری و درمان این بیماری درتمامی مدارس از طریق آموزش مجازی (شاد و ...).

4- ترجمه هم زمان دروس دوره ابتدایی برای دانش آموزان با آسیب شنوایی به زبان اشاره در شبکه آموزش صدا و سیما.

5- اجرای تدریس تخصصی برای دانش آموزان با آسیب شنوایی پایه اول ابتدایی روزهای جمعه در شبکه آموزش صدا و سیما.

6- ترجمه برنامه پزشکی «طبیب» از شبکه سه صدا و سیما به زبان اشاره.

7- ترجمه هم زمان برخی از برنامه‌های آموزشی، فرهنگی و هنری تلویزیونی به زبان اشاره (برنامه فرهنگی «زعفران» از شبکه دو، اخبار و ...).

8- تلاش در جهت تجهیز شبکه شاد به برنامه گویاساز جهت دسترسی بهتر دانش آموزان با آسیب بینایی.

9-ایجاد 7 پایگاه مجازی آموزش در استان و استقرار آن تا پایان سال 1399

10- ایجاد سامانه ندای همراه جهت راهنمایی والدین، معلمان مدارس پذیرا، معلمان پشتیبان و ارائه خدمات آموزشی خاص جهت دانش آموزان با نیازهای ویژه مشغول به تحصیل به شیوه آموزش تلفیقی و فراگیر.

11- ایجاد کانال ویژه محتوای آموزشی دانش آموزان استثنایی در شبکه شاد و تولید محتوای آموزشی در 4900 موضوع درسی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه جهت بارگذاری در شبکه شاد (تقسیم بندی استان ها برای تولید محتوا در همه گروه های تحت پوشش و در تمامی دوره های تحصیلی و موضوعات درسی).

در ضمن یادآور می شود درخصوص فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی براساس ماده 20 و21 فصل7، قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت «از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» می‌باشد. همچنین در مورد مشکل اشتغال معلولین در دوران شیوع ویروس کرونا و حمایت از آنان، این وظیفه برعهده سازمان بهزیستی و وزارت کار و رفاه می‌باشد و سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور وظایف آموزشی، پرورشی و توان بخشی دانش آموزان در دوره‌های پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه اول و دوم دارد.

به اشتراک بگذارید :